Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A
  • vladut_v

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Din pacate am pierdut capacelul de plastic de protectie pentru surubul de fixare a bratului de stergator pe axul rotativ. Portiunea e mascata de capota, acolo se umbla numai cu capota ridicata. Mi-a cazut undeva in motor si nu-l mai gasesc.

Unde pot gasi un asemenea capacel ? Numai de unu am nevoie ?

M-ati putea ajuta cu o schema de componente pentru stergator, sa vad daca e piesa separata, sa stiu ce sa intreb si in reprezentanta ?

Mersi !
Skip ads

  • as3dyum

  • Mesaje scrise: 1,044
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Cauta la dezmembrari ... poate ai noroc
  • vladut_v

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Gasit in primul magazin de piese unde am intrat si intrebat. Se aprovizioneaza, printre altele, de la en-gros Meteor. Este piesa separata, in ansamblul bratului de stergator si costa 7 RON. Termen de livrare 3-4 zile !
  • iahimCJ

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Stie cineva sa existe in comert si portbagajuri exterioare care sa se poata monta pe spatele masinii? Este in brosura de prezentare de la Opel ceva suport pt biciclete care se monteaza pe spoiler spate... M-ar interesa ceva sistem similar dar cu portbagaj la fel ca si cele ce se monteaza deasupra. Pt Meriva mi se-ar parea mult mai avantajos avand in vedere dimensiunile ei.
Skip ads

  • ten_diesel

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ceva de genul asta ?

nu ai deasupra loc unde sa prinzi bari transversale ?
  • iahimCJ

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Da, la asa ceva m-am gandit, dar acesta pare pt biciclete. Nu am vazut cu portbagaj efectiv (cutia montata pe suportul respectiv). Si la aceste suporturi care ar fi sistemul de prindere? Trebuie sa am ceva puncte de fixare cum sunt cele de deasupra?
Pt bari transversale am locuri de prindere dar la inaltimea si silueta Merivei mi se pare cam mult un portbagaj deasupra.
  • ten_diesel

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2008

  • Mesaj Privat
daca nu vrei sa faci curse cu masina nu cred ca ar deranja mersul masinii, eventual doar la ochi ar bate putin, dar daca ar fi dupa mine mai bine as pune deasupra. la portbagaj cred ca se prinde de usa portbagajului cu niste clesti, nu cred ca e un loc anume unde se prinde, parerea mea, cunoscatorii rog dati si voi cu parerea

si un citat poate primesti mai multe raspunsuri aici :

claudiu__ a scris:
Poti incerca cu o intrebare aici, sau aici, sau aici.

  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Portbagajul din imaginea postata de ten_diesel este strict pentru biciclete. Se prinde intr-adevar intr-un fel de carlige de usa portbagajului.
Nu cred sa existe si cutie pentru bagaje intr-o configuratie similara, din cauza greutatii-nu poti deschide portbagajul, si daca il deschizi nu sta sus, si nici sistemul de prindere nu ofera cine stie ce siguranta pentru greutati mari(a se intelege 60-70kg, considerabil mai mult decat doua biciclete)
Daca totusi esti suficient de motivat si gasesti ceva de genul asta, sa ne anunti si pe noi.
Skip ads

  • eazzy333

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2009

  • Mesaj Privat
salut.
ma gandeam sa iti sar in ajutor cu niste sfaturi daca mai esti interesat,pt ca ma batea si pe mine odata gandul la ceea ce te bate si pe tine,dar totusi am optat pt portbagaj care se monteaza deasupra pe masina.
In primul rand,tu la Meriva ar trebui sa ai puncte fixe deasupra pe plafon,adica 4 usite cum ar venit,care daca le deschizi ar trebui sa ai un fel de sina,iar prinderea barelor transversale se va face cu un fel de clesti,iar deasupra tu poti sa iti pui cam orice model de cutie,mai mic sau mai mare,si ai iesi mai ieftin asa decat cu portbagaj in spate.
Dar daca tot pt ala pe spate optezi,afla ca exista,dar eu nu am gasit pana acum decat de la Thule.
Exista un fel de platforma care se fixeaza numai si numai pe cuiul de tractare ,si exista o cutie portbagaj care se monteaza pe acea platforma.
Iti dau linkul asta sa iti faci o idee cam cum arata ceea ce cauti
http://www.thule.com/Thule/...age____44354.aspx
Platforma se numeste Thule Easy Base 949(asta ajunge pe undeva la 250 euro cu tot cu tva)
Cutia se numeste Thule Backup 900(asta te ajunge pe undeva la 400 euro cu tot cu tva)
Dar astea le poti monta in spatele masinii,doar daca ai cui de tractare,daca nu,te sfatuiesc sa optezi pt bare transversale(care sunt baza) si cutie de deasupra(iesi mai ieftin,si sunt foarte practice...belive me...asa am eu Smile ).
Eu am apelat la baietii de la Top Tools - http://www.portbagaje.net - intra pe site aici,sau suna la numerele lor de telefon,montaj gratuit,transport gratuit,sunt foarte tehnici.
Daca mai ai intrebari sau nelamuriri,m-au anuntat ca pot intra de acum si pe forumul lor http://portbagaje-accesorii.co.cc/
Bafta.
  • iahimCJ

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
eazzy333 multumim de raspuns. Ma bucur sa stiu ca exista si varianta la care ma gandeam eu. Voi analiza posibilitatile.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
iahimCJ a scris:eazzy333 multumim de raspuns. Ma bucur sa stiu ca exista si varianta la care ma gandeam eu. Voi analiza posibilitatile.

vad ca esti din Cluj, mergi la firma
Toptools
Str. Meteor 71B
RO-400492 Cluj Napoca
T: 004-0264-438490
M: 004-0740-141463
F: 004-0264-438594
E: info@portbagaje.net
si sigur vei gasi raspunsul dorit.
  • iahimCJ

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Salut,
Stiti careva de unde as putea cumpara un carlig pt Meriva 2009? Exclus reprezentanta ca mi-au oferit niste preturi ca e mai avantajos sa schimbi masina cu totul Wink
Aveti careva montat de voi (service) si nu din fabrica? Trebuie decupat spoiler?
Merci!
Skip ads

  • motan3lul

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salutare.Am si eu o rugaminte daca nu deranjez.Am pierdut un capac la opelul meu meriva din 2007.Si daca puteti sa ma ajutati si pe mine cu o informatie de unde as putea sa imi cumpar eventual o bucata similara cu cele pe care le mai am.Multumesc anticipat.Cu stima
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR