Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • pancu

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor. Vreau sa va cer si eu o parere vis-a-vis de o problema care mi-a aparut de vreo 2-3 luni.
La vectra mea,1.8,Z18XE,din 2003,se intampla ceva ciudat,in legatura cu turatia motorului,si anume:in mers,cand sunt sa zic,in viteza a 4-a(cam la 2200 ture) si mai ales cand schimb in vit a 5-a(si tot la 2200-2300 ture),se tureaza singur motorul cam la 2800-3200 ture,apoi turatia revine la loc(pe la 2200-2300 ture).Aceasta problema se intampla mai ales cand sunt in vit a 4-a si mai ales in vit a 5-a.
Vreau sa specific faptul ca eu deobicei,merg cu masina pe la 2500-2800 ture,nu o forjez mai tare....poate pe autostrada sa merg cu 110-120 km/h.
...poate aveti vreo idee...
Skip ads

  • andu105

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2011

  • Mesaj Privat
aceelasi simtom l-am avut si eu la masina anterioara (nu era opel) s-a dovedit a fi ambreiajul.patina de nebun.
acum nu stiu ce sa ti zic.altii mai mari sa vina cu niste sfaturi
  • looneyz

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 X22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2010

  • Mesaj Privat
salut. ar fi cam dubios sa patineze ambreiajul doar in viteza a 4-a si a 5-a,nu crezi?am avut aceeaasi problema la un mitsubishi dar era de la turbo sau mai exact de la niste furtune. poti sa-i verifici ambreiajul pe loc totusi sa vezi daca chiar patineaza.
  • andu105

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2011

  • Mesaj Privat
multe lucruri sunt ciudate.eu am zis ce am patit eu.si chiar in vitezele alea imi facea figuri.
Skip ads

  • pancu

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2009

  • Mesaj Privat
...vreau sa va intreb...poate o fi ceva in neregula si cu clapeta de acceleratie?
  • flebusca

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2009

  • Mesaj Privat
ambreiajul in general patineaza pe trepte inferioare pentru ca intreptele inferioare masina daca e fortata scartaie si automat zapacesti ambreiajul... in mers pe trepte superioare 3-4-5-6 nu prea apar manifestari de patinaj... vorbesc din experienta ca am schimbat deja un set de volanta disc placa rulment... sigur e de la altceva vreun senzor de turatie...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR