Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Stiri / Noutati
  • george_fusneica

  • Mesaje scrise: 939
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
In Bucuresti se merge asa mult la serviciu pentru ca nu exista un sistem de transport in comun adecvat. In marile capitale europene se merge foarte mult cu bicicleta, se foloseste metroul, tramvaiul. E doar o chestiune de civilizatie. Mai e si una mica de mandrie la noi, ca romanul daca nu e fudul.... "cum sa merg eu cu bicicleta, de aia mi-am luat masina"? niciodata!. Ei, tocmai gandirea asta mioritica o sa ne faca sa nu avem niciodata strazi libere. Mai e ceva. Cu locurile de parcare. Pai cum sa fie locuri de parcare in Bucuresti daca toti au acasa 2-3-4 masini (2 personale si una doua de serviciu eventual), sau nea Gica proaspat posesor de Logan mioritic care pastreaza si vreo 2 dacii vechi in fata blocului, una de mers la tara si una "sa fie acolo de piese"... Nu stiu cati oameni din Vest au 2 masini acasa. La ei masina este o stricta necesitate, la unii este chiar un lux la ce taxe au la masini... Ei nu mai sunt asa mandri... Uitati-va si voi in trafic si veti constata cu surprindere ca 90% din masini au doar un ocupant.... Un exercitiu simplu de gandire ne spune ca daca toti din Buc ar renunta la una din masini sau la Daciutza veche, s-ar face sute de mii de locuri de parcare.
Eu unul am o singura masina, merg pe jos cat de des pot la serviciu, de 2-3 ori pe saptamana, si la mine nu e gluma, sunt 7 km pana la serviciu.. Shocked . Si in Iasi centrul e blocat in intervalul 7-17... zic ca merg cu masina sa mai scot ceva timp, da nu scot decat nervi si caut un loc de parcare cate 10-15 minute..
Fara vreo intentie de polemica, George.
Skip ads

  • iuly_1722

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Am votat NU dar astazi am intrat intr-o intersectie : cei drept cu gandul sa trec dar am ramas blocat pe linia de tramvai , blocandu-l . Asta e am comis-o Rolling Eyes .
  • bubu2

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Ma uit la statistica votului... se pare ca mai nimeni nu blocheaza intersectia.... Asa ca ma intreb ca prostul...si eu... atunci de ce e blocata in fiecare zi?! Da stiu, aici voteaza doar membrii club opel... Dar credeti-ma, suntem un esantion statistic reprezentativ reprezentativ si noi pentru marea populatie a soferilor din trafic. Asa ca... rezultatele votului nu ar varia prea mult, in aceleasi conditii de votare, nici daca ar vota toti soferii romani, dar nici intersectiile n-ar fi mai "neblocate" in practica... Deci... CINE BLOCHEAZA INTERSECTIA, oameni buni?
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
"ceilalti" Smile)
Skip ads

  • All4Opel

  • Mesaje scrise: 292
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Eu am votat ca nu blochez intersectia, desi recunosc ca mi s-a mai intamplat sa raman in centrul intersectiei dar o sa motivez si de ce... Rolling Eyes
Cei care circula in Bucuresti cunosc cat de dificil este...spuneti-mi si mie (caci mi se intampla foarte des sa fiu in situatia asta) cum reactionati cand semaforul este inca pe verde pentru mine, dar nemaiavand loc sa depasesc intersectia ma opresc in dreptul semaforului si astept, desi sunt injurat si claxonat de ceilalti din spate...se face verde pentru ceilalti care patrund si blocheaza intersectia inclusiv cand este iarasi verde pentru mine....logic ca nu am pe unde sa trec desi am verde...asteptand, iarasi se face verde pentru ceilalti, iarasi vor bloca intersectia ...ce faceti in situatia asta? Oare?
  • Omega33

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: GT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Nici eu nu blochez intersectia dar se mai intampla sa raman pur si simplu si fara voia mea fix in mijlocul ei. Nu e tocmai placut, dar.. avand in vedere conditiile de trafic, asta e. Cand se intampla. incerc sa pec de acolo cat pot de repede si fara sa deranjez prea mult alti participanti la trafic.
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat

  • gabby_

  • Mesaje scrise: 238
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Sep 2010

  • Mesaj Privat
N-ai avut curaj sa pui tot numarul ,nu ?Wink)) Am votat ca nu blochez intersectia ...de multe ori daca vad ca mai am 2-3 secunde chiar nu fortez semaforul, in final intarzierea e mult prea mica pentru beleaua pe care o pot face
Skip ads

  • OPTIMUS

  • Mesaje scrise: 922
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2010

  • Mesaj Privat
@denisCT,mai bine nu puneai poza,acum toti vor da vina pe tine. Laughing Laughing
  • Steffano

  • Mesaje scrise: 1,190
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2010

  • Mesaj Privat
cum se face ca 91% au raspuns "NU" dar pe strada e exact invers?Smile)
  • chelu adrian

  • Mesaje scrise: 974
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Pentru ca acei 91%, nu au spus adevarul Smile)..In disperarea de a trece de o intersectie aglomerata, nimeni nu mai tine cont de reguli.
  • ArChAnGeLl22

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina: Tigra 1996 x16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2011

  • Mesaj Privat
@all4Opel - Cand doar un si anume cetatean are bun simt concomitent cu darul de a gandi, acesta nu rezolva nimic, ba chiar incurca restul norodului. Eu am votat "NU" pentru ca dupa ale mele idealuri, credinte, convingeri si ce mai vreti voi NU fac lucru asta...dar cum ai spus si tu, daca eu respect faptul ca si daca e verde tot nu o sa pot trece si o sa incurc si mai rau si astept sa pot trece intersectia tot asa si daca astept trei-patru cicluri de semafor o sa se faca o coada cat Dunarea in urma mea si atunci dau sa trec...deci si prin urmare se rezuma totul la compromisuri.
Skip ads

  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Bizoni in trafic vor exista tot timpul. O situatie ideala ar fi ca toti oamenii constiinciosi sa mearga pe a 2 a banda, iar Politia Rutiera sa se ocupe de acesti bizoni. Dar in Romania nu se poate face asa ceva. De ce ? pai este foarte simplu, nu ii poti cere foarte multe unuia care are permisul de 1-2-3 ani, luat pe nashpa, ca are tata pile sa mearga frumos pe a 2 a banda si DECENT.
Intr-adevar, nu condamn pe nimeni care a dat spaga sa i-a permisul, si eu am facut-o constrans de situatie. Cine are chef sa revina la sala, cum era inainte, daca nu ai luat orasul ?

In mare parte noi suntem de vina, iar acelor politisti care au dat permise analfabetilor si copiilor de bani gata, RUSINE.
  • Antrenorul

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Si mai rau decat cei care si-au luat carnet pe pile fac cei care au"spate" pe un politist de doi bani care intervine pt.
multe nereguli grave si chiar poate sa intoarca impotriva ta toata vina .
Eu zic ca cel mai frumos e sa fii calm sa-i lasi pe tartani sa se bage (stiu ca uneori iti vin toti dracii si iti iesi din fire ) ca oricum nu castigi mare timp intr-un clinci dinasta / te intalnesti la urmatorul semafor si daca iti alegi cu bafta alta banda poti fi chiar in fata lui !

Incercati chestia asta intr-o zi in care va treziti cu chef si plecati cu 5- 10 minute mai devreme.
Te scuteste de mult stres !Daca esti claxonat si injurat ! da muzica tare si canta si zambeste cu un aer nevinovat !ASTA IRITA LA MAXIM TOTI BIZONASII ! - probat in Bucuresti da cred ca merge oriunde e nevoie ..
Si cand ii vezi iritati si nervosi - mie unul imi creste inima de bucurie !

Succes!
  • tannu

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Foarte rar s-a intamplat sa ma prinda un blocaj in intersectie, fara sa ma bag in cunostinta de cauza. In general, daca se intampla sa ma prinda un blocaj in intersectie, se intampla pentru ca intru cu intentie in intersectia deja blocata. Si nu, nu fac asta pentru ca sunt un magar, ci pentru ca sunt foarte multi magari in jurul meu.
Explicatia:
Intersectia e plina, nu am cum sa o traversez, desi am verde. Ma opresc la intrarea in intersectie si astept sa inainteze masinile care blocheaza pentru a o traversa si eu. Dupa o secunda incep claxoane din spate si injurii (nu de putine ori era sa ma iau la bataie cu retardatii care vroiau sa treaca, desi n-aveau unde sa se duca...). De obicei le raspund cu aceeasi moneda sau ii ignor, daca sunt prea plictisit. Problema e ca se baga fraierii pe langa mine si trec in fata mea, in intersectie si asa ramane blocata in continuare.
Acum, hai sa fim seriosi, ce varianta am in cazul asta ? Sa astept acolo vreo 2-3 ore pana se elibereaza intersectia sau pana se nimeresc minim 5-6 persoane in spatele meu, care sa aibe aceeasi mentalitate cu a mea (de a fluidiza traficul) si care sa nu ma depaseasca pentru a se baga ei in intersectia deja plina ?

Apoi, inca ceva, depasirea coloanei aflate la semafor. Amenintari si amenzi/suspendari permis ciuciu.
Adevarul este ca exista si foarte multi oligofreni la volan, a caror creier proceseaza doar in proportie de 50%. De ce ? Pai, cand depasesti o coloana cu un numar cuprins intre 6 si 20 masini, masini oprite la un semafor, iar la intrarea in respectiva intersectie este si refugiu de tramvai, de ce dracu' nu traversezi intersectia pe sina de tramvai, daca tot i-ai depasit pe toti si trebuie musai sa te bagi in fata celorlalti chiar la refugiu ?! Oricum ai comis o ilegalitate si oricum ai ramane fara permis in ambele cazuri daca ar fi politie in intersectie !
Cine stie intersectia Ion Mihalache cu Turda/Averescu, stie despre ce vorbesc. Vineri, in cursul dupa-amiezii, am facut mai putin de la Ruse (da, Ruse - Bulgaria) pana la pta Romana, decat am facut de la Pta Romana pana la Pta Domenii (Ion Mihalache) ! Si cel mai mult timp am pierdut pentru ca mereu fac pe cetateanul corect si am stat ca prostul in coloana, la intersectia mai sus amintita, uitandu-ma cum trec "jmecherii" pe langa mine si cand ajung la refugiu, le taie fata celor din coloana !

La fel, amenda ar trebui data si pentru nesemnalizare. Cred ca sunt soferi care nu au folosit niciodata maneta de semnalizare.
La fel, amenintari cu amenzi pentru vorbitul la telefon in timpul sofatului, dar mai mult decat amenintari, canci. Nu zic ca din an in paste, un sofer din 20 n-ar primi amenda pentru vorbit la telefon, dar am ajuns sa ma uit in jurul meu si din 6 soferi care ma inconjoara, minim 3 vorbesc la telefon. Sa nu mai zic ca se nimereste cate un drum comun, pe durata caruia ma uit la cate unu care nu lasa deloc telefonul de la ureche... Un exemplu: plecat si mers aproape in paralel tot drumul (de asa natura a fost traficul, nu ca as fi avut ceva cu persoana respectiva), de la semafor P-ta Charles De Gaulle si ajuns in Pantelimon, rond Orange, unde eu am facut dreapta pe Chisinau, iar respectivul a tinut tot inainte.
Ok, ai un apel care poate fi important, raspunzi, vorbesti 20 secunde, un minut, dar apoi inchizi si suni mai incolo sau tragi pe dreapta si vorbesti cat te tine bateria, nu tai fata masinilor din jurul tau si fara semnal (ca, deh, nu mai ai a treia mana si pentru maneta de semnalizare) doar ca sa spui povesti la telefon !

Rezolvarea nu o sa vina niciodata din partea soferilor; sunt prea multi nesimtiti la volan. Rezolvarea trebuie sa vina din partea agentilor de circulatie, care ar trebui sa amendeze. Din pacate, nu se procedeaza asa, ci doar se ameninta cu asa ceva.
Agentii de circulatie isi fac treaba cu mare lipsa de interes. Motivul ? Ii cam doare undeva, avand in vedere salariile, restructurarile si conditiile actuale de munca. Lucruri recunoscute in fata mea, nu de un agent, ci de multi agenti.


PS: Personal, nu sunt deloc usa de biserica, dar sunt constient ca, indiferent de situatie, exista o limita pana la care te poti intinde fara sa strici bunul mers al lucrurilor. Daca este necesar, mai fortez uneori limitele, insa, in niciun caz, nu traiesc pentru asta, asa cum denota comportamentul altora.
  • Antrenorul

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2011

  • Mesaj Privat
@tannu ai mare dreptate cu amenzile acordate in trafic !
Sa-ti mai zic si eu una de o auzi frecvent :
Frate io am fost afara , sa vezi colo civilizatie , nu ca la noi ....Te lasa sa te bagi daca esti nebun , toata lumea sta in coloana , nu depasesc viteza , nu...etc.
Pai "frate" acolo civilizatia s-a facut din cauza regulilor si amenzilor pe care le platesti daca le incalci.
Tot ei revin si recunosc : daca te prind cu ceva (ex. radar = amenda min 300eur) te-ai ars.
Varianta e valabila si pentru curatenia din orase = daca esti prins ca murdaresti cu ceva platesti de te usuci.
Cam asta ar tr sa fie si la noi .
Eu personal as da amenda 25%din sal mediu pt. porcii care scuipa pe strada(cate 1 amenda pt. fiecare scuipat)!si pt. jigodiile care arunca gunoiul pe geamul masinii (inclusiv chistoace de masina)
Pune o amenda de 150-500 lei pt. cei care raman in intersectie(fara drept de apel oricare ar fi justificarea lor) si vei vedea ca abia daca mai au curaj sa treaca si daca ii inviti !
Dar din pacate noi doar ne varsam oful aici !
Si stie toata lumea ca degeaba!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Stiri / Noutati

Chestionar

Intru in intersectie cand nu am loc sa trec?
Da 3%
NU 91%
Da' ce sunt prost sa astept! 5%
360 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR