Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Pustiu46 a scris:ce e aia?Smile)m-ai bagat in ceatza:)) majoritatea vectreleor 18 sunt 16 valve a mea nu cred k e 16 valve asta s`ar putea sa fie o diferentza

daca vrei vorbim pe privat....cred ca ar fi cazul sa incetam cu off-topicul
Skip ads

  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
mda . multumesc de sfaturi , am achizitionat 2.2i ... Confused ce sa zic acum , da ... taxele sunt cam mari , dar masina in sine face toti banii . E deosebita ca masina , ca aspect in orice privinta . Singura problema desigur e ca papa multa benzina ... undeva la 12,5 imi ia mie pe mers lejer ... aici in braila e aglomerat doar la anumite ore ale zilei ... si seara cand tot puhoiu se plimba pe ulita principala Smile)) Acum in ceea ce priveste motorul , nu are probleme deloc , are 189.000 , as zice ca e mult dar baietii de la service mi-au zis ca e impecabil , dar am consumabile de schimbat , alti bani alta distractie ... imediat ce termin tot ce am de facut cu ea si nu o sa mai ploua 24/24 o sa pun cateva poze sa imi spuneti daca ati fi dat si voi 3200 de euro pe ea .
  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
ziceam ceva de cosmo edition etc etc etc ... vrajeli . este doar sport . in anunt imi ziceau de cosmo , chestii dinastea ca sa atraga cumparatorul , motiv pentru care mi-au lasat 300 de euro la pret , dar chiar si asa zic ca a meritat si merita toate taxele . impozitu imi ajunge la 800 de ron , asigurarea , eu avand 18 ani ... s-ar putea sa fie undeva la 6 , 700 ron pe an .... dar daca am reusit sa fac banii sa mi'o cumpar singur , reusesc sa fac si banii sa platesc astea .
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
trece-o pe numele parintilor, bunicilor
eu asa am facut, plateau cu aproape 40% mai mult la asigurare daca era pe numele fata de acum, ca e pe numele tatalui
adica eu unul zic ca nu se merita sa dai banii astia doar pe un nume pe o foaie, tot a ta e, tot tu mergi cu ea, conteaza mai putin cine e in certificat
Skip ads

  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
mersi , am discutat cu ai mei . o sa o trec pe numele lu maicamea . Alta problema . Vreau si eu sa stiu , cum este cu turatia , se merita sa merg cu ea sub 1200 , 1300 ture ca sa scot un consum mai decent ? adica pun in pericol piese , dinastea ? pana acuma am condus doar diesel pe manual . si alea trebuiau turate , din cunostintele mele benzina nu trebuie turata inutil , asa ca va intreb ... in cat sa o tin la mers constant ?Confused 1200-1300 ... 1400-1500...Confused nustiu dati-mi o sugestie . pt sanatatea motorului .
  • xenon88

  • Mesaje scrise: 224
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2009

  • Mesaj Privat
la 1300 ture scoti un consum de 6,2 6,5 cam pe aicia ma refer la motor de 1.8 16v
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Smile) nu cred ca poti merge la 1300 de ture
eu unul merg la 2000 normal, depinde de treapta viteza etc
  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
si nu va afecteaza cu nimic motorul , sa innebunesc am condus vreo 7,8 masini pana la asta si toate au alt regim , automata , secventiala , diesel , dacie ... e o amestecatura in capu meu Smile).... multumesc de sfaturi ... revin cu informatii . App: daca stie cineva cu ce viteza sa fac trackurile pentru RCD500 delco ... imi tot sar cd-urile.
Skip ads

  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Smile) eu le-am facut la 24 si sunt ok
pai nu prea afecteaza motorul
de ex sunt momente, seara cand vin acasa de ex, nu depasesc 2000 de ture:)) ii dau a 5-a la 50 de ex
dar din cand in cand "ma mai las" pe acceleratie macar pana la 3500-4000
  • Pustiu46

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Deci Nu ai cum sa mergi 1300 cum zici tu pentru ca este subturata si consuma mai mult in mod normal ca sa mergi la consum trebuie sa schimbi undeva la 2500 si 3000 maxim acolo ai cel mai mic consum
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
mergeti voi la 1500 de ture subturat si dupa sa va vad postand la probleme cum nu mai trage masina, balbaie relanti, consuma mult, etc.

@crs sa o stapanesti cu placere. pretul e ok daca e inscrisa.acum depinde si de starea ei si de dotari. motorul asta are cuplu cam peste 3000 ture. la 1300 e lesinata si mai mult strici decat economisesti.

12,5 in oras e chiar bine. caii aia trebuie hraniti cu ceva nu?
mai vorbim cand ai sa ai 18 iarna.
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
ideal ar fi sa schimbi la 2500 3000
Skip ads

  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Smile) @marian_sro

Masina da , are dotari frumoase ... semi-piele , climatronic , computer bord , sistem original de la opel , daca am studiat bine tot am 8 difuzoare din care 2 sunt subwoofer. volan sport , scaune sport , comenzi volan ... cotiera fata spate .... etc etc , abs , chestii ... da merita totii banii si este inscrisa .

si ca ziceai de consum Smile) mi-a consumat un suzuki vitara 25 de litri pe zapezile alea mari din februarie . Acest suzuki este hidramat , motor 2500 benzina si roti modificate Smile) nu ma sperie consumul ca in fond , am fost de acord cu el in momentu in care am luat masina . Merg cat am , findca iubesc pur si simplu modelu asta de vectra ... mai ales una cu dotarile celei pe care o am eu . Mersi mult de sfaturi .
  • cont-sters-60068

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2011

  • Mesaj Privat
sa o stapanesti sanatos asteptam niste poze Smile
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
daca e sistemul audio original ai chiar 10 difuzoare.sau ar trebui. 4 twetere, 2 medii spate, 2 medii si 2 bas fata. nu ai subwoofer.

dotata masina si pretul foarte bun.
  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Am revenit Smile) o super masina va spun .... am descoperit marea problema cu consumul . daca masina este condusa stil sportiv , consuma mai putin decat atunci cand incerci tu sa o scoti la consum ... Schimb la timp , o tin in 2000-2500 de ture , condus destul de repejor , undeva la minim 50 , am reusit sa-i scot un consum de 10.6 pe o distanta de 50 km in oras , seara cand toata lumea e prin oras ... am atasat o singura poza facuta de mine si restul vor venii zilele astea , tre sa o spal cand se termina cu ploile .



  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Si multumesc de urari la toata lumea .
  • cip255

  • Mesaje scrise: 69
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2010

  • Mesaj Privat
ichimcornel a scris:daca vrei sa-ti ei 1.6 16V vezi sa nu ei cel cu motoru x16xel...desta am eu si papa ulei destul de mult cam o sticla de 0.7 de ulei la 1300-1400 km in timpu verii,depinde pe unde circuli... La mine in timpul verii cand circul mai mult prin oras cu motoru,de la 90 in sus imi papa mult o sticla de ulei la 1300-1400 km. In sezonul mai rece nui problema cu ulei. Anul trecut am bagat ultimadata prin septembrie-octombrie si in februarie aveam inca ulei cand am facut schimbu si de la schimb inca mai am ulei,dar acum vine sezonu cald si deja a inceput sa scada nivelu la ulei,este deja la jumatate intre liniuntele alea.
Consumul in oras destul de aglomerat(Tg. Mures) undeva pe la 11%,inafara daca mergi cam cu 90 cam la 6-6.5%.
Ca si intretinere nui asa scumpa,nu poti zice ca ii asa greu cu intretinerea,taxe destul de mici,asigurarea ieftina pe la 1.6-2 mil pe jumate de an,impozit 1.2 mil.
Parerea mea daca ai banii sati cumperi " vectra 2.2i 16v cosmo edition din 2002" iao.


ce ulei bagi in ea?
  • crs_crs

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z 22 SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Se poate inchide discutia , am ales 2.2 16 v
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR