Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  3. Mic Dictionar Explicativ
  • ghostrider

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Ce inseamna POANSONARE?
Daca in talon scrie la rubrica mentiuni(sau cum ii zice) motorul nu poate fi POANSONAT este de rau?
Skip ads

  • GODLESS

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
POANSONARE,
poansonãri, s.f. Acþiunea de a poansona ºi rezultaul ei; poansonaj. - V. poansona

POANSONA,
poansonez, vb. I. Tranz. A gãuri, a perfora sau a marca cu un poanson. «» A grava cu poansonul. - Din fr. poinçonner.

poansoane, s.n.
1. Unealtã alcãtuitã dintr-o tijã de oþel sau de alt metal dur, de formã conicã, triunghiularã etc., cu vârful gravat în relief, care serveºte la perforarea sau la marcarea prin presare a unor obiecte de metal, la confecþionarea unor matriþe, la baterea medaliilor etc. Instrument ascuþit din oþel, folosit în tehnica gravuri.
2. Piesã a unei matriþe, cu un contur cu muchii tãietoare sau cu o suprafaþã de lucru planã sau profilatã, care serveºte la decupare, detaºare, imprimare etc. prin deformare plasticã.
3. Unealtã cilindricã de os, cu vârful ascuþit, cu care se perforeazã pânza ºi se dã formã rotundã unor puncte de broderie cu gãuri. [Pl. ºi poansonuri] - Din fr. poinçon.

Din DEX !
  • ghostrider

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Bine de stiut(oricum citisem Very Happy ) dar cum ramane cu mentiunea aia de pe talon?
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,810
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu este nimic rau,in mentiunea de pe talon...oricum acum si motoarele sunt considerate...piese de schimb,daca la asta te refereai... Rolling Eyes Eu mi-am cumparat masina din garajul meu...anul trecut in mai si nu am trecuta seria motor de la R.A.R.
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
pai si nu e mai bine, ca daca schimbi motorul nu mai esti nevoit sa te duci la rar sa ti-l omologheze
(atentie e un lucru ilegal ceea ce am scris eu mai sus, orice motor transplantat de la o alta masina trebuie omologat pe masina adoptiva, dar ei nu au cum sa se prinda)
  • bertone

  • Mesaje scrise: 2,294
  • Locatie: buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Insemna ca nu ai serie de motor . Din doua motive : ori cineva l-a schimbat si la Opel cel putin vin fara serie , ori asa a fost masina de nou ( asta am mai vazut la Ford ) .
Daca te duci la RAR pt autentificare si ai schimbat motorul cu unul fara serii , trebuie sa te duci cu o hartie de la dealer cum ca este acelasi motor ca cel original .
Daca ai schimbat si tipul motorului , atunci masina intra in omologare . Asta insemana o taxa de la 1000 pana la 4000 de lei , RAR-ul o duce la o firma de specialitate , iar daca masina scapa cu viata , ai avut noroc ! Se omologheaza .
Daca se dezmembreaza pe sosea ( e supusa la niste teste extreme ) e treaba si cheltuiala ta .
  • eugen

  • Mesaje scrise: 121
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Poansonare este metoda prin care (in cazul nostru) se inscriu in relief anumite secvente de caractere (litere si cifre) pe un subansamblu al masinii.
Spre exemplu, cum era la dacii, seria de caroserie era maracata in relief pe contra-aripa spate, apoi in fata in zona compartimentului motor.
Una peste alta e ca un fel de ºtanþare a unei serii pe motor, caroserie, ºasiu, etc.

iar faptul ca scrie in talon ca motorul nu poate fi poansonat inseamna ca nu au unde sa faca treaba asta. Fie ca risca sa sparga blocul motor, fie din cine stie ce alta cauza. Unele motoare au seria inscrisa pe o placuta de tabla de aluminiu sau de otel care e nituita pe blocul motor. In cazul asta, niturile alea au un marcaj pe ele care sa asigure autenticitatea.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
bertone a scris:Insemna ca nu ai serie de motor . Din doua motive : ori cineva l-a schimbat si la Opel cel putin vin fara serie , ori asa a fost masina de nou ( asta am mai vazut la Ford ) .
Daca te duci la RAR pt autentificare si ai schimbat motorul cu unul fara serii , trebuie sa te duci cu o hartie de la dealer cum ca este acelasi motor ca cel original .
Daca ai schimbat si tipul motorului , atunci masina intra in omologare . Asta insemana o taxa de la 1000 pana la 4000 de lei , RAR-ul o duce la o firma de specialitate , iar daca masina scapa cu viata , ai avut noroc ! Se omologheaza .
Daca se dezmembreaza pe sosea ( e supusa la niste teste extreme ) e treaba si cheltuiala ta .



trei motive Wink
a mea a avut serie motor la itp efectuat la rar, iar a doua oara dupa o luna la autenticitate nu au mai reusit sa o citesca, si astfel au scris - fara serie motor , nu poate fi poansonata, motorul nu a fost schimbat cu siguranta intre timp
la cealalta masina cu C20NE acelasi lucru, doar ca diferenta de timp intre prima citire si ultima era mai mare
  • costelush79

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2008

  • Mesaj Privat
M-am pacalit si am cumparat o masina. Pe CIV are 2 insemnari : la prima scrie ca seria motorului nu poate fi

poansata , la a doua e trecuta o serie de motor si are omologare individuala de circulatie. Inca nu am facut RAR-ul

si as vrea sa stiu daca o sa am probleme la RAR.
  • valiczc

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2002 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Deci...Daca eu am motor Z10XE pot sa pun Z12XE?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,414
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Daca se potrivesc poti sa pui.
Daca ai seria trecuta in talon dupa aia treci pe la RAR si dai cu banul sa omologhezi schimbarea.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Se poate dar iti trebuie si tampon motor dreapta si dupa asta la RAR. Problema e cutia care are alte rapoarte din pacate.
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale
  3. Mic Dictionar Explicativ

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR