Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra
  • BUBU87CALIBRA

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: C R A I O V A
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Cum se face punerea la punct a curelei de distributie (pozitia curelei fata de semnul/semnele de pe carcasa) ? Question
  • parasutistul

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1994 C25XE V6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Ai un semn pe carcasa (o taietura) iar pe pinionul axului ai incrustata o liniuta...daca si jos pe fulia de la arbore taietura (de pe aceasta) este in dreptul pinului care iese din bloc cu cureaua pusa..distributia este la semne.Este foarte important insa ca pistonul 1 sa fie la aprindere si pipa de la delocu sa fie in capac in dreptul fisei corespunzatoare pistonului 1.Sper ca ai inteles.Mare tupeu ai totusi sa te apuci singur de motor cu cunostiintele aste ''Basic Instinct'' :) Bafta!
  • BUBU87CALIBRA

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: C R A I O V A
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Eh... chiar singur nu sunt, am un mare ajutor, este cunoscut sub numele de "tata" Laughing da totusi... tupeu am avut pt ca am vrut sa il desfac sa vad ce trebuie schimbat(segmenti, cureaua de distributie, toate garniturile si ce-o mai fi...), curatat s.a.m.d. pe urma sa stiu ca merge super + k aveam un mic tzacanit, nu deranjator da totusi, am zis sa il fac sa mearga perfect si acel tzacanit acum nu o sa mai fie pt k am gasit de unde era, din boltzuri
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR