Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Anakin

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Care poate sa ma ajute, in sensul ca am o vectra A 1.7TD '94 (82cp), masina care inainte a avut pe ea un motor de 2.0i 16v (150cp). Desteptul care a schimbat motorul nu a mai schimbat si bordul cu unul de diesel. Prin urmare eu merg cu diesel pe turometru de 2.0 16v. Din cate stiu eu 1.7TD are puterea max. 60kw, turatia de putere max la 4400rpm, momentul motor max. 168Nm la o turatie de cuplu max. de 2400rpm.
Adica: la 4400 incepe rosu? Daca da inseamna ca atunci cand turometrul este la 4400rpm viteza mea este de 140km/h!!!!
Care ai o poza cu un bord de 1.7TD pt un vectra A pls daca se poate sa-mi dea si mie poza sa pot sa ma lamuresc.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Si... merge turometrul, de unde ia semnal, caci motorul de 82 de cai din 94 era pur mecanic... Crying or Very sad
Iar daca cutia a ramas cea a motorului de 150 de cai, atunci este complect neadaptata.
Ca sa nu exprim mirarea ca din PDV legal un astfel de "transplant" s-a putut face...
  • vam

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Sacele
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Zona rosie la turometru la Astra F ca cel din poza incepe la 5000 rot/min la 90 km/h am aproximativ 2100 rot/min iar la 110 km/h aprox. 2600 rot/min cred ca si la tine este cam la fel.De doua ori am incercat sa prind viteza maxima si pe la 150 km/h avea in jur de 3700 rot/min. Sper ca ti-am fost de folos.
  • alin09ro

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2007

  • Mesaj Privat
salut. si eu am aceeasi modificare pe masina...adica pe un vectra a din 94 motor initial X20XEV am motor TC4EE1. cutia de viteze este cea de la benzinar. nu stiu cum a fost posibil transplantul ca eu am masina de putin timp...oricum ideea e ca nu-mi merge turometrul . e binenteles cel original de benzinar. intrebarea este daca
1. se poate adapta cumva ca sa functioneze. la motorul diesel de unde se ia semnalul pt turometru?
2. daca nu se poate face nici o adaptare la cel actual, se poate schimba doar turometrul din bord cu unul pentru motorina sau trebuie schimbat tot bordul?
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
semnalul pentru turometru il iei din alternator si cred ca cea mai eleganta si mai simpla varianta este sa cauti la dezmembrari un bord intreg (aparatele indicatoare); este mult mai laborios sa incerci sa schimbi doar turometrul
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR