Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • daveraux

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salut, se apropie iarna si cum anul acesta anvelopele de iarna sunt obligatorii, va trebui sa-mi cumpar 4 anvelope de iarna si 4 jante de tabla.
Eu am o Astra 1.4 100CP modelul de echipare sport si cum am jantele de aliaj pe 17'', m-am hotarat ca iarna sa-mi pun jante de tabla de 16'' si pe acest site am gasit:
http://www.revizieopel.ro/J...la-GM,p-8325.html
Deci jantele de tabla m-ar costa
4 * 130 = 520 Ron
Sunt cumva prea ieftine? A mai comandat cineva de pe acest site? Sunt de incredere?

Le-am trimis un email sa-mi zica preturile la anvelope pentru dimensiunile 205/60/R16 92H si urmatoarele marci :
205/60R16 EAGLE ULTRA GRIP GW3 92H MS TL DC IARNA -GOODYEAR - 451 ron / bucata * 4 = 1804
205/60R16 92H UG 8 MS FP IARNA-GOODYEAR - 530 ron / bucata - cu tot cu ecovaloare * 4 = 2120
205/60 R16 92H ALPIN A4 GRNX -MICHELIN - 560 ron / bucata - cu tot cu ecovaloare * 4 = 2240

Am citit pe un site ca Goodyear UltraGrip 8 sunt cele mai bune( http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2011-Winter-Tyre-Buying-Guide.htm )

Eu oscilez intre a lua Googyear EAGLE ULTRA GRIP GW3 si Goodyear Ultra Grip 8. Se merita diferenta de bani?

Aveti cumva alte sugestii de anvelope? Astept sfaturi
Skip ads

  • lorinttr

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2008

  • Mesaj Privat
As vrea si eu sa comand.
Anyone....vreo parere despre acest site? De incredere sau nu?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
sunt deja colegi care si-au luat jante de la ei sunt de incredere Smile
  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
hmm cei de la revizie opel dau piese omologate GM.. deci merg pe mana lor la jante..

eu unu stau cam prost cu banii si ma gandeam la ceva chinezesc.. la 285 ron bucata.. le-am gasit intr-un magazin pe langa mn...
http://www.compari.ro/anvel...3255/galerie.html - arata exact ca in poza din link... dar inca sunt indecis.. astept pareri.. mentionez ca nu fac multi km iarna
Skip ads

  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Eu chiar am cumparat de la ei(Revizii Opel) marfa buna/pret acceptabil si pe deasupra surpriza...ma si cunosc cu baietii de prin alte locuri (coincidenta). In cumparaturi au fost incluse 4 jenti tabla 16' PCD 5x115 si doua anvelope iarna Good Year UG GW3 205/60 R16(1472ron)...acum cand am mai solicitat 2 buc la fel (cam la 2 sapt. comandate de primele) nu mai erau pe stoc...de fapt doream 215 (pe puntea spate)...am gasit aici dar un pic mai scumpe si le-am comandat, ajung luni.

@ Okta43
Interesant sit-ul tau...vezi ceva directional cu profil V... stiu din experienta ca isi fac treaba cu brio.
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Salutari si bine v-am gasit. Migrez de pe forum reno.ro in urma vanzarii Megane-ului pe care l-am avut 5 ani si sunt in asteptarea Opelului Astra care sper sa ajunga in maxim o saptamana...
Eu jenti de tabla am luat de la Revizie Opel, am fost foarte multumit de baieti si ii recomand. Anvelope am luat pe 205/60R16 de aici, Goodyear UG7+. Am mai avut de a face cu ei cand mi-am luat cauciucuri de vara pentru Megane si au fost foarte seriosi, deci ii recomand si pe ei, mai ales ca mi se pare ca au preturi foarte bune. Smile
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
si eu am luat jante de la rev opel, sunt stantate si au si stickere din alea cu Gm pe ele, inca nu am pus cauciucul pe ele sa le incerc pe masina. tot mi-e de pcd-ul ala Smile dar sunt sigur ca problema e in capul meu Smile

130 ron pe janta e un pret excelent avand in vedere ca pana sa inceapa campania de iarna (pe la sfarsitul lui august) a GM bateau in 260-300 ron bucata. pe langa astea eu toata vara am incercat sa gasesc SH dar cum pcd-ul este dubios nu prea ai sa gasesti, noroc ca a inceput promotia.
daca nu ti se par de incredere da un telefon la dealerul tau sau la altul pt ca sigur si ei au acelasi pret la jante acum.
anul trecut GTT de exemplu iti oferea montaj si echilibrat gratis daca luai 4 jenti si 4 cauciucuri de la ei. pretul la jenti era acelasi dar cauciucurile mi s-au parut cu cativa zeci de Ron mai scumpe decat preturile de pe net.

legat de cauciuc eu am luat michelin alpin A4 pt ca testele ADAC zic ca se uzeaza cel mai greu deci le pot folosi 1 poate chiar 2 sezoane in plus
UG8 mi se pare cel mai frumos cauciuc, daca se poate spune de un caucic asa Smile

oricum la ce clima avem la noi parerea mea e ca un cauciuc tre sa fie bun pe ud decat pe zapada care pusa cap la cap pe drumurile circulate sta pe sosea maxim 2 saptamani pe an

LE vad ca astia de la ADAC au pus niste teste noi ....insa nimic pt 205/60/r16
http://www.adac.de/infotest...ifen/default.aspx
  • bamo

  • Mesaje scrise: 417
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
+ si de la mine pt revizieopel.ro

Anul trecut am luat de la GTT 4 jante de tabla pt rotile de iarna la promotia de care mentiona si burtal. Pentru ca au avut comenzi multe dat fiind campania cu preturi mici, jantele mi-au intarziat aproape 2 luni si din pricina asta, sa nu mai fiu suparat pe ei, le-am sugerat sa imi faca montajul si echilibratul cu anvelopele mele. Au fost de acord Very Happy Cred ca e singurul lucru pozitiv care l-am spus pana acum pe forum despre GTT.
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
burtal a scris:oricum la ce clima avem la noi parerea mea e ca un cauciuc tre sa fie bun pe ud decat pe zapada care pusa cap la cap pe drumurile circulate sta pe sosea maxim 2 saptamani pe an
LE vad ca astia de la ADAC au pus niste teste noi ....insa nimic pt 205/60/r16

alea de vara soare cu ploaie sunt numai bune de ce sa investesti 3000lei in gume si jante pentru 2 saptamani?
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
pt ca te obliga Boculetz de aia Smile

ziceam ca dintre toti parametri pe care ii testeaza aia la cauciucul de iarna, pentru cum avem noi iarna (evident depinde si de zona in care stai) mi-as cumpara un cauciuc care are aderenta buna la temperaturi scazute + ud pe jos decat temperaturi scazute + zapada.
pt ca la noi mai mult de doar ud pe jos decat zapada
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Pentru ca alea cu soare sunt gandite pentru temperaturi de peste 7 grade iar sub aceasta temperatura se merge aproximativ 4 luni pe an?
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
gabi ,am mers eu iarna trecuta cu cauciucrile de vara cu care a venit masina (goodyear eficient grip parca) si sa mor eu daca pe asfalt uscat sau ud am avut vro emotie chit ca erau -10 -15 grade afara. am mers la fel cum mergeam si vara
Skip ads

  • wyk_nt

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2010 1.4 xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2010

  • Mesaj Privat
A mai cumparat cineva de aici anvelopejantepromotii
?
Oferta buna zic eu... numai sa aiba pe stoc si sa fie actualizate preturile.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
mi se pare ca gabriela a luat de acolo si parca zicea ca a fost ok
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Da, am postat mai sus link-ul cu anvelope de la ei, pe 205/60 R16. Eu am luat in doua randuri cauciucuri de acolo si am fost multumit de promptitudine si mai ales de pret. La jante de tabla insa, exista si oferte mai bune.

Apropo de anvelope, Goodyear UG7 pe care le-am luat pentru Opel iarna asta, sunt facute in saptamana 30 din 2011, daca intereseaza pe cineva Razz
  • Maresal

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Acum ma uitam si eu de cauciucuri si cred ca la sugestiile vazute pe aici o sa comand niste michelin alpin a4 avand in vedere ca se pare ca rezista mai mult.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,089
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
De Debica Frigo 2 ce parere aveti?
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
debica din cate stiu sunt facute sub licenta michelin
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,089
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Pai cam aia vreau sa-mi iau. Am avut Debica Frigo pe masina anterioara si am fost foarte multumit de ele.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
mariusgmg a scris:De Debica Frigo 2 ce parere aveti?

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=90009

1 - Dimensiunile anvelopei.
2 - Indica partea exterioara a anvelopei in cazul celor asimetrice.
3 - Indicele de presiune la incarcare maxima
4 - Numele sau brandul producatorului
5 - Compozitia anvelopei
6 - ECE marca si numarul de aprobare a anvelopei
7 - Anvelopele de tipul DIN au de asemenea indicele de incarcare. Acesta poate avea valori intre 50 (190 kg) si 169 (5800 kg)
8 - Indicele categoriei de viteza. Cei mai intalniti indici sunt ‘Q’,’S’, ‘T’, ‘H’, ‘V’, ‘W’ ‘Y’, si ‘Z’. Tubeless reprezinta un cauciuc ce nu are nevoie de camera.
9 - Indica tara in care a fost produsa anvelopa
10 - Numele sau brandul producatorului
11 - Indice de uzura a anvelopei
12 - Codul DOT (Department of transportation)
Literele OE ale producatorului.
In cazul unor anvelope pot sa apara unele inscriptii pe lateral ce denota ca au fost montate pe masina ca echipament original (OE) pe diverse marci de masini. In unele cazuri anvelopele "preferate" (OE) sunt usor diferite de aceleasi model de anvelope fara specificatia OE. Inscriptiile corespunzatoare fiecarui producator se pot gasi in tabelul de mai jos.



Codul DOT si durata de viata de 6 ani a anvelopelor
Ca parte a codului DOT (12 in imaginea de mai sus), este si data de fabricatie a anvelopei inscrisa. In mod curios uneori aceasta data este inscrisa doar pe o partei a anvelopei asa ca va trebui sa intrati sub masina si sa va uitati pe partea interioara pentru a o putea citi. Uitati-va la una din anvelope. Veti gasi un cod din trei sau patru cifre ce indica data de fabricatie a anvelopei. Ca regula nu folositi niciodata anvelope mai vechi de 6 ani. In timp, cauciucul din anvelope se degradeaza indiferent daca au fost sau nu folosite. Anvelopa poate sa para noua dar pot aparea probleme serioase la doar saptamani de la montarea pe autoturism.
Citirea codului. Codul din trei cifre a fost folosit pentru anvelope fabricate inainte de anul 2000 . De exemplu 1 7 6 inseamna ca anvelopa a fost fabricata in saptamana 17 a anului 6 din decada respectiva. In exemplul de mai sus este vorba de anul 1986. Acelasi cod este valabil si pentru anvelopele fabricate intre 1990 si 2000 doar ca este urmat de un triunghi.
Dupa 2000 a fost introdus codul din patru cifre. Aceeasi regula se aplica si in acest caz. De exemplu 2 0 0 3 inseamna ca anvelopa a fost fabricata in saptamana 20 din 2003


Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR