Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Publicitate
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Alexiu Radu a scris:Salut CristianTM!
Am un OPEL, ASTRA-H, 2007, Z 14 XEP, 5-MT, cu TID si CD30, nou achizitionat (sh).
Asi dori sa inlocuiesc TID-ul cu BID. Imi mai trebuie si altceva pentru inlocuire? Daca ai ce ma intereseaza, cat ma costa?
Ce trebuie sa fac dupa ce primesc BID-ul?
Multumesc frumos,
Radu


Nu am BID pentru 2007, am numai GID, pret 100 euro + rama = 20 euro sau la pachet cd30 mp3 + GID + rama la 200 euro.
Daca le iei la pachet nu trebuie sa faci nimic decat sa le dai jos pe cele existente si sa le pui pe cele noi.
Daca iei numai display-ul, va trebui sa il programezi pe masina cu ajutorul codului de securitate al masinii si cu un Tech2.

CristianTM.
  • Alexiu Radu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salut CristainTM!
La GID nu mai este problema de compatibilitate cu senzorul de la rezervor "Fuel Tank Sensor" ca la BID ? (cum am vazut intr-un articol mai vechi de al tau)
Multumesc anticipat pentru raspuns,
Radu
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Alexiu Radu a scris:Salut CristainTM!
La GID nu mai este problema de compatibilitate cu senzorul de la rezervor "Fuel Tank Sensor" ca la BID ? (cum am vazut intr-un articol mai vechi de al tau)
Multumesc anticipat pentru raspuns,
Radu

Exista si la BID si la GID aceasta problema, numai la CID nu este !
Nu am BID pentru senzor de tip B, am doar GID, de aceea ti-am facut oferta de mai sus.

CristianTM.
  • hash
  • *
  • 5 mesaje
  • din 03 Sep 2005
  • Astra 2005 Z17DTL
  • Bucuresti
  • hash

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Salut Cristian,

Am o Astra H din 2005 (Z17DTL) cu CD30 MP3 (6 butoane), BID, AC manual si BC activat dupa cumparare, la care se cam strica BID-ul (liniute serpuite de leduri aprinse), ocazie cu care as vrea sa-l schimb cu GID. Imi spui te rog daca ai si cat costa un ecran GID+rama? Mai sunt necesare si alte informatii despre masina pentru a sti daca mai sunt necesare si alte piese? Am inteles ca ar mai putea fi probleme de compatibilitate la montare (teoretic, ca nu s-a uitat nimeni la masina)

Multumesc mult pentru (orice) informatii.

Cosmin
(Bucuresti)
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
hash a scris:Salut Cristian,
Am o Astra H din 2005 (Z17DTL) cu CD30 MP3 (6 butoane), BID, AC manual si BC activat dupa cumparare, la care se cam strica BID-ul (liniute serpuite de leduri aprinse), ocazie cu care as vrea sa-l schimb cu GID. Imi spui te rog daca ai si cat costa un ecran GID+rama? Mai sunt necesare si alte informatii despre masina pentru a sti daca mai sunt necesare si alte piese? Am inteles ca ar mai putea fi probleme de compatibilitate la montare (teoretic, ca nu s-a uitat nimeni la masina)

Salut Cosmin,
In sec. asta nu am nici un display compatibil cu masina ta in afara de BID ~ 200 lei cu tot cu rama sau iti caut un GID compatibil, pret in jur de 100 euro + rama = 20 euro. Dupa achizitionarea oricarui tip de display, care sa iti fie compatibil ai nevoie de programare cu Tech2 si cu ajutorul codului de securitate al masinii.

CristianTM.
  • hash
  • *
  • 5 mesaje
  • din 03 Sep 2005
  • Astra 2005 Z17DTL
  • Bucuresti
  • hash

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:
hash a scris:Salut Cristian,
Am o Astra H din 2005 (Z17DTL) cu CD30 MP3 (6 butoane), BID, AC manual si BC activat dupa cumparare, la care se cam strica BID-ul (liniute serpuite de leduri aprinse), ocazie cu care as vrea sa-l schimb cu GID. Imi spui te rog daca ai si cat costa un ecran GID+rama? Mai sunt necesare si alte informatii despre masina pentru a sti daca mai sunt necesare si alte piese? Am inteles ca ar mai putea fi probleme de compatibilitate la montare (teoretic, ca nu s-a uitat nimeni la masina)

Salut Cosmin,
In sec. asta nu am nici un display compatibil cu masina ta in afara de BID ~ 200 lei cu tot cu rama sau iti caut un GID compatibil, pret in jur de 100 euro + rama = 20 euro. Dupa achizitionarea oricarui tip de display, care sa iti fie compatibil ai nevoie de programare cu Tech2 si cu ajutorul codului de securitate al masinii.

CristianTM.


Multumesc.
Am vorbit deja in vederea unei programari si am si codul de securitate. Ma intereseaza un GID (daca tot fac o treaba:) ).
Te rog sa ma anunti cand si cum.
Sunt motive sa fie partial nefunctional acest GID, din cauza masinii, in sensul ca sa nu afiseze ce afiseaza pe masinile care au GID de la inceput?
O seara buna.
Cosmin
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
hash a scris:
Am vorbit deja in vederea unei programari si am si codul de securitate. Ma intereseaza un GID (daca tot fac o treaba:) ).
Te rog sa ma anunti cand si cum.
Sunt motive sa fie partial nefunctional acest GID, din cauza masinii, in sensul ca sa nu afiseze ce afiseaza pe masinile care au GID de la inceput?
O seara buna.
Cosmin

Nu exista asa ceva, daca iti iei GID pentru Astra-H / Zafira-B si care sa suporte senzor de rezervor tip A, nu vor fi probleme !

CristianTM.
  • hash
  • *
  • 5 mesaje
  • din 03 Sep 2005
  • Astra 2005 Z17DTL
  • Bucuresti
  • hash

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:
Nu exista asa ceva, daca iti iei GID pentru Astra-H / Zafira-B si care sa suporte senzor de rezervor tip A, nu vor fi probleme !

CristianTM.


Ok atunci, astept sa ma anunti cand este GID de Astra H pe stoc. In cel mult 2 saptamani as vrea sa-l am.
Multumesc.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Fiindca in ultima perioada circula tot felul de CID-uri pe piata, doresc sa vin cu anumite completari si anume: CID-ul de Vectra C e mai mic decat cel de Astra-H care e de 6,5", iar cel de Vectra e de 6". Acestea nu sunt interschimbabile intre ele NICI ca dimensiuni si NICI ca semnale.
CID-ul de Antara este special (ca si soft), forma o are ca cel de Astra-H (6,5")
CID-ul de Corsa-C, Meriva-A, Vivaro este special (ca si soft) si forma o are ca cel de Vectra-C (6")
CID-ul de Corsa-D este special ca si soft iar forma este ca cel de Astra-H / Zafira-B (6,5")

Comparatie intre CID-ul de Vectra-C/Signum si CID-ul de Astra-H / Zafira-B (acestea stau la baza celorlalte):








Acestea sunt format 16:9 si se regasesc pe Vectra-C / Signum dupa 2004, Astra-H / Zafira-B dupa 2004 (sistemele Full CAN BUS), de asemenea Corsa-C (min 2004), Corsa-D, Antara, Vivaro (min 2004), Meriva-A (min 2004), toate full CAN Bus.
CID-urile pot fi fabricate de Siemens-VDO (marea majoritate) si mai nou (dupa 2007) de Delphi-Grundig.

Imi cer scuze pentru toti aceia care STIU aceste lucruri si imi doresc ca informatiile sa le fie utile celor care NU STIAU Smile

CristianTM.
  • Mihaiv06

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salut, nu stiu daca postez bine aici, imi cer scuze moderatorilor, vreau sa iti multumesc mult de tot pentru ajutorul telefonic acordat (programare ECU, imobilizator...), te pricepi excelent. Iti sunt recunoscator. O seara buna si multumesc inca o data.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Mihaiv06 a scris:Salut, nu stiu daca postez bine aici, imi cer scuze moderatorilor, vreau sa iti multumesc mult de tot pentru ajutorul telefonic acordat (programare ECU, imobilizator...), te pricepi excelent. Iti sunt recunoscator. O seara buna si multumesc inca o data.

Mihai, ma bucur ca am putut sa te ajut si sper ca data viitoare sa renunti la apelativul "dvs" Smile De asemenea era bine de adaugat "patania" ta la ... ce sa nu faci cu op-com Wink

CristianTM.
  • hash
  • *
  • 5 mesaje
  • din 03 Sep 2005
  • Astra 2005 Z17DTL
  • Bucuresti
  • hash

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Salut Cristian,
Ma intereseaza GID-ul (plus rama), spune-mi te rog in ce stare e (cat de aproape de nou), nu iti pot raspunde la PM ca nu am 10 posturi inca dar am luat nr tau de tel de pe forum.

Multumesc,
Cosmin
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
#hash nu inteleg intrebarea "cat de nou" ?!?! Masina ta fiind 2005 are senzorul din rezervor de tip A --> Linear Resistance, de aceea singurele afisaje de tipul GID, BID trebuie sa fie model 2004/2005. Daca vrei display 2010 (am vandut de curand asa ceva si vezi poze mai sus) nu va fi compatibil cu masina ta, respectiv cu senzorul din rezervor ! Asa ca display-ul pe care ti-l propun este un GID Siemens-VDO fabricatie 2005 compatibil cu senzor de tip A / afisare pe doua randuri.

CristianTM.
  • hash
  • *
  • 5 mesaje
  • din 03 Sep 2005
  • Astra 2005 Z17DTL
  • Bucuresti
  • hash

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2005

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:#hash nu inteleg intrebarea "cat de nou" ?!?! Masina ta fiind 2005 are senzorul din rezervor de tip A --> Linear Resistance, de aceea singurele afisaje de tipul GID, BID trebuie sa fie model 2004/2005. Daca vrei display 2010 (am vandut de curand asa ceva si vezi poze mai sus) nu va fi compatibil cu masina ta, respectiv cu senzorul din rezervor ! Asa ca display-ul pe care ti-l propun este un GID Siemens-VDO fabricatie 2005 compatibil cu senzor de tip A / afisare pe doua randuri.

CristianTM.


Sigur ca ma intereseaza cel compatibil cu masina mea. Ma intereseaza sa arate bine, sa nu fie zgariat, eventual sa nu fi stat 6 ani pe alta masina etc. Pe de alta parte daca ar avea vreo problema nu l-ai mai pune la vanzare. Scuze. Intrebam si eu cum e marfa Smile

Sistemul nou pe care il voi avea - CD30 MP3 + GID e compatibil cu modulul UHP? (asta asa, pe viitor)

Multumesc.
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
hash a scris:
Sistemul nou pe care il voi avea - CD30 MP3 + GID e compatibil cu modulul UHP? (asta asa, pe viitor)
Multumesc.

Da, UHP este compatibil cu GID sau CID si orice audio full can bus.

CristianTM.
  • Cristian_Seven

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Salut Cristian.
Pentru AstraH model 2010 cu cd70 si GID ai un CID compatibil? Are si bluetooth original daca conteaza si aux. Trebuie si cablu?
Si un pret te rog.
Multumesc!
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Cristian_Seven a scris:Salut Cristian.
Pentru AstraH model 2010 cu cd70 si GID ai un CID compatibil? Are si bluetooth original daca conteaza si aux. Trebuie si cablu?
Si un pret te rog.
Multumesc!

Nu am momentan CID, caut doar la comanda (pret = 300 euro + rama= 20 euro). Pentru aux in trebuie sa imi trimiti unitatea pentru modificare hardware si software (50 euro), apoi trebuie sa montezi cablul de aux-in in masina. Pentru telefon cu bluetooth si comenzi vocale am modulul + mufa de 32 de pini + microfonul la 650 lei compatibil cu orice audio, necesita instalarea in masina si programare apoi cu Tech2 --> https://www.clubopel.com/vie...p=1215037#1215037

CristianTM.
  • Cristian_Seven

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Am inteles. Multumesc.
  • Alexiu Radu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2011

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:
Alexiu Radu a scris:Salut CristainTM!
La GID nu mai este problema de compatibilitate cu senzorul de la rezervor "Fuel Tank Sensor" ca la BID ? (cum am vazut intr-un articol mai vechi de al tau)
Multumesc anticipat pentru raspuns,
Radu

Exista si la BID si la GID aceasta problema, numai la CID nu este !
Nu am BID pentru senzor de tip B, am doar GID, de aceea ti-am facut oferta de mai sus.

CristianTM.


Crezi ca este totusi posibil sa faci rost de BID pentru senzor de tip B? Asi fi dispus sa mai astept daca imi poti da un termen estimativ.
Multumesc,
Radu
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Alexiu Radu a scris:
Crezi ca este totusi posibil sa faci rost de BID pentru senzor de tip B? Asi fi dispus sa mai astept daca imi poti da un termen estimativ.
Multumesc,
Radu

BID pentru senzor de rezervor de tip B cam greu, adica mai rar, mai repede poate sa apara un GID, diferenta de pret intr-adevar este dubla.

CristianTM.
  1. Home
  2. Publicitate

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR