Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • dj77nio

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 **
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2011

  • Mesaj Privat
opel astra G coupe 2001 1,7 dti issuzu


de la un timp de vreme cand doresc sa bag in trepta 1 treb sa fortez schimbatoru pt a intra in viteza dar nu tot timpu ce prbleme ar putea sa fie ? si la ce pret mar duce


multumesc de ajutor cu respect Rolling Eyes


Ultima modificare facuta de dj77nio la Mie 16 Nov, 2011 9:46 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut!
In primul rand, daca aveai cdi, aveai un frumos mercedes. din pacate, ai doar un opel si e 1.7 dti.
cat despre cutie, in primul rand, ar trebui sa stii ca are o timonerie de 3 lei. eu am cutia F23 pe Y20DTH si nu m-a incantat niciodata. agata, cateodata intra greu in primele trepte, mai ales iarna. in plus, rulmentul si discul de ambreiaj sunt si ele consumabile.
noi nu te putem ajuta, doar tu. du-te la service. poate se mai regleaza, sau poate ai nevoie de kit nou de ambreiaj.
succes!
  • dj77nio

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 **
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2011

  • Mesaj Privat
okz ms frumos
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Claudiu pe 1.7 dti nu sa pus cutie F23 ci F18 . La F23 timoneria este pe sufe iar la F18 timoneria este pe tija. Am cativa cunoscuti care s au vaitat de cutia de viteze la 1.7 dti . si la toti de vina a fost chiar cutia.
La noi la F23 se stie ca sunt probleme cu nuca de la schimbator . Eu am confectionat-o din poliamida si urmeaza sa o montez la primavara , si sper ca nu vor mai fi probleme.
Colegu -sfatul meu este sa dai jos cutia sa vf ambreiajul(rulment , placa , disc) si daca acestea sunt ok , atunci mai mult ca sigur se lasa cu inlocuire a cutiei de viteze.
Skip ads

  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Stiu, Gabi ca masina lui nu are F23. Tocmai d'aia ziceam ca daca asta nu sta foarte bine la fiabilitate, ce sa mai asteptam de la F18? Dar cel mai probabil i-a cam "imbatranit" si lui ambreiajul...
  • dj77nio

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 **
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2011

  • Mesaj Privat
masina are 153.ooo de km eu am luato la 149 Neutral
  • dj77nio

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 **
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2011

  • Mesaj Privat
masina asta nu merge cu motorina merge cu bani .. de cand am luato am bagat la bani in ia...


am fost al un service si mapu pus sa cumpar pompa de motorina calculatoru dupa pompa .. si cand colo ia avea un fir rupt akm stau cu piesele prin casa Neutral

la ca pret mar duce un kit de ambreaj s la ce pret cutia de viteze ? sa imi fac o parere
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!
Dupa ce se incalzeste tot greu intra intr-a 1 a? Intra greu din mers sau numai cand vrei sa pleci de pe loc? Pana sa te apuci sa schimbi piese incearca sa schimbi intai uleiul in cutie si vezi apoi ce se intampla.


Adi G.
  • dj77nio

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 **
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2011

  • Mesaj Privat
uite de examplu azi am fost cu ia in orasi am facut vro 10 km in orasi aglomerati semafore ,,, mergi 1 2 maxim a 3 si a facut fite doar de vro 2 ori in rest merge perfect



o sa schimb si ulei ce ulei imi trb pt cutie niste informati ?
  • AdyBossu

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Ulei pui numai GM.
Ca sa fie din pricina uleiului trebuie sa ai sub 500 ml in cutie. Verifica nivelul sau mai bine zis, completeaza pana la nivel.
Eu am gasit in cutie 800 ml si am completat pana la 1600 ml. Nici o schimbare dupa.
Cod OE GM 1940182.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR