Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Arnautu Vasile

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 1.9 - 150 cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Cat costa ?


Ultima modificare facuta de Arnautu Vasile la Dum 23 Oct, 2011 3:31 pm
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@arnautu vasile, in Germania la masina ta se schimba distributia la 150K km. Normal cã la service iti spun cã trebuie schimbata..mai "fac" si ei un ban Rolling Eyes Cu siguranta condiþiile de la noi sunt altele decat cele din Germania dar eu iti spun ca inainte de 90k km nu trebuie sã schimbi distributia. Nici la bujii nu trebuie sã umblii, dacã nu ai eroare memorata care indica bujii defecte. . Poti alege filtrele originale GM, dar si cele Mann sunt bune- chiar si cele Champions fabricate in Belgia. La ulei iti recomand sã nu schimbi producãtorul, daca ai fost multumit panã acum. Dacã nu, poti alege: cel original GM, Castrol, Mobil 1,...depinde si de "buzunar". Succes.
  • Arnautu Vasile

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 1.9 - 150 cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@ Edwin
multumesc frumos pt sugestii.
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 494
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Distributia o schimbi linistit la 100 k km. Asa am schimbat-o eu si cred sincer ca mai mergea lejer vreo 20 k.
Ca ulei eu iti recomand Castrol Edge la care eu fac schimbul cam la 15 k km ( dar circul preponderent in afara orasului), dar dupa cum spune si Edwin, daca ti se pare scump, e foarte ok si uleiul GM.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ca si sfat ar fi sa mergi totusi sa iti faca revizia la reprezentanta ca tot este ultima si iti iasa din garantie dar macar asa le spui sa faca tot ce scrie in cartea masinii ca trebuie schimbat la 60.000 km si ai garantie la ce iti fac ei. Uleiul nu il schimba cu alt producator decat cu cel cu care a mers masina pana acum mai ales daca a fost OK si nu ai avut probleme. Vezi sa nu uite sa iti reseteze contorul de service si sa iti treaca in cartea masinii ultima revizie la iesirea din garantie. Daca vrei sa vinzi masina mai incolo omul care o cumpara se va uita la cartea service si daca nu are toate reviziile obligatorii in garantie va fi suspicios. Dupa garantie faci ce vrei...
  • tirziucosmin

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2007 xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2011

  • Mesaj Privat
salut sunt nou pe aici am si eu un astra gtc si cei de la opel miau zis sa schimb distributia la 60.000 dar am vb cu un inginer de acolo si mia zis k pot merge 90,000 linistit
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
am acelas motor de 1.9 la 150 cp. eu am schimbat distributia la 125 k. pot spune ca m.am grabit.
un sfat care zic ca e foarte important : ai grija unde o schimbi.
la mine dupa ce s.a efectuat aceasta opertaie, motorul, si.a schimbat sunetul in mai neplacut, chiar mai zgomotos fapt care se sesizeaza mai ales in habitaclu.
  • robert opel

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2010

  • Mesaj Privat
tu unde ai efectuat schimbarea distributiei?
Skip ads

  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
robert opel a scris:tu unde ai efectuat schimbarea distributiei?


eu am schimbat distributia la Bosch Service Ploiesti. sper sa nu se considere reclama.
  • robert opel

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2010

  • Mesaj Privat
aham eu am programare luni la erebus gara de nord bucuresti si este putin ma surprins doar 300 lei lata de 450 lei
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:...Nici la bujii nu trebuie sã umblii, dacã nu ai eroare memorata care indica bujii defecte...

aici vreau sa te contrazic putin si sa iti spun ca la diesel de exemplu scrie clar si in cartea de service ca trebuie verificate bujiile la 50.000km (adica scoase, verificate, uns cu vaselina speciala filetul si pus la loc cu strangere la momentul precizat de producator) ca din cauza ca multi nu fac asta (nici in Germania mai nou...) apar problemele cu bujii rupte in chiuloasa si altele de genul...
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
asteptam sa revii cu pareri si impresii dupa efectuarea operatiei de schimbare a distributiei.
Skip ads

  • robert opel

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2010

  • Mesaj Privat
sall u ai avut ceva probleme la motor?
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
robert opel a scris:sall u ai avut ceva probleme la motor?

sall. daca te refereai la mine....nu am avut absolut nici o problema la motor, doar ca dupa ce am schimbat.o, presupun ca din cauza strangerii prea tare a curelei, motorul si.a schimbat sunetul. am inteles ca teoretic mecanicul care schimba distributia, trebuia sa verifice cat de tare este stransa cureaua cu un aparat ceva. la mine nu s.a intamplat lucrul acesta, fapt pentru care s.a ajuns la un alt sunet al motoului.
  • robert opel

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2010

  • Mesaj Privat
naspha imi pare rau eu stau langa ei si ii stang de gat ,la mine am vazut ca am ulei la galeria de admisie la clapete o mai tine mult ai idee?
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
si eu am stat langa ei. dar nu am stiut mai pana acum ceva timp de chestia cu verificatul curelei. am observat ca si.a schimbat sunetul, le.am zis, dar m.au aburit ca este din cauza pompei de apa si a rolelor in principal, ca sunt noi. de unde.....vrajeala ieftina.
daca te duci si ti se pare ceva suspect nu pleca de langa ei ca apoi asa ramai, eventual sa.i pui in tema dinnainte.

in legatura cu galeria de admisie....nush ce sa zic, nu am avut probleme pana acum cu ea si nici cu tija swirl desi am 143k km.
  • robert opel

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2010

  • Mesaj Privat
ok ms pt ajutor
u ai in 5 usi sau 3opelul?
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
in 5 usi.
uite id: ion_gabriel.nicusor ca sa nu se considere ca facem din forum un chat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR