Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • potorac ionut daniel

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2006 17CDTI-z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2007

  • Mesaj Privat
stie cineva unde gasesc firele in 2 culori de 0,5mm am citit ca e bun asta ca as vrea sa montez cablajul ca cel original. precizez ca culorile normale leam cumparat deja. am cumparat 5metri de cablu pt interfoane si are 12 culori. o sa incep sa experimentez pe masina mea
Skip ads

  • artemioxxl

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:
Fydo a scris:Salut, am citit toate paginile din acest topic dar n-am ajuns la nici o concluzie. Eu am TID (ceas, data, temperatura, si melodie), ce imi trebuie pentru a-mi arata si restul funtiilor (consum, range.....) ? Rolling Eyes Masina este din 2001 y17dt

Ai nevoie de - cel putin - MID, maneta de stergatoare cu butoane pentru BC, si intalatia electrica facuta ( trase firele ). Daca vrei si CC mai ai nevoie si de senzori ( nivel antigel, nivel lichid spalare parbriz ).


Ce treaba are CC cu senzorii astia : nivel antigel, nivel lichid spalare parbriz ?
  • blackdevil

  • Mesaje scrise: 1,817
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2006

  • Mesaj Privat
cc = cred ca vrea sa zica check control parerea mea Very Happy
iar tu te referi la cc= cruise control Very Happy
  • artemioxxl

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2009

  • Mesaj Privat
blackdevil a scris:cc = cred ca vrea sa zica check control parerea mea Very Happy
iar tu te referi la cc= cruise control Very Happy


In tot forumul acesta si nu numai am gasit prescurtarea CC = cruise control.
Skip ads

  • Stoian Dumitru

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie:
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am tras fir in mid de la ecu.....am Op com la indemana...pot activa cu el? si cum as putea?
Multumesc
  • kosmy_026

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2011

  • Mesaj Privat
am devenit de curand posesorul unui opel astra g, motor de 1.6 16 v, de care sunt ff multumit.. am insa o pb. masina are computer de bord care afiseaza consumul, volumul combustibilului in rezervor, etc.. am vazut k s-a vorbit mult pe tema asta, n-am reusit sa citesc tot ce s-a scris, insa.. pb mea e ca am afisajul defect. ma poate ajuta cineva cu o informatie cum pot procura unul? evident, second hand, k unul nou e cam piperat si nu-mi permite bugetul. am cautat la parcurile auto din zona si nu am gasit. va multumesc mult tuturor care vor incerca sa ma ajute, fie si cu un sfat, iar daca stiti pe cineva.. las si un nr de tlf( nu stiu daca e permis) 0723.162033.
  • AlucarD

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Raspuns penreu KOSMY_026 : ai putea sa incerci metoda lui Maiandrei din turoriale de la o vectra B.....in cazul in care nu merge.....ai putea sa cauti sa vb cu m.nick care avea o solutie care refacea cablajul mid-ului.... daca nu ramane sa cauti prin dezmembrari un mid..... dar sper sa o rezolvi prin prima varianta ( dsfacut mid----> curatat contacte de oxizi----> presat cu o "gaselnita" ----> si sa revina liniile ca in fabrica..... spor la treaba !
  • S3rG3nt

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2008

  • Mesaj Privat
am ajuns sa montez si eu un MID,mi-am facut legaturile..insa..partea proasta este ca nu am pentru tipul meu de motor firul 28,care trebuie dus la pinul 13 de la ECU..stie cineva vreo solutie?pot demonta mufa MID-ului sa vad daca e vreun fir legat acolo?
si inca o nelamurire..de unde isi ia computerul de bord range-ul?din ECU sau are alta sursa?
Skip ads

  • silviux

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Am si eu o problema cu afisajul computerului de bord, nu mai arata nimic, iar atunci cand se mai aprinde arata numai liniute, asi dori sa stiu daca se poate repara sa tebuie neaparat sa fie inlocuit, si cat mar costa unul nou sau sh.
P.S.: Detin un opel astra g an de fabricatie 2000, cm 1995, 74 kw, motorina.
Va multumesc, si sper ca ma poate ajuta si pe mine cineva.
  • blackdevil

  • Mesaje scrise: 1,817
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2006

  • Mesaj Privat
pai nou e vreo 28 de milioane ... iar sh se gaseste intre 300-500 lei insa se poate si repara daca nu ai umblat in el .
  • flores_astra

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
S3rG3nt a scris:am ajuns sa montez si eu un MID,mi-am facut legaturile..insa..partea proasta este ca nu am pentru tipul meu de motor firul 28,care trebuie dus la pinul 13 de la ECU..stie cineva vreo solutie?pot demonta mufa MID-ului sa vad daca e vreun fir legat acolo?
si inca o nelamurire..de unde isi ia computerul de bord range-ul?din ECU sau are alta sursa?



Range isi ia din ceasuri
  • flores_astra

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Stoian Dumitru a scris:Am tras fir in mid de la ecu.....am Op com la indemana...pot activa cu el? si cum as putea?
Multumesc

Mid-ul nu se poate activa cu op-comul deocamdata
Skip ads

  • S3rG3nt

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2008

  • Mesaj Privat
bun....terminat de cablat...am legat si la Ecu,in continuare imi arata 0,0 la consum...iar cand masina sta fix zece secunde la relanti,tot afisajul trece pe F / ....
trebuie facuta vreo setare CU TECH 2?E posibil ca Ecu sa nu recunoasca semnalul pentru mid?ce sa fie?vreo parere ceva?
  • S3rG3nt

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2008

  • Mesaj Privat
S3rG3nt a scris:bun....terminat de cablat...am legat si la Ecu,in continuare imi arata 0,0 la consum...iar cand masina sta fix zece secunde la relanti,tot afisajul trece pe F / ....
trebuie facuta vreo setare CU TECH 2?E posibil ca Ecu sa nu recunoasca semnalul pentru mid?ce sa fie?vreo parere ceva?

surpriza..am cositorit toate legaturie,iar mid-ul functioneaza acum impecabil...
multumesc tuturor dupa aici..pentru sfaturi si rabdare...
  • nela

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 z 16 xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2010

  • Mesaj Privat
am si eu un astra g si nu stiu daca ii pot face si eu sa imi afiseze consumul viteza etc pe acel display unde imi arata ceasul si data .tin sa va zic ca eu nu am pe maneta de la semnalizare si stergatoare butoane in cap. ma puteti ajuta sa imi ziceti cum sa imi montez si eu asa ceva .
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Displayul tau ( care afiseaza doar ceasul, temperatura si postul de radio ) nu suporta informatiile BC..deci trebuie sa te gandesti in primul rand la schimbarea displayului cu unul compatibil. Gasesti pe forum toate informatiile necesare Wink
  • Misujei

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salutari la toti membrii forumului.
DA se poate monta si pe TID, B.C. care sa arate in locul datei, consumul instantaneu, km, cantitatea consumata, nivel carburant, voltaj baterie, si altele. Am un opel astra g cu motorul z14 xep la care cu aprox. 100 usd si 40 ron am montat b.c. Trebuie cumparat un montaj ce se ataseaza la mufa TID, pozate 9 cabluri in masina, 2 la ceasurile din bord, 2 la A.C., 3 la maneta stergatoare, 1 la injectorul nr.3, 1la senzorul de temperatura interioara. Am ajuns la concluzia ca daca cumpar o maneta de stergatoare simpla si 2 contacte fara retinere pot sa circul ,cu masina, si sa realizez o maneta cu comenzi de B. C. Mai trebuie sa mentionez ca am si A.C.(aer conditionat) automat lucru realizat tot de B.C. Am cumparat montajul in martie si pana in iulie am tot montat componentele fara sa imobilizez masina ca de exemplu, am desfacut aparatoarea injectoarelor am dematisat cablurile electrice cu grija, si am conectat un montaj cu optocuplor care transmite semnal la B.C. pentru ca se stie ca z14 xep nu a fost prevazut cu iesire de impulsuri pentru calculul consumului la ECU. Apoi am demontat cesurile de bord si apoi consola centrala, si cand am terminat de montat tot am constatat ca TID- ul nu avea "index code" bun. Dupa vreo 3 zile de intrebat in stanga si dreapta cu schimbatul acelui cod, am ajuns la reprezentanta (masina in garantie) unde am dat la pace cu un domn inginer ca nu pot monta un radio cd de opel, am schimbat codul cu Tech 2. Astfel am vazut ca functioneaza spre mirarea celor de acolo ca opelul afisa pe TID la punerea contactului "OPEL ASTRA" si apoi "instant. consuption", urmat de "0.00 l / 100 km". Am plecat in cocediu de odihna si am facut aproximativ 2000 Km.
Pot oferii detalii achizitie si montare pe masina.
  • blackdevil

  • Mesaje scrise: 1,817
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2006

  • Mesaj Privat
interesant ce zici tu acolo. aratane niste poze ,si detaliaza poate convigi pe careva sa faca asa cv .
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
De unde putem procura acest montaj ?
  • Misujei

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2009 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salutam, ieri am postat mesajul de pe telefon scuzati eventualele greseli, si faptul ca nu am putut pune poze.
Am facut ceva poze la momentul montarii dar telefonul din dotare la acea data a decedat luand cu el cardul si simul. Pun 2 poze, 1 descarcata in calculator si una facuta recent. Dar promit sa iau camera video sa filmez toata functionarea si sa scot poze . B.C. a fost cumparat din Cehia si a fost trimis prin posta cu ramburs. Schimbul valutar Romania- Cehia se face in dolari. si trebuie avut grija la biroul vamal datorita valorii.

Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR