Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • eugenf

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 y20dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Salut, Am o astra g 2.0 din 2004 si de putin timp am observat ,ca atunci cand iau piciorul de pe acceleratie, la schimbarea vitezelor, scade intensitatea becurilor din bord,doar pentru o secunda si revin apoi la aceeasi intensitate. In vara am schimbat releul regulator iar puntea de diode era buna dupa spusele meseriasului. Alternatorul a fost pus pe un banc de probe care a indicat si tensiunea debitata de alternator. Ati mai intalnit o astfel de problema? Ce sfaturi imi puteti da?
Skip ads

  • alx78

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
te-ai uitat la faruri, daca fac tot asa, ca luminile in bord? Daca fac la fel, o sa trebuiasca sa schimbi puntea de diode+ releul.
  • eugenf

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 y20dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru ajutor! Nu am facut si chestia asta ,dar am sa incerc sa masor tensiunea in acele momente de acceleratie si deceleratie, ma voi uita si la faruri dar am sa schimb si ,,meseriasul,, Surprinzator este faptul ca am schimbat releul iar diodele au fost verificate, dar am sa reiau totul de la zero .
  • Glacius

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Normal luminozitatea farurilor sa inteleg ca nu trebuie sa scada atunci cand masina este la relanti sau accelerat motorul ..? La mine cand sta la relanti searase observa cum farurile palpaie putin de tot , iar cand plec si intru in viteza 1234 lumina ramane constanta. E aceasi problema? masina e Astra G 1.7 diesel din 2001
Skip ads

  • alx78

  • Mesaje scrise: 718
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
lumina trebuie sa fie constanta, in relantii sau la turatii. daca exista fluctuatii, atunci trebuie verificata neaparat incarcarea, iar cand se schimba, se schimba si releul si diodele.
  • eugenf

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 y20dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Cred ca luminozitatea farurilor nu trebuie sa oscileze indiferent de starea motorului. Eu am observat doar la luminile din bord, nu am apucat sa ma uit si la faruri.Eu m-am bazat intai pe meseriasul care mi-a transmis ca diodele sunt bune si nu are rost sa le schimb.Mintea romanului cea de pe urma : se schimba puntea de diode dar si releul regulator; Nu cred ca este aceeasi problema cu cea a lui ,,Glacius,, dar am impresia ca ai ceva asemanator ,oricum ar trebui verificata tensiunea de incarcare pentru siguranta.
  • JustCrazy

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Eu aveam aceasi problema cand schimbat vitezele sau o turam peste 2000 de ture si dadeam drumu la acceleratia imi flicarea becurile in bord .. acuma ca am mi-am pus leduri .. nu m-ai am aceasi problema .. eu zic ca problema ta sunt becurile din ceasuri ... care sunt pe filament
  • eugenf

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 y20dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Se poate , dar am fost atent si la faruri : cand iau piciorul de pe acceleratie la schimbarea vitezelor scade intensitatea luminii cam o secunda si apoi revine la aceeasi valoare de dinainte. Sunt presat de cateva probleme dar sper ca saptamana viitoare sa merg sa verific starea bateriei la amicul care mi-a livrat-o si totodata sa masor si tensiunea in acele momente. In orice caz ai o idee demna de luat in seama , mai ales ca masina are 200000km.
Skip ads

  • JustCrazy

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Da nush ce sa iti spun intrebarea asta am pus-o eu electricianului inainte de a modifica becurile din ceasuri .. si mi-a spus ca altrenatorul sau nush ce .. ca nu vreau sa vb prostii are 2 sau 3 trepte de incarcare .. au cel putin asa am inteles eu si din cauza asta de la trecerea de la o treapta la alta filamentul becului fiind mai sensibil .. fluctueaza .. da sa stii ca nu esti singurul ... intrebaa la toti ce au becuri in ceasuri ca au aceasi problema insa nu o sesizeaza
  • eugenf

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 y20dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Interesanta ideea cu incarcarea in trepte. Ma gandesc in prima faza, poate ca releul de incarcare schimbat nu este prea bun, pentru ca nu am sesizat cu ceva ani in urma simptomele astea, sau poate nu erau asa vizibile la cel vechi.Celalalt a fost schimbat deoarece ajunsesem sub 13 volti la incarcare.
  • sorin soare

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 z18se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2011

  • Mesaj Privat
masoara si bateria petru ca si eu am patia asa ca tine din cauza ca si mi se scurtcircuitase bateria in loc de 12v cat trebuie sa aiba normal avea 10.7v daca zici ca ai schimbat diodele si releul.se cunostea si cand viram pe loc.
  • eugenf

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 y20dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2008

  • Mesaj Privat
La tensiunea asta a bateriei cred ca se aprindeau si becurile abs,esp.Eu am inceput de la afisajul radio-cd pe acesta l-am vazut osciland cand luam piciorul de pe acceleratie.Sa speram ca saptamana viitoare ajung sa verific si bateria, oricum in perioada asta nu merg decat ocazional cu masina.
Skip ads

  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
La mine e dusa bateria si asa face. Fluctueaza toate luminile interioare.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR