Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A
  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Claudiuionut a scris:sal am si eu o tigra din 97 si temp la apa urk pana la 100 de grade dupa kre pleak ventilatorul si skde.am vb la servis si au spus k asa e la astea,deci e ok


Totusi, 100 de grade nu-i c-am mult? la mine ajunge maxim la 98 in aglomeratie in Bucuresti (si aia c-am rar) si abia am ajuns la 100 de grade cand am urcat Transfagarasanul in mod sport, cu a doua si turata si pana la 5000-5500. Termostatul nu-i blocat pe deschis. Si am varianta cu AC.
Skip ads

  • sorin's

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Tigra 1996 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salut, am cateva intrebari:
-ce parametrii se pot verifica la Opel Tigra cu interfata OP-COM?
-este de preferat portul serial fata de usb?
-exista si opel scanner clonat, din cate am vazut este numai la preturi prohibite?
-este indicata alta interfata pt tigra din 95 cu mufa OBD 16 pini? (detin laptop cu port serial)
  • osanadrian

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2011

  • Mesaj Privat
stie careva care sunt sigurantele pentru stopuri ? nu inteleg din desenele de pe spatele carcarei
  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
osanadrian a scris:stie careva care sunt sigurantele pentru stopuri ? nu inteleg din desenele de pe spatele carcarei


daca vrei sa verifica daca ai vreo siguranta arsa, ia o surubelnita de verificat tensiunea de 12V si pune pe bornele de la siguranta (parca in partea de jos) si unde nu se aprinde, e arsa siguranta.
Skip ads

  • lungumarian89

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Tigra 1997 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
tigra are alarma din fabrica?sau doar inchidere
  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
lungumarian89 a scris:tigra are alarma din fabrica?sau doar inchidere


unele au alarma stock, e pe aici un topic referitor la asta:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=37467
  • lungumarian89

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Tigra 1997 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ms amr84!e nu am bec de ala!am vazut ca am goarna deaia pt alarma.dar pe unde este pozitionat modulul de alarma?
  • avry87

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Kadett 1986
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare prosteasca, care ma macina de foarte mult timp...

In primul rand imi cer scuze daca s-a mai discutat aceasta problema, este pentru prima oara cand intru pe un forum.

Pentru ce este gaura din canapeaua din spate de la opel tigra?
Skip ads

  • amr84

  • Mesaje scrise: 404
  • Locatie: Arges
  • Masina: Tigra 1997 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2009

  • Mesaj Privat
avry87 a scris:Pentru ce este gaura din canapeaua din spate de la opel tigra?


Cel mai probabil este pentru centurile de siguranta (de fapt in ce intra centurile de siguranta, dintre scaunele din spate, de pe mijloc), atunci cand rabatezi bancheta. Poate mai exista si alta explicatie ...
  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
eu cred ca este gaura pt transportul skiurilor
  • StillS

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Tigra 1999 X1.4XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Buna seara tuturor. Vin si eu cu o nelamurire daca tot suntem la diverse intrebari rferitoare la opel tigra. Am o buburuza din '99, cu jante stock (cred, sunt jante din aliaj in 5 spite cu semnul opel pe capacelul ala de antifurt) pe care am cauciucuri 185/ 55/ R15. Am mentionat (intentionat) de jante si cauciucuri pentru ca ma confrunt cu o dilema si anume : jantele, cred ca sunt de 15", pe cartea de identitate a masinii am trecute urmatoarele dimensiuni de anvelope175/ 65/ R14 si 195/ 45 R15 cu dimensiunea mai sus mentionata trecuta la modificari alte anvelope. Buuun, acum ca se apropie iarna asta in care suntem obligati sa avem gume de iarna, mi-am luat si eu gume de iarna pe dimensiunea 175/ 65/ R14. Intrebarea mea este : Pot sa-mi pun gumele cu dimensiunile precizate in C.I a masinii (cu R14, de care am cumparat) pe jantele stock (care cred ca sunt de 15, poate ma insel) sau trebuie sa imi cumpar un alt set de jante de 14"? Ca astia de la opel n-au spus ca trebuie sa am ( sau nu mi-au dat) doua seturi de jante pentru cele doua dimens de anv. trecute de ei in C.I. Ciudat sau ce? Multumesc anticipat celor binevoitori! de a-mi raspunde
  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
trebuie sa-ti cumperi jante de tabla pe 14" ca sa-ti poti monta anvelopele de iarna 175/65/14
Skip ads

  • StillS

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Tigra 1999 X1.4XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2010

  • Mesaj Privat
krashy22 a scris:trebuie sa-ti cumperi jante de tabla pe 14" ca sa-ti poti monta anvelopele de iarna 175/65/14

Shit, alti bani Smile). Mc de raspuns
  • cmiui

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua,as vrea sa-mi achizitionez o tigra din 98 adusa din Germania,doar ca are urme de rugina.Vroiam sa intreb daca rugina se poate trata.
Semne de rugina am vazut pe aripi putin pe portiera e putina dar mi-e frica sa nu fie mai multa pe sub ea si de asta intreb, stie cineva daca se poate tratat in vreun fel?
pretul ei este 1200...134.000 km AC functional,airbarg,proiectoare,oglinzii electrice...trebuie imatriculata.
Multumesc anticipat
  • cmiui

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
PS daca binevoieste cineva sa imi dea cateva sfaturi in legatura cu ce as putea verifica inainte sa o cumpar,sunt destul de NOOB.mersi mult
  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
rugina la acest model este inevitabil sa nu gasesti. se poate scapa de ea(dar pe termen scurt) la un tinichigiu priceput .
cauta bine prin masina zonele de rugina pana sa cumperi "jucaria". rugina poate aparea in special la pasajele rotilor din spate, un locasul roatei de rezerva..........daca are infundate furtunasele de scurgere a apei de la haion atunci sa fii sigur ca exista rugina si dupa capitonajul lateral din masina undeva in zona pasagerilor . Tigra daca nu este ingrijita ca ochii din cap este foarte predispusa la rugina .
  • cmiui

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru raspuns,am sa incerc sa fiu atent.Daca mai aveti sfaturi in legatura cu ce as mai putea verifica la masina inainte sa o cumpar,va ascult cu mare placere.
  • cmiui

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Acum mi-am amintit,cand am fost sa o probez avea in bord aprins un martor portocaliu in forma de robinet,cand l-am intrebat pe propietar de el mi-a spus ca a aparut dupa ce a curatat EGR-ul de calamina.
Voi ce spuneti?ce poate sa insemne martorul respectiv?
Nenea spune ca pe tester masina nu dat nici un fel de eroare.
Multumesc anticipat
  • catalin_delmar

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 1.2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2010

  • Mesaj Privat
salut!
de obicei acel martor iti indica o functionare incorecta a motorului......
dar daca nenea ala ti-a spus ca este din cauza EGR, stie el ce stie (EGR nu functioneaza, iar el indica un amestec aiurea de gaze)
unul nou este cam 350 ron + manopera
cand el functioneaza corect becul (martorul) se stinge, eroarea se stocheaza in calculator, nu se stinge becul ca la masinile noi daca ii stergi eroarea.
  • cmiui

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Mersi pt raspuns Smile
L-am sunat si l-am intrebat si mi-a spus ca cica se stinge dupa ce se incalzeste motorul...acum nu stiu cat de adevarata este afirmatia lui
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Tigra
  3. Tigra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR