Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • DorinG

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
am cumparat un Opel Astra G Bertone (motor Z18XE, transmisie manuala) si am consumul exagerat, zic eu - peste 15% urban si 8% extra.
Am facut recent revizia (schimbat distributie, lichide, filtre, bujii) La tester nu imi apare nicio eroare, totusi mecanicul mi-a aratat ca senzorul de aer (incorporat in DEBITMETRU, sper sa nu gresesc , situat pe furtun imediat dupa filtru de aer si conectat cu o mufa cu 4 pini) arata o temperatura de intrare a aerului exterior de 47 grade, desi afara erau 15 grade. In acelasi timp, tot pe tester, era un alt senzor (care stabileste amestecul....din cate am inteles eu) care arata cand bogat, cand sarac si se tot schimba intre cele 2, la intervale de 1 secunda.
Alte simptome (nu stiu daca au legatura cu consumul) o vreme se simtea in masina miros puternic de benzina, care a disparut dupa ce am schimbat racordul flexibil de la toba esapament (era distrus); motorul parca se incalzeste destul de greu dupa 10-15 min de mers pana la temp de 90 grade, iar pe autostrada la 120 km\h scade temperatura apei undeva la 60-70 grade; si inca ceva dupa revizie si toate reparatiile am fost la ITP, iar la noxe mi-a spus ca procentul de oxigen in aerul evacuat e foarte mare (desi toba era deja reparata).
Am mai vazut aceste probleme in topicuri separate. Eh eu le am pe toate odata. vreau sa mentionez ca merg usor cu masina schimb la 2500 ture, nu fac raliu cu ea.
o idee cineva. merci frumos.
Skip ads

  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
TERMOSTATUL !
  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
amestecul aer/benzina este normal sa oscileze intre bogat si sarac .
temperatura aerului este influentata de temperatura motorului si a compartimentului acestuia. masoara temperatura aerului atunci cand motorul este rece si o sa vezi ca indica bine atunci .
cum a spus si colegul mai sus trebuie sa schimbi termostatul ca este cam obosit .
  • DorinG

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
d1nutzuu a scris:TERMOSTATUL !


S-ar putea sa fie de la asta. Tocmai am fost la drum intins si eram ca pinguinul in masina. Dupa 2 km mi-a scazut temperatura la minim de tot si nu mai baga caldura. Clar, termostatul e blocat pe deschis. Noroc ca e cel mai ieftin ...vreo 50 ron.
Si oare asta sa fie singurul motiv pentru care a sarit consumul asa de mult?
Skip ads

  • DorinG

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
krashy22 a scris:amestecul aer/benzina este normal sa oscileze intre bogat si sarac .
temperatura aerului este influentata de temperatura motorului si a compartimentului acestuia. masoara temperatura aerului atunci cand motorul este rece si o sa vezi ca indica bine atunci .
cum a spus si colegul mai sus trebuie sa schimbi termostatul ca este cam obosit .


merci mult. Asta fac, o sa schimb termostatul. Am zis de amestec bogat/sarac pt ca mi se parea ciudat cat de repede oscila valoarea aratata de sonda (jumate de secunda) si credeam ca e defecta si de acolo consumul mare.
in ceea ce priveste senzorul de temperatura e perfect logic. o sa verific cu motorul la rece, oricum am inteles ca nu e prea bine totusi sa cureti debitmetrul cu aer comprimat ca se deregleaza ceva pe acolo ...
Dar intreb din nou ca Toma necredinciosu, termostatul asta sa modifice consumul asa mult?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
dorine, termostatul poate sa afecteze destul de bine consumul. Schimba-l, si mai vezi dupa aia.
  • adinan_superstar

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
jE a scris:dorine, termostatul poate sa afecteze destul de bine consumul. Schimba-l, si mai vezi dupa aia.


asa e ,anu trecut am avut aceias problema ,nu se mai ridica apa deloc la drum intins

am schimbat termostatul si era cu totul alt mers ,consumul si el mai mic
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
In plus de termostat, curata debitmetrul, regulatorul de ralanti, elimina EGR-optional, vezi daca nu ai pierderi la fisele de la bujii, vezi care e starea sondei lambda, daca nu ai catalizatorul dus-infundat si... cam atata. Totul e gratis si poti sa faci singur...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR