Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • crystysor_84

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2011

  • Mesaj Privat
salut.vopsea termorezistenta e recomandata
Skip ads

  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
crystysor_84 a scris:salut.vopsea termorezistenta e recomandata


Regulile nescrise de coexistenta in acest forum - cer mai mult decat o exprimare lapidara. Ca si cum ai spune daca masina lui scoate fum - de la ulei!

Poate nu este cea mai fericita comparatie, dar cand ii dai indicatie cuiva, este bine sa o faci detaliat sa poate intelege ceva din mesaj. In acest fel ii ajuti pe ceilalti, oferi innformatie, poti afla si tu de la ceilalti - stabilesti o comunicare cu membrii forumului. Caci esti intr-o comunitate si ca in orice comunitate interactionam........
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Am probat weekendul asta Feruginolul de la Policolor ca ajutor in indepartarea ruginei de pe jante. Si-a facut treaba cu varf si indesat asa ca am sa-l folosesc si la etriere si tamburi.
Ce n-am gasit inca e grund si vopsea neagra termorezistenta. Probabil tre' sa caut produse pt. sobe si nu pt. auto!
  • valenmax

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z10sx
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Va salut,si eu ma gandeam de ceva timp sa fac aceasta operatiune,astazi am dat jos roata de pe spate si surpriza mare tamburul de pe spate arata jalnic mancat de rugina de nici nu mi-am mai dat seama ce culoare a avut original zilele astea ma pun pe treaba,din cate am citit pe aici cea mai buna solutie cred ca o sa fie curatarea cu perie de sarma sau cel mai bine cu flex cu perie de sarma,smirghel dupa care dau un grund sau ceva baza anti-rugina si o vopsea termorezistenta peste,nu stiu de ce dar nu prea am incredere in astea la 20 de lei la spray,un prieten si-a facut treaba cu vopsea la cutie data cu pensula in doua straturi i-a iesit super bine si o are de 2 ani acolo fara sa-i pice.Masina o am alba ma gandesc totusi sa pun gri sau negru,nu stiu ce sa zic depsre galben,rosu,verde etc...

O sa revin cu poze cu toata operatiunea de la un cap la coada.
Skip ads

  • neacostica74

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2011

  • Mesaj Privat
va salut! la o zafira neagra se potriveste un negru sau alta culoare?
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Eu i-am vopsit in pulbere si camp electrostatic, inca nu am avut timp sa ii pun pe masina, pozele finale in curand, la fel si etapele (curatare, sablare, umplere locuri unde nu trebuie sa ajunga nimic, vopsire, schimbare garnituri):



CristianTM.
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Cat chin si nici macar nu a iesit cine stie ce...mergea foarte bine si la spray.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
gabytzuxxl a scris:Cat chin si nici macar nu a iesit cine stie ce...mergea foarte bine si la spray.

...nu a iesit cine stie ce ? tin sa te contrazic, este ceva chiar PROFESIONAL facut , ca la carte, iar despre rezistenta in timp ...vopsite cu spray-ul sau vopsit electrostatic ? ce zici care o sa tina mai mult ? Rolling Eyes

CristianTM.
Skip ads

  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Daca aveai vreo masina de 30000Europeni mai ziceam, dar asa...pentru vectra c ? Smile)
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
gabytzuxxl a scris:Daca aveai vreo masina de 30000Europeni mai ziceam, dar asa...pentru vectra c ? Smile)

Ce legatura are ca e masina de 30 de mii sau de 5 mii ? Daca mie imi place si vreau ca etrierii sa fie albastii, pai ii fac albastrii ! sau mov sau verzi sau rosii sau cum imi doresc eu ! Faptul ca imi iubesc masina si o intretin/modific e alegerea mea si o fac cum vreau eu ! Consideri ca numai cele de la concursurile de tunning sau cele de peste 30 mii au voie cu etrieri vopsiti Rolling Eyes

CristianTM.
  • emilluss

  • Mesaje scrise: 418
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Si eu le-am vospit pe ale mele, cu vopsea speciala.Nu vin rau de loc.
Cristi, sa vedem cum sunt cand sunt pe masina, asa nu poti sa iti dai seama.
Colegul are dreptate intr-un punct: chin si multa munca , dar daca ne place ce facem ...noi sa fim sanatosi!
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Inainte de vopsire (SPATE) :

Dupa vopsire (SPATE) :

Inainte de vopsire (FATA):

Dupa vopsire (FATA):

Si pe masina --> click

CristianTM.
CristianTM.
Skip ads

  • stan raul

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 1997 x20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Felicitari ! Mie imi plac f mult, iar diferenta se vede intre spray si electrostatic. Cine stie cunoaste! Fff. faini si da bine si cu abtibildul lipit, cat te-a costat tot, ms.
  • asandulescu

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y1.7dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2011

  • Mesaj Privat
am vopsit etrierii la doua masini diferite.
la un logan cu vopsea normala la sprei de 20ron si la opelul meu cu sprei special care rezista la 800de grade de la OMP am dat vreo 80 de on pe el. dupa doi ani am parcat masinile una langa cealalta si surpriza: la logan aratau mult mai bine, vopseaua speciala care rezista la tempertura era mata si murdara parca era prajita de caldura etrierilor, cea la 20 de ron era ca noua, nu sarise si era un rosu aprins.
Concluzia e ca o sa cumpar deaia la 20 de ron ca e foarte buna, si daca vrei sa arata bine oricum trebuie sa le faci o data pe an, pt ca vopseaua se murdareste si se inegreste indiferent de pret.
  • Raff

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salutare Opel-isti
Am vopsit etrierii cu vopsea speciala rosie care rezista la temperaturi inalte (kit care contine o cutiuta de vopsea, diluant pt ea si degresant pt pregatire etrieri si pensula). Dupa ce am curatat constiincios etrierii fara sa ii demontez de pe masina am aplicat vopseaua cu pensula in 2 straturi. Sunt foarte multumit de rezultate deja intru in al 2-lea an - vopseaua a ramas lucioasa, napatata, neciobita. Kit-ul respectiv l-am achizitionat de la un magazin de piese auto si elemente de tuning.
Spor la treaba
  • CV50NIK

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Tigra 1996 X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Eu am vopsit cu spray la 20 lei anul trecut si acum sunt ca noi, am dat cu perie de sarma la flex (asa mai dura) si dupa peste cu spray si au iesit perfect.
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Tot cu spray am vospsit si eu acum 2 ani la Audi, l-am vandut unui coleg de servici si acum arata la fel de bine, masina a facut in 2 ani aprox. 50000 km.
  • georgel_28

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut,la masina gri ce culoare crede-ti k se potriveste sa vopsesc etrierii?
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
#eorgel_28, rosu clar dar poti pune un chestionar Wink

CristianTM.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Cristi, foarte tare Very Happy munca multa dar rezultat notabil.

Eu unul i-as curata cu peria de sarma, spala cu spray de curatat frane ca e mai comod sau pensula + nitrodiluant, vopsit direct la pensula cu grund rosu sau gri. De fapt asta am si facut la unele masini.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR