Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • ady20

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Eu am o astra h din 2006 la care am descoperit rugina la cadrul motor. Rugina e vizibila in special pe suportii cadrului in dreptul sudurilor cum te uiti cu capota ridicata in spatele cutiei de viteze si la cel din partea stanga, dar si pe partea inferioara vizibila pe sub masina. Pare o rugina superficiala, nu cred sa fie in profunzime dar in timp cred ca se poate agrava problema daca nu iau masuri. S-a mai confruntat cineva cu rugina la cadrul motor la astra h ? Cam ce se poate face in aceasta situatie, trebuie dat cadrul motor jos sau se poate rezolva problema cu el pe masina ? Stiu ca probleme cu cadrul motor au fost la astra G si la Zafira dar din ce am vazut in poze cadrul motor de la G este foarte asemanator(probabil identic) cu cel de la H. In rest masina nu are rugina.
Skip ads

  • comisarul

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2008

  • Mesaj Privat
sincer eu nu am vazut rugina in zona motorului, la H ce am vazut la mai multe masini pe haion si la aripi in fata.
  • ady20

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Interesant e ca la haion si la aripi nu prezinta rugina, doar la cadru motor. Sunt curios daca mai are cineva aceasta problema la astra H.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
ady20 a scris:Eu am o astra h din 2006 la care am descoperit rugina la cadrul motor. Rugina e vizibila in special pe suportii cadrului in dreptul sudurilor cum te uiti cu capota ridicata in spatele cutiei de viteze si la cel din partea stanga, dar si pe partea inferioara vizibila pe sub masina. Pare o rugina superficiala, nu cred sa fie in profunzime dar in timp cred ca se poate agrava problema daca nu iau masuri. S-a mai confruntat cineva cu rugina la cadrul motor la astra h ? Cam ce se poate face in aceasta situatie, trebuie dat cadrul motor jos sau se poate rezolva problema cu el pe masina ? Stiu ca probleme cu cadrul motor au fost la astra G si la Zafira dar din ce am vazut in poze cadrul motor de la G este foarte asemanator(probabil identic) cu cel de la H. In rest masina nu are rugina.

*
Pentru anumite Astra H, a fost o rechemare pentru rugina suportului de motor, la anumite motorizari si echipari, probabil ca a ta a trecut prin "sita" si nu a fost rechemata Crying or Very sad
Cel mai probabil, la data respectiva era deja la al 2-lea proprietar, deci scrisoarea s-a "pierdut" Exclamation
Skip ads

  • ady20

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Eu sunt al doilea proprietar. Fostul proprietar este o cunostinta si nu mi-a spus nimic legat de vreo scrisoare de rechemare, probabil ca nici nu a primit. Stiu ca la astra G si Zafira este o campanie prin care dealerii Opel inlocuiesc cadrul motor sau il reconditioneaza pe cel vechi gratuit indiferent daca masina este adusa din afara si nu esti primul proprietar iar cei care vor sa beneficieze de aceasta campanie trebuie sa sune la un dealer ca sa verifice daca modelul respectiv face parte din seria cu probleme. Ma gandesc sa ma interesez si eu daca se poate face aceasta verificare si la H
  • ianys_andrey

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
si eu am la capota,pe colt,o mica pata si la aripa spate o linie de vreo 2 cm.le as face eu intrucat pe langa opel am si o dacia supernova si stiu cum sa repar rugina.chestia e cu vopseaua.o gasesc la spray prin targ,prin magazine?
  • wdxraul

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2011

  • Mesaj Privat
cangri a scris:
Tiaz a scris:
@Cangri astept cadoul si ca sa vezi ca nu sunt egoist am sa deschid o lista cu posibili doritori. Bineinteles eu sunt primul si vreau un a4 2006 benzina Razz


Astept dovada.
"By the way" si A4 rugineste.(Am un amic cu un A6 din 2006 ,si are destula.)



A6 2002 ... nici un strop de rugina:)

Btw, stii ca Audi sunt tratate mult mai bine decat majoritatea masinilor premium?

Si daca-mi zici 2006 Audi... ori a fost zgariata/lovita.. ori lasa-ma sa nu cred:)
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Si la mine e rugina la praguri...chiar sub chederul suplimentar. Si a mai aparut pe buza inferioara a usilor...in hayon am bagat niste ulei mai demult si deocamdata buza e ok.
Skip ads

  • ianys_andrey

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
cateva poze cu buba Sad
  • claudiu_giuclea

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2006 1.6 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2011

  • Mesaj Privat
sfatul meu este sa bagati ulei gros (cel mai ieftin posibil) in toate usile,la aripi si praguri . nu va zgarciti cu uleiul , ungetio ca pe rata! )))) pe dedesupt incercati sa o izolati la 2 sau 3 anii.aplicati vazelina in zonele mobile unde necasita.aplcati silicon pe toate garniturile si futunele din cauciuc inclusiv de sub capota asta evita coacerea cauciucului! gresesc? corectatima....
  • ady20

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2011

  • Mesaj Privat
claudiu_giuclea a scris:sfatul meu este sa bagati ulei gros (cel mai ieftin posibil) in toate usile,la aripi si praguri . nu va zgarciti cu uleiul , ungetio ca pe rata! )))) pe dedesupt incercati sa o izolati la 2 sau 3 anii.aplicati vazelina in zonele mobile unde necasita.aplcati silicon pe toate garniturile si futunele din cauciuc inclusiv de sub capota asta evita coacerea cauciucului! gresesc? corectatima....



E destul de buna metoda cu uleiul, stiu ca sunt si solutii care aplicate direct peste rugina o neutralizeaza si o impiedica sa se extinta. A folosit cineva aceasta metoda cu rezultate pozitive ?
  • Marius_20

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Da, exista si aceste solutii, care se aplica peste rugina iar aceasta se transforma, se face neagra si se intareste. Sonax RostUmwandler&Grundierung este una dintre ele, 125 ml costa 37 lei sau ceva de genul asta.
Mai sunt cateva solutii care se gasesc la 5L, 10-20L, prietenii care au 4x4 si se duc prin paduri, noroaie... le folosesc la sasiu-ri si in general.
Solutia de la Sonax... amesteci, aplici cu pensula, astepti o ora, mai dai odata si aia e, se poate vopsi dupa 24 ore. Se recomanda a se pune solutie cat folosesti intr-un capac de spray, ca sa nu contaminezi substanta din recipient. Nu e nevoie sa clatesti locul cu apa dupa utilizare, asa cum se facea parca la Feruginol.

Cam urata treaba cu rugina la o masina noua....mai ca iti vine sa le zici vreo doua celor ce le fabrica.
Skip ads

  • ady20

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2006 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Cam urata treaba cu rugina la o masina noua....mai ca iti vine sa le zici vreo doua celor ce le fabrica.[/quote]

Da, asa e, mai ales ca Opel se lauda cu o garantie de 12 ani impotriva coroziunii caroseriei... Oare cadrul motor nu e considerat un element de caroserie astfel incat sa beneficieze de aceasta garantie? Chiar nu se putea trata (galvaniza, zinca, etc) acest cadru ca sa nu mai rugineasca pe toata durata de viata a masinii ?
  • andrei86g

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2011

  • Mesaj Privat
la mine pe haion deasupra la bagheta cromata 4*0.3 cm se vede ca e rugina sub vopsea,asta este,la fel dupa 5 ani
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR