Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
eu am de 18 si sincer nimeni nu ma oprit inca..
Skip ads

  • Sitaru

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2010

  • Mesaj Privat
eu am opel omega B 2003 si pana akm am avut jante pe 15 cele din carte,dar akm am pus ceva pe 18,235,45,r18,,merg omologate la RAR!?
  • Sitaru

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2010

  • Mesaj Privat
salut am un set de jante pe 17 de opel omega 2,2 din 2003,cine e interesat sa imi faca un pret la ele!fara anvelope!
  • merralvinci

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Sitaru a scris:salut am un set de jante pe 17 de opel omega 2,2 din 2003,cine e interesat sa imi faca un pret la ele!fara anvelope!

lasati impresia ca sinteti dusi cu capul.postul a fost referitor la omologare jante de 17"si voi vorbiti de cine are si cine cumpara si daca merge si pe cit merge.intra in plm pe alcar.de si gasesti acolo ce fel de jante si ce dimensiuni de cauciucuri poti monta.ca nu te-a oprit nimeni e una dar daca faci accident si constata kktul ala de militian ca nu aveai rotile conforme cu ce scrie in talon esti vinovat de producerea accidentului.intrebarea suna:a fost cineva recent la rar pt.omologarea unor jante?POATE RASPUNDE CINEVA unei intrebari atit de simple?deschide dreacului un topic nou cu vinzari jante si anvelope si nu ne mai face sa pierdem timpul citind mii de pagini fara legatura cu subiectul.
Skip ads

  • merralvinci

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2008

  • Mesaj Privat
merralvinci a scris:
Sitaru a scris:salut am un set de jante pe 17 de opel omega 2,2 din 2003,cine e interesat sa imi faca un pret la ele!fara anvelope!

lasati impresia ca sinteti dusi cu capul.postul a fost referitor la omologare jante de 17"si voi vorbiti de cine are si cine cumpara si daca merge si pe cit merge.intra in plm pe alcar.de si gasesti acolo ce fel de jante si ce dimensiuni de cauciucuri poti monta.ca nu te-a oprit nimeni e una dar daca faci accident si constata kktul ala de militian ca nu aveai rotile conforme cu ce scrie in talon esti vinovat de producerea accidentului.intrebarea suna:a fost cineva recent la rar pt.omologarea unor jante?POATE RASPUNDE CINEVA unei intrebari atit de simple?deschide dreacului un topic nou cu vinzari jante si anvelope si nu ne mai face sa pierdem timpul citind mii de pagini fara legatura cu subiectul.
raspuns RARom.ro"Buna ziua,

Pentru trecerea altor dimensiuni de anvelope la autovehiculul dumneavoastra trebuie sa va prezentati la orice Reprezentanta RAR cu o programare prealabila si dacã se va stabili ca poate fi echipat cu mai multe dimensiuni de anvelope, acestea se vor înscrie în CIV (in cazul in care sunt menþionate pe etichetele existente pe vehicul, daca mai detineti o copie a documentului de înmatriculare din þara de provenienþã a autovehiculului, daca se regãsesc în documentaþia de omologare corespunzãtoare autovehiculului dumneavoastrã sau daca aveti orice document care sa ateste ca autovehiculul a fost omologat cu dimensiunea respectiva de anvelope).

Baza de date este aceeasi indifferent de reprezentanta la care mergeti.
  • istvanopel

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Omega 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Sitaru a scris:salut am un set de jante pe 17 de opel omega 2,2 din 2003,cine e interesat sa imi faca un pret la ele!fara anvelope!




As vrea cateva poze daca mai exista jantele......mersi
  • tomescuadi

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Salut, m-am gandit ca deschiderea unui alt topic nu-si are rostul. Am un Opel Corsa si in CIV am trecute doar dimensiuni de anvelope ce pot fi puse pe 13".
Din vara anului trecut circul cu unele de 14" si nu am primit reclamatii de la politie (oricum, am fost oprit doar odata).
Avand in vedere toata galagia cu anvelopele de iarna si faptul ca totusi se vor verifica si dimensiunile gumelor in cazul in care te opreste politia sau RAR-ul am aproximativa aceeasi intrebare simpla care s-a pus la inceputul topicului:
- cat ma costa la ora actuala omologarea jantelor?

De mentionat ar fi ca in manualul masinii sunt trecute si anvelope pe 14 pentru motorizarea mea, cu marimile pe care eu le am acum; am talon de tip nou, fara dimensiuni trecute in el.
Mai e nevoie sa-mi faca testele de franare si de vitezometru la RAR avand in vedere ca nu-s speciale?

Multumesc mult!
  • merralvinci

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2008

  • Mesaj Privat
[quote="tomescuadi"]Salut, m-am gandit ca deschiderea unui alt topic nu-si are rostul. Am un Opel Corsa si in CIV am trecute doar dimensiuni de anvelope ce pot fi puse pe 13".
faci programare la r.a.r. platesti 85 lei,vine un idiot pe care nu-l intereseaza ce scrie in cartea masinii[cu toate ca raromul(vezi 2 topicuri mai sus)]spune altceva,iti ia C.I.V.-ul si DACA SINT INREGISTRATE IN ROMANIA MASINI IDENTICE CU A TA an de fabricatie,motorizare,cu jante pe 14,15,16,17,idiotul iti va trece pe C.I.V. toate dimensiunile existente in baza de date r.a.r.
Skip ads

  • tomescuadi

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2011

  • Mesaj Privat
[quote="merralvinci"]
tomescuadi a scris:Salut, m-am gandit ca deschiderea unui alt topic nu-si are rostul. Am un Opel Corsa si in CIV am trecute doar dimensiuni de anvelope ce pot fi puse pe 13".
faci programare la r.a.r. platesti 85 lei,vine un idiot pe care nu-l intereseaza ce scrie in cartea masinii[cu toate ca raromul(vezi 2 topicuri mai sus)]spune altceva,iti ia C.I.V.-ul si DACA SINT INREGISTRATE IN ROMANIA MASINI IDENTICE CU A TA an de fabricatie,motorizare,cu jante pe 14,15,16,17,idiotul iti va trece pe C.I.V. toate dimensiunile existente in baza de date r.a.r.


Perfect! Un raspuns la obiect!
Prin urmare, ar mai fi nevoie sa merg la Opel sa-mi dea o hartie pe care sa scrie ca dimens. sunt compatibile (asta ca sa fiu mai sigur)?

@merralvinci - multumesc pentru raspuns!
  • merralvinci

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2008

  • Mesaj Privat
[
Perfect! Un raspuns la obiect!
Prin urmare, ar mai fi nevoie sa merg la Opel sa-mi dea o hartie pe care sa scrie ca dimens. sunt compatibile (asta ca sa fiu mai sigur)?

@merralvinci - multumesc pentru raspuns![/quote]
ma tem ca nu-i nevoie.eu i-am spus "prietenului ca am hirtie de la opel si ca cei da la rarom au spus ca...dar el mi-a raspuns simplu: DACA EXISTA IN BAZA DE DATE UN AUTO CA AL TAU CU ALTE DIMENSIUNI EU SINT OBLIGAT SA LE TREC.
nu mi-ai spus despre ce corsa e vorba
  • tomescuadi

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Da, scuze, am uitat sa zica ca e un Corsa B de 1.2.
  • tomescuadi

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Doar de chestie: am fost la Opel Victoria si ghiciti cat m-ar costa sa imi dea hartia despre care vorbeam?

180 RON...am intrebat de 2 ori sa fiu sigur si...nu ma inselasem...si la RAR acum costa 90 de lei restul de hartogaraie.
Skip ads

  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Eu aveam trecut in cartea masinii 205/55/16 si 215/45/17. Am un Astra GTC z19DT. Dimensiunea anvelopelor pantru 17' trebuia sa fie 225/45/17. Am fot azi dimineata la RAR(fara nici o hartie de la OPEL) si am spus ca dimesiunea normala la mine este 225/45/17 exact asa cum am pe masina. Omul s-a iutat la ele a verificat seriile de pe masina si am platit 90 ron dupa care am primit cartea cu modificarea de rigoare. Toata treaba a durat 1 o ora. Cu alte cuvinte nu mai trebuie sa alergati la reprezentanta pentru nici o dovada. Numai bine
  • valis2200

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2011

  • Mesaj Privat
salut.am si eu o intrebare.vreau sa-mi omologhez si eu jantele r 16 ca in carte am trecut doar r 15 si am sunat la reprezentanta si imi cer uni 100 ron, uni 180 ron cea ce mi se pare cam mult pt o foaie copiata cu o stampila .am sunat si la rar brasov si fara foaia aia nu se poate ... daca sun la reprezentante prin tara am vreo sansa sa ies mai ieftin Smile multumesc
  • Montalz

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2015

  • Mesaj Privat
buna ziua ,
am un opel corsa C 2001 1.2 , pe CIV sunt trecute jante de 14'' , am cumparat recent un set de jante pe 17"/40/205 , credeti ca se poate omologa ? daca alt posesor de corsa a mai incercat sa faca asta ? am auzit ca la corsa C OPC jantele sunt pe 17" , montate din fabrica ...
ce parere aveti ?
multumesc.
  • Montalz

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2015

  • Mesaj Privat
pentru hartie de la reprezentanta am mai facut asta insa cu un SEAT ibiza 2010 , avea pe talon 14" si am pus 18" , cei de la seat imi au dat hartia gratis , fara nici-o problema la RAR.
am fost socat cand am auzit ca la opel costa 180 lei .
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Sunt niste incompetenti cei de la dibas fundeni. Anul trecut mi.a zis un angajat ca nu se poate,apoi la insistentele mele a spus ca ma costa 100 de euro adeverinta si am plecat frumusel,iar anul acesta tot aici,alt angajat mi.a spus clar ca nu se poate sub nicio forma. Are cineva vreo idee in bucuresti unde se elibereaza gratuit? Sau macar la o suma mai normala?
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
si ca sa continuam cu incompetenta celor din aceasta tara, zilele trecute am gasit o copie a talonului si o copie a cartii masinii din germania si am gasit trecute in talon si dimensiunie 215/45/17 si 225/45/17, plus cele doua dimensiuni de 15" si 16" pe care le am si eu. Deci cei de la RAR au considerat ca sunt ei destepti si nu am nevoie de toate dimensiunile de anvelope si nu le-au trecut la vremea respectiva,iar acum am tot eu de alergat din cauza lor. Sad
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR