Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

Acum o saptamana am facut anumite modificari la unitatea NCDC 2013 si la remontare in suport nu a intrat complet asa ca am aplicat forta sa o repun la loc.

Problema este ca nu pot sa o scot din suport acuma. Mecanismul parca este blocat. Mentionez ca am chei dedicate pentru a scoate unitatea NCDC.
Asa ca m-am pus in disperare sa trag de ea pana am dat masca de fata joc( suportul de fata ii clar ca-i lipseste anumite picioruse de prindere).

Rugamintea mea este urmatoarea. Daca poate cineva sa-mi pozeze laterale(stanga dreapta de la unitatea NCDC 2013(sau CDR700, NCDC 2015 orice unitatea din fabrica pentru vectra c preface) ) sa vad unde exact intra mecanismul de prindere sa pot sa dau si eu unitatea jos de pe masina.
Eventual si in interior(unde este cutiuta de fier ce tine unitatea in masina).

Daca aveti si alte idei cum as putea sa scot unitatea din masina(ce nu implica distrugerea ei) astept pareri. Sunt dispus sa desfac toata masina.

Numai bine,
Cornel


Ultima modificare facuta de cornel18 la Vin 21 Sep, 2012 11:32 pm
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Eu zic sa incepi sa demontezi ... de la capota, sub motor, portbagaj, plafoniera ... Smile) cum sa zici ca esti dispus sa demontezi toata masina pt asta ! Am mai intalnit unitati incapatanate care nu au vrut sa iasa sub nici o forma si singura varianta a fost "ruperea" fetei ca sa ajungi la blocatoare. Cand zic rupere inseamna despinderea fetei de restu si se rup prinderile de plastic. Oricum iti uram succes si sa nu ajungi acolo !

CristianTM.
  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:Eu zic sa incepi sa demontezi ... de la capota, sub motor, portbagaj, plafoniera ... Smile) cum sa zici ca esti dispus sa demontezi toata masina pt asta ! Am mai intalnit unitati incapatanate care nu au vrut sa iasa sub nici o forma si singura varianta a fost "ruperea" fetei ca sa ajungi la blocatoare. Cand zic rupere inseamna despinderea fetei de restu si se rup prinderile de plastic. Oricum iti uram succes si sa nu ajungi acolo !

CristianTM.


Fata nu ii rupta. Doar suporturile de prindere sunt rupte. Dupa cum se vede si in poza am acces la mecanismul de deblocare insa trebuie sa vad unde este cel de jos. Pentru asta as avea nevoie de poze cu lateralul unitati sa vad exact unde este mecanismul de blocare.
Prin demontat ma refeream sa ajung la cutia de fier care tine unitatea. De acolo sa indrept acei suporti de prindere si automat sa o scot cu tot cu cutia de fier jos. Asta ar fi metoda disperata.
  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Maine o sa-mi fac curaj sa disec iar masina Crying or Very sad .
Intre timp chiar nu are nimeni o unitate media OEM opel(NCDC , NCDR, CD70,....) scoasa afara si are bunavointa sa poze lateralul unitati sa vad suportul de prindere.
Skip ads

  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Am disecat masina si am reusit sa scot unitatea blestemata din masina
Atasez poze sa va faceti o idee cam cat trebuie sa desfaceti


Si da imi lipseste o doaga Very Happy
  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Acuma am si gasit cauza problemei. Am montat pe dos suportul de blocaj jos de la unitate prin urmare cheile dedicate nu puteau sa deblocheze pini.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
cornel18 a scris:Acuma am si gasit cauza problemei. Am montat pe dos suportul de blocaj jos de la unitate prin urmare cheile dedicate nu puteau sa deblocheze pini.

Nu ai glumit cand ai zis ca demontezi toata masina Laughing

CristianTM.
  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Sper ca asta o sa fie ultima tentativa de a diseca masina. Laughing
Daca vedea cineva cum arata masina cand am montat alarma aftermarket(desfacut tot interiorul , portbagajul, aripi laterale, fata masina) se intreba cum de inca merge Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR