Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • ilie dumitru

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2008

  • Mesaj Privat
salut tuturor.am defect sistemul de reglare a farurilor . ala de pe faruri . orbesc furnicile cu farurile mele iar eu nu vad la 5 m in fata ce pot face . multumesc . am uitat sa spun ca am un vectra b din 2001
Skip ads

  • biker

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
aceeasi problema o am si eu in prezent Razz
  • gherna ion

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x18xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2008

  • Mesaj Privat
nu le poti regla electric sau mecani dami detalii
  • ilie dumitru

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sistemul ala care le ridica sau lasa care este pe el e rupt .cel ce permite reglajul manual .am fost la un service ce regleaza si faruri si mi-a aratat ca locul unde intra imbusul e varza(adica nu mai e) . masina e second hand , iar ala a "uitat" sa-mi spuna de asta.Acum ma chinui eu si nu stiu ce sa-i fac. sa-i schimb farurile ? parca nu prea imi place ideea asta ca nu sunt asa ieftine, si astea sunt bune. dar... Daca le dau jos pot sa le fac ceva?adica sa le ridic cumva?
Skip ads

  • ilie dumitru

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sal. ma poate ajuta cineva cu mica mea mare problema
  • prodan cezar

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2008

  • Mesaj Privat
ilie dumitru a scris:sal. ma poate ajuta cineva cu mica mea mare problema
Wink
am avut aceeasi problema dupa ce niste "meseriasi" mi-au reglat farurile si a trebuit sa schimb farurile{au rupt ghidajele din interior}. nu prea ai ce face
  • ilie dumitru

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Feb 2008

  • Mesaj Privat
stii cat costa o pereche de faruri ? poti sa imi dai un sfat?
  • tomadanmihai

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Zafira 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2007

  • Mesaj Privat
150ron/buc noi la un magazin de piese opel in ploiesti, eu am alta problema cu farurile, sa dus oglinda din interior Sad si trebe sa le schimb !
Skip ads

  • CosmineLis

  • Mesaje scrise: 359
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
si eu am o problema pe faza scurta cu cel din dreapta.Reglajele din imbus sunt duse,reglajul electric merge dar foarte putin se observa cand le ridic la maxim.Pe scurta bate la 1 m in fata farul din dreapta, pe lunga sunt ambele la fel oricum ar mai trebui ridicate.este o alta modalitate de a le regla?
  • CosmineLis

  • Mesaje scrise: 359
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Vreau sa imi pun xenon dar as vrea sa stiu inainte daca se poate regla ala din dreapta.Vreun service bun la asa ceva in Iasi stie cineva?
  • emiloprea

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
salut! am constatat si eu aseara ca farul din dreapta bate mai jos decat cel din stanga care mi se pare ca bate normal. eu am pe masina reglaj de pe bord care chiar functioneaza la ambele, adica le ridica si le coboara cum trebuie pe amandoua, doar ca cel din dreapta e mai jos decat cel din stanga. cum as putea sa-l ridic sa fie la fel amandoua fara sa stric ceva? e vreun reglaj manual la far astfel incat sa le potrivesc pe amandoua? daca da, va rog sa-mi dati si niste indicatii cum se face asta ca imi cam prind urechile la ce e in spatele farului.
  • testo

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Am o vectra b1 din 97 si am o problama cu farul din stanga si mai exact faza lunga bate mai jos ca cea scurta(fig1) si lucru asta l-am verificat si seara cu luminile intr-un prerete, daca il reglez sa vina la nivel cu cel din dreapta mi se ridica si faza scurta( fig2) si imi bate pra sus deci am de ales.
Mentionez ca becurile in far sunt puse corect lucru verificat de zeci de mi de ori.
Rog un coleg care a avut aceeasi problema sa-mi explice si mie cum a rezolvat-o sau cineva care are cunostinte in domeniu sa-mi poata da o explicaie la problema.
M-am gandit ca sa nu cumva sa fie unu din faruri model de Anglia dar chiar daca nu cred ca ar fi trebuit sa se vada raza la faza lunga sub scurta.
Skip ads

  • kallyo

  • Mesaje scrise: 1,390
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Oglinda mai ii la locul ei? Din reglaju "de sub capota" ai incercat ii un reglaj si pentru faza lunga.
  • testo

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
pai are doar doua reglaje pt toata oglinda, unu pt stanga/dreapta si unu pt sus jos. eu doar pe astea doua le-am gasit, am dat si faru jos sa ma asigur ca nu mai este nici unu
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
kallyo a scris:Oglinda mai ii la locul ei? Din reglaju "de sub capota" ai incercat ii un reglaj si pentru faza lunga.


Detaliaza putin, pentru ca nu am vazut niciun reglaj la faza lunga. Reglajele sunt sus-jos pentru corpul comun scurta+lunga si stanga-dreapta pentru corpul comun scurta+lunga. In plus, in ceea ce priveste reglajul lateral la farul de pe partea soferului - se sta cu reglajul lateral tras la maxim si tot nu vine oglida perfect pe semnul de reglaj al aparatului de reglaj din service, ma refer la faruri CARELLO aici.

Ca si colegul care a initiat topicul, sunt in aceiasi situatie si in plus eu sunt deja la a doilea far pe partea soferului. La mine a luat o lovitura usoara in partea stanga pe partea soferului la vechiul proprietar, acum vad ca dupa schimbarea farului pe stanga se pare ca lunga celui din dreapta este prin copaci si cea de la cel schimbat pe stanga e ok.

Am un far la mine in camera si ma tot uit la el sa inteleg ce/cum se regleaza, singura explicatie ar fi ca s-a slabit ceva in far care tine oglinda farului de faza lunga. Intr-un final o sa incerc sa-l si dezlipesc sa vad in interior cum arata mecanismele de reglaj.

Personal ma confrunt cu problema asta de 1 an de zile si devine disperant, daca nu o rezolv va trebui sa cumpar alte 2 faruri CARELLO noi, cu 250lei bucata.

Nu-mi faceti teoria cu farurile de B2 ca nu ma intereseaza faruri la care sticla din fata este din plastic.


Ultima modificare facuta de ahappyuser la Lun 17 Oct, 2011 10:04 pm
  • testo

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Stai linistit ca l-eam desfacut eu pe amundouo, nu au absolut deloc nici un defect sau vre-o diferenta.
La asa ma gandeam si eu sa-mi pun de vectra b2 si termin balciu.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
La service la Opel mi s-a spus ca farurile de B1 sunt sensibile la lovituri si daca ai avut un impact cat de mic in fata sunt sanse mari sa se fi rupt reglajele interioare. La mine exact asa a fost, aveam reglajul lateral stanga-dreapta rupt si oglinda deformata.
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Desfa protectia de la faza lunga din spatele farului si baga mana si misca usor de oglinda. Daca se misca libera atunti a iesit de pe pinul de reglaj si este posibil sa iti stea mai jos. Daca farurile sunt la fel, au acelasi producator, folosesti acelasi tip de becuri pe ambele faruri nu gasesc alta explicatie:
-bec montat necorespunzator
-desprinsa oglinda din capul de reglaj.
  • testo

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
din cate imi aduc eu aminte reglaju de sus jos vine ca o furca si la trepidati sare de acolo dar la mine cel putin nu e defectu asta
  • testo

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
ksper a scris:Desfa protectia de la faza lunga din spatele farului si baga mana si misca usor de oglinda. Daca se misca libera atunti a iesit de pe pinul de reglaj si este posibil sa iti stea mai jos. Daca farurile sunt la fel, au acelasi producator, folosesti acelasi tip de becuri pe ambele faruri nu gasesc alta explicatie:
-bec montat necorespunzator
-desprinsa oglinda din capul de reglaj.


Unde zici u acolo la reglaju de langa semnalizare este oky nu e sarita oglinda din furca aia de acolo si becurile le-am verificat de 10 de ori.
Si inca ceva eu daca pun masina cu fata la un zid de vede raza de la faza lunga su cea scurta? de ce?
Foarte ciudat...cum spunea si colegu sa nu cumva sa fie deformata oglinda?


Ultima modificare facuta de testo la Lun 17 Oct, 2011 10:20 pm
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR