Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,

in urmatorul material aveti o prezentare la cum puteti verifica si curata sistemul de franare pe tamburi la Corsa C.

Va atasez si urmatoarele materiale necesare pentru intelegerea acestui sistem :












In speranta ca va fi de folos acest material, va doresc numai bine.
  • 4di

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Felicitari pentru material!
Am facut si eu operatiunea aceasta de 2-3 saptamani, nu stiam de faza cu detensionarea cablului de frana si m-am cam chinuit putin sa scot cochilia de pe tamburi.
Eu am desfacut mai mult din cauza unui zgomot pe dreapta spate, apoi am si curatat ce era pe acolo. Zgomotul provenea de la piulita incercuita si subliniata in imagine, am scos acea piulita, care a intrat prin toate locurile posibile si imposibile am incercat sa imi dau seama de unde este dar nu am reusit, acum ca o vad va intreb de unde este acea piulita ca eu nu imi pot da seama, e o problema mare ca lipseste din locul ei?
Si inca ceva, eu cand am pus la loc cochilia in locul acoperit de acel capacel, unde vine piulita mare am pus vaselina si apoi am pus capacul la loc. Am vazut ca nu ati procedat asa, eu asa stiam ca se face dar este bine sau nu ce am facut?

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Daca am fi avut sistemul la fel ca la Dacie adica acea piulita sa fie data o juma de tura inapoi dupa strangere si apoi sa intre acea capsula peste ea cu siguranta blocanta prin ax, da era nevoie de vaselina,in cazul nostru nu este nevoie strangerea se face total,nu este rau ca ati pus vaselina acolo,dar producatorul nu a pus asa ceva si noi l-am respectat pe el.

Cat despre piulita respectiva gasita pe acolo este din sistemul de prindere al sabotilor, suportul acestora, vine undeva pe spatele sistemului ,este situata intre cifrele 14 si 12 din desen sunt simetrice pe fiecare sistem.
  • 4di

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Cand voi avea timp voi da din nou jos ce este de dat si am sa incerc sa pun acea piulita la locul ei.
Multumesc mult pentru raspuns si inca o data felicitari si la mai multe astfel de tutoriale!
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR