Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Adi4Opel

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Si de la Opel:
Field Remedy: 2798

Subject: Radio DVD800/CD500, Navigation map MY 2011 - Incompatible with radio MY 2009/2010

Models: Insignia 2009...2010,Astra-J 2009...2010,Meriva-B 2009...2010

Engines: All

Option: DVD800 / CD500 only

Complaint: When DVD or CD 2011 is inserted an error message is displayed.

Cause: Radios MY 2009/2010 cannot read the map data for MY 2011.

Production: N/A

Remedy: In case of customer complaint do not replace the radio as this will not solve the problem.

The problem affects MY 2009/2010 vehicles only and cannot be solved yet.

For vehicle MY 2009/2010 an updated DVD / CD will be available approximately August 2011.

Sa vedem daca apare in octombrie Wink
Skip ads

  • kis lorand

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Se pare ca a aparut mult asteptatul update pentru dvd 800 navi , dar cu parere de rau constat ca lipseste Romania din lista tarilor care au primit softul mai detaliat. Am citit pe Navteq urmatoarele:
Europe - Opel DVD800 Version 2012/2013
Catalog # T1000-18554

1.This map update is only compatible with DVD800 navigation systems of model year 2009/2010 cars. Please check your vehicle identification number (VIN) – model year 2009/2010 is characterized by a A or a 9 on the 10th digit.

Example: W0LxxxxxxAxxxxxxx or W0Lxxxxxx9xxxxxxx

2. 1 DVD Europe

Austria, Belgium, Denmark, Czech Republic, Finland, France, Germany, Hungary, Republic of Ireland, Italy, Liechtenstein, Luxembourg, The Netherlands, Norway, Poland, Portugal, Slovakia, Spain, Sweden, Switzerland , UK
  • kis lorand

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2011

  • Mesaj Privat
In schimb pentru modelele noi din 2011 echipate cu sistemul opel sd 900 ese disponibila softul care cuprinde si romania pe langa multe alte tari.
  • Adi4Opel

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Am vazut si eu ca a aparut versiunea 2012/2013 si pentru CD500/DVD800 model MY08/MY09/MY10 (adica 2008/2009/2010) dar evident ca Romania nu e inclusa in nici una.
Dupa ce am cautat mai mult , am dat de un site olandez care comercializeaza harti de la Navteq
si surpriza Shocked , peste ce am dat: Navteq Opel CD500 MY09/10: Oost-Europa 2012/2013 adica Navteq Opel CD500 Eastern Europe MY09/MY10 Version 2012/2013

Dupa o privire mai atenta am observat ca poza si descrierea ( 2) 1 CD Centraal Europa) corespond hartii cu "Central Europe"
dar la sectiunea "Downloads" din acea pagina exista fisierul Opel CD500 Eastern Europe MY2009_2010 Version 2012_2013 Datasheet.pdf
care contine chestii interesante:

Brand
Opel/Vauxhall
System
CD500 MY2009/2010
Customer Part Number
95511368
NAVTEQ Part Number
T1000-18523
Dealer Inclusion
Only dealer network
Coverage Area
Bulgaria, Croatia, Czech Republic, Estonia, Hungary, Latvia, Lithuania,
Poland, Romania, Slovak Republic, Slovenia
Compatibility
Opel/Vauxhall Astra J 12/2009 - 8/2010
Opel/Vauxhall Insignia 10/2008 - 8/2010
Opel/Vauxhall Meriva B 6/2010 - 8/2010
Release Highlights
Important Information
This map update is only compatible with model year 2009 or 2010 vehicles. Please check your vehicle
identification number (VIN) - model years 2009 and 2010 are characterized by 9 or A on the 10th digit.
Example: W0Lxxxxxx9xxxxxxx.

In pdf este trecut NAVTEQ Part Number T1000-18523 dar pe site-ul Navteq corespunde cu France - Opel CD500 Map CD Version 2012/2013 Catalog # T1000-18523 iar in pagina unde am gasit Eastern Europe este trecut T1000-18540. Confused
Asa ca le-am trimis un email celor care o comercializeaza sa vad daca chiar exista Exclamation
Skip ads

  • kis lorand

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Atept(am) cu nerabdare raspunsul olandeziilor,
ma bucur ca esti pe "faza" in legatura cu navigatia.
  • Adi4Opel

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Very Happy
Mi-au confirmat ca produsul "Navteq Opel CD500 Eastern Europe MY09/MY10 Version 2012/2013 " exista si ca o sa apara si la Navteq pe site
si am dat comanda aici
Olandeza nu stiu dar Google Translate stie Smile si am completat campurile necesare comenzii.
Sa vedem in cate zile o sa-mi vina (2-7zile zic ei) via TNT.
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Foarte interesant. Te rog sa ne ti la curent ca si eu vreau sa comand acel disc.

Interesant este ca discul de care pomenesti tu:
http://www.navigatie-softwa..._Europa_2012_2013

este
http://www.navigation.com/i...avigationMenu=YES - adica Central Europe la navteq + Romania si Bulgaria!

Eu sunt plecat din tara pana saptamana asta dar sper sa ne dai de stire cand primesti discul ce contine.

Ar fi superb sa existe pe bune si Ro!

PS. Eu am mai comandat acu 2 ani un disc de la Navteq care se presupunea ca ar contine si RO (vezi imaginea):

Cand a sosit discul - surpriza! Era acelasi disc de Central Europe pe care-l aveam deja. Scris mail la Navteq si raspunsul a fost: scuze, am gresit poza! Nici macar nu au acceptat sa restitui discul. Asa ca am Central Europe 2009/2010 in doua exemplare!
  • Adi4Opel

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2011

  • Mesaj Privat
@cornelpopa:

Daca te uiti in poza de mai jos (sau pe site aici)

o sa constati ca sunt mai multe tari decat ce sunt pe CD500 NAVI Version 2009/2010 Central Europe + Major Roads of Europe pe care il am si eu
adica sunt in plus: Bulgaria, Croatia, Romania, Slovenia
sau in fisierul PDF din Downloads de pe acel site care in afara de imagine (luata din pdf)

cum de altfel scrie si in pdf (am pus detalii si intr-un post anterior) cateva chestii in plus:
Point of Interest Statistics
POI ------------Previous release----Current release -------Changes
Bulgaria----------------0---------------------26065 -------------26065
Croatia-----------------0---------------------14004--------------14004
Romania---------------0--------------------- 16796--------------16796
Slovenia---------------0----------------------14680--------------14680

sau vezi poza

Evident ca am schimbat cateva emailuri cu ei
(ca produsul lor nu exista pe Navteq,ca nu vreau sa primesc "Central Europe 2012/2013" pentru CD500 MY09/MY10 de pe Navteq in loc de cel cu Eastern Europe, ca am cautat dupa NAVTEQ Part Number
T1000-18523 din pdf si am gasit alt produs in loc,vezi postul meu anterior legat de asta,....etc.)
si uite ce mi-au zis printre altele:
We are using the articlenumbers we received from Navteq (different from the ones Navteq is using on their site).
The T1000/18540 CD500 MY09/10 Eastern Europe 2012/2013 is a new product which will be released this week.
Si in final mi-am luat si o masura de siguranta sa-mi pot recupera banii platind via PayPal.
Acuma cu rabdare si fara tutun astept Smile
Skip ads

  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
"Acuma cu rabdare si fara tutun astept "

@adi , in una din pozele puse de tine, la coverage hause number adress la Ro e doar 10%. eu am la masina cd-ul cu estul europei, la Ro e doar la nivel de sosele principale. nu vreau sa te dezamagesc, dar cred ca asta ai cumparat tu. sper sa nu am dreptate, as vrea si eu la masina harta Ro full.
  • gxg78

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
http://www.motor-talk.de/fo...e=39#post30624503
  • gxg78

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
gxg78 a scris:http://www.motor-talk.de/forum/dvd800-software-hardware-update-infos-04-2010-t2642550.html?page=39#post30624503


  • Danielj

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Totusi ce acoperire are ? Si eu am dvd-ul MY 2011 dar e cam.. "subtire" Sad
Skip ads

  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Am comandat si eu astazi EasternEurope de la Navteq via telefon (dupa un schimb de mail-uri) .

Navteq a scris:
Thank you for contacting NAVTEQ.
After further review we can confirm that the Eastern European package has not yet been added to our webstore. However our head office is aware of this and it should be added shortly. We advise you to keep an eye on www.navteq.com as it will be added, or if you wish you may also contact us per telephone via www.navteq.com/contactus to play your order directly with us.
Should you require additional information, please send us your feedback by replying to this email including your reference number.


Ce mi-a spus omul la telefon:
1. Discurile nu sunt inca disponibile in stoc, va exista un scurt delay pana la livrare - nu stie sa-mi spuna cat (expected this month)
2. Acoperirea pe RO este considerata "limited". Tras de limba mi-a spus ceva de genul "it will be difficult or not possible to navigate to a specific street in a specific city" - "or to a specific house number - house numbering is almost nonexistent".

Eh, dupa cum zicea colegul de mai sus.. radare si tutun (la mine este CU Wink ) si ateptam sa vina discul cu FEDEX.
  • Adi4Opel

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2011

  • Mesaj Privat
@cornelpopa: Dar vad ca si-au cam schimbat raspunsul intre timp Laughing
Eu cand le-am linkul dat de la dealerul olandez de harti cu "Opel CD500 Eastern Europe MY2009/2010 Version 2012/2013"
si le-am spus ca nu exista pe magazinul lor online www.navigation.com,uite raspunsul lor:
Thank you for contacting NAVTEQ.
We apologise for the confusion. After further review or www.navteq.com we can confirm that unfortunately the Easter European package has not yet been included in the webstore. Our head office has been informed of this and we expect the 2012-2012 Eastern European package to be included shortly. We advise you to keep an eye on www.navteq.com or if you wish you may order by telephone www.navteq.com/contactus.


Daca ar avea acoperire cat este pe harta de pe www.navteq.com as fi multumit.

Sa vedem la care vine primul si probabil sunt altii bani investiti cu cap Laughing
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Din ce zicea omul de la Navteq la telefon, acoperirea este mult sub cea de pe site. Pe site mai gaseste strazi + nr de casa, pe navi nu o sa gaseasca numar de casa.

Dar noh, pana nu vin discurile... joc de glezna si sperante ridicate. Speram sa nu se prabuseasca foarte mult!
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Incep sa ma apuce iar emotiile referitor la CD-ul de navigatie. (dupa cum am povestit... eu am mai cumparat un CD care se presupunea ca trebuie sa contina si RO.. dar de pomana.. a fost doar o eroare pe site la ei).

Am vazut azi ca au updatat site-ul si a aparut Eastern Europe
http://www.navigation.com/i...avigationMenu=YES

Surpriza: pe site la navteq RO nu apare in lista tarilor covered!

E incredibil cat de prost sunt organizati astia de la Navteq.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
eu nu inteleg un lucru de ce GM (OPEL) ne conditioneaza folosirea sistemului de navigatie de un singur producator de harti, poate sa imi dea si mie cineva o explicatie?
cum se face ca acelasi producator Navteq are harta cu Romania pentru modelele mai vechi de opel si implicit pentru alti producatori de masini?
  • Adi4Opel

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2011

  • Mesaj Privat
lucio85 a scris:eu nu inteleg un lucru de ce GM (OPEL) ne conditioneaza folosirea sistemului de navigatie de un singur producator de harti, poate sa imi dea si mie cineva o explicatie?
cum se face ca acelasi producator Navteq are harta cu Romania pentru modelele mai vechi de opel si implicit pentru alti producatori de masini?


Din cauza sistemul de navigatie care e facut de Bosch (cele doua CD500 si DVD800 sunt facute de ei,de restul nu stiu) care a fost facut sa foloseasca soffware-ul si hartile de la Navteq.
si poate nu e chiar atat de flexibil cum am vrea noi (sa-ti adaugi singur POI-uri,etc.)
Navteq este unul din furnizorii de harti/date pentru multi producatori de hardware/software de navigare (ex.Garmin isi face harti pe baza datelor de la Navteq).

cornelpopa a scris:Incep sa ma apuce iar emotiile referitor la CD-ul de navigatie. (dupa cum am povestit... eu am mai cumparat un CD care se presupunea ca trebuie sa contina si RO.. dar de pomana.. a fost doar o eroare pe site la ei).

Am vazut azi ca au updatat site-ul si a aparut Eastern Europe
http://www.navigation.com/i...avigationMenu=YES

Surpriza: pe site la navteq RO nu apare in lista tarilor covered!

E incredibil cat de prost sunt organizati astia de la Navteq.


Da,nu stiu ce au la vanzare pe site-ul lor,multe informatii eronate.
Si pe urma iti vand o harta care cica are 10% acoperire la strazi + nr de casa cand ei dispun la momentul actual de o acoperire de cel putin 50%
Apropo de versiunea pentru cd500/DVD800: 2012-2013.
O fi cumva ultima versiune pentru CD500/DVD800 si pe viitor (pana in 2013) nu o sa mai scoata actualizari pentru cele 2 sisteme (MY09/10)? <- Asta cred ca ar fi meritat sa-i intrebi Smile
Am vazut ca la hartile pentru SD600/SD900 versiunile sunt 11/12 (2011/2012)

La mine e chestiune de zile pana vine discul:
We will sent you the software as soon as we receive it from Navteq. This will only be a matter of days.

  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Adi4Opel a scris:
La mine e chestiune de zile pana vine discul:
We will sent you the software as soon as we receive it from Navteq. This will only be a matter of days.


LOL.. cu putin noroc il primesc inainte de tine Wink Eu l-am comandat direct la navteq cu livrare via FEDEX. Apropo.. cat te-a costat cu tot cu livrare?

Apropo de postul meu de mai devreme, cu faptul ca pe site la navteq nu e inclusa RO in Eastern Europe: am primit raspuns de la navteq acum 10 minute:

Navteq a scris:Dear Mr. Popa,

Thank you for contacting NAVTEQ.

After further review we can confirm that Romania is included on the Eastern European map update, however this coverage is restricted to the major roads and major cities of Romania. Therefore there is no full coverage available for Romania. This is why it has not been mentioned on the webstore.


Should you require additional information, please send us your feedback by replying to this email including your reference number.


With kind regards,

NAVTEQ Customer Service Centre
PO Box 501
7300 AM APELDOORN
THE NETHERLANDS
www.navteq.com/contactus

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Adi4Opel a scris:
lucio85 a scris:eu nu inteleg un lucru de ce GM (OPEL) ne conditioneaza folosirea sistemului de navigatie de un singur producator de harti, poate sa imi dea si mie cineva o explicatie?
cum se face ca acelasi producator Navteq are harta cu Romania pentru modelele mai vechi de opel si implicit pentru alti producatori de masini?


Din cauza sistemul de navigatie care e facut de Bosch (cele doua CD500 si DVD800 sunt facute de ei,de restul nu stiu) care a fost facut sa foloseasca soffware-ul si hartile de la Navteq.
si poate nu e chiar atat de flexibil cum am vrea noi (sa-ti adaugi singur POI-uri,etc.)
Navteq este unul din furnizorii de harti/date pentru multi producatori de hardware/software de navigare (ex.Garmin isi face harti pe baza datelor de la Navteq).]

eu apreciez faptul ca opel lucreaza cu BOSCH, si tocmai de asta inteleg si pretul ridicat la echipamentele de navigatie,problema nu cred ca este la Bosch ci mai degraba la OPEL care nu a stiut sau nu i-a interesat ce sa ceara, s-au comportat ca niste incepatori
pentru ca inclusiv navigatiile sd-600 si sd900 sunt facute tot de bosch
http://www.bosch-presse.de/...080&tk_id=110

PS
din ce am vazut eu navi900 e identic cu dvd800, are un alt nume si au pus pe consola centrala langa bricheta un cititor de carduri Embarassed
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR