Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • ionuttt66

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2011

  • Mesaj Privat
am un opel astra din 2000 cu motor 1.7dti , problema este ca dimineata cand vreau sa plec de pe loc se aude un zgomot ciudat (ca si cum as tarai o tabla pe jos). zgomotul se aude la primele 2-3 plecari de pe loc dupa care totul este in regula pana a 2a zi cand cand se repeta povestea. mentionez ca masina o am de 4 zile
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Mergi si urca masina pe o rampa. Verifica daca nu e ceva slabit. Esapament, scut motor, tampoane, cutie. Daca nu e nimic, e posibil sa fie din ambreiaj. Discul sau placa de presiune. Daca face doar cand e rece e posibil sa fie din ambreiaj.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
eu suspectez volanta. Pun 95% ca e din ea.

Masina mea este in operatie acum din cauza volantei si avea aceleasi simptome. Nu vreti sa stiti cum arata.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Y17DT are volanta simpla care nu se defecteaza si care chiar daca are ceva n-are simptome de genul asta.

Probabil la rece ai vibratii mai mari si atinge esapamentul de scutul termic sau altceva. Daca nimic nu atinge, poti suspecta ambreiajul.
  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema o am si eu ..sau ma rog am avut-o ;nu cred ca ai de ce sa iti faci probleme .Cel putin la mine zgomotul a disparut ,sau daca se mai aude se aude rar .Dupa spusele unui coleg de pe forum, cica ar fi o tabla care e putin slabita din suruburi.
Mentionez ca la mine se auzea in momentul ridicarii piciorului de pe ambreiaj (pe la jumatatea cursei).
@ L.e Sper sa te ajute : https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=31372
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR