Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • wizard.time

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Am si eu o nelamurire, se poate monta MID de vectra B in locul unui TID de astra G dar as vrea sa conectez decat firele din mufa de tid corespunzator in mid. Ca eu as vrea sa-mi arate decat ce arata si TID-ul , ora ,data, temperatura si ce afiseaza casetofonul.
Se poate asa ceva?
Skip ads

  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
wizard.time:
se poate , doar ca iti mai trebuie si o consola mare de cid pe astra , ca sa incapa mid-ul de vectra b.
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Trebuie adaptate si firele pt display mid...daca tu ai fire de tid atunci iti trebuie mufa MID,display MID si fire suplimentare pt mid.
  • toco

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2010

  • Mesaj Privat
wizard.time, pai de ce ai da banii pe un mid? cand iti poti procura de pe ..toate drumurile" TID de astra g ? le gasesti la 30 de lei.
Se poate modifica, consola cum a zis colegu plus ca legi fir culoare la culoare si restu din mufa de MID le anulezi si o sa obtii rezultatul dorit.
Multa bafta!

narcky_cypycu , el probabil ca are mid`ul si vrea sa ii arate ca tid`ul ce`l avea, nu vrea sa`si monteze MID cu toate functiile, ci un MID sa`i arate ce`i arata un TID Rolling Eyes
Skip ads

  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Da, scuze acuma am recitit si am vazut.
  • obysan

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP / 103 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
salut,
am si eu nelamurire si scuze daca s-a mai discutat, nu am reusit sa citesc tot tutorialul.
care este procedura invatarii unui mid second hand pe o astra g care nu a fost dotata cu asa ceva din fabrica.
este nevoie si de card pass-ul masinii de pe care a fost luat acel mid sau seria de sasiu sau se poate configura mid-ul pe noua masina doar cu ajutorul testerului? in cazul in care este nevoie de card pass-ul masinii vechi si nu se poate recupera si nici seria de sasiu ce se poate face?
multumesc
  • tzuky_24

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Salut tuturor!as avea si eu o intrebare legata de schimbarea TiD cu MID.masina e un opel astra g din 2004,z17dtl n"joy,am desfacut mastile din plastic de la volan si nu am gasit mufele pentru BC si CC si dispaly-ul cred ca e TID ca are mufa cu 12 pini.chestia e ca as putea sa achizitionez un display cu tot cu instalatia electrica de pe o vectra b (si are si mufa cu 4 pini pt CC)dar nu stiu daca o sa se potriveasca sau daca o sa mearga,mai ales ca display-ul are o alta dimensiune(e patrat nu dreptunghiular ca al meu).ar putea sa ma ajute cineva?multumesc!si va rog sa ma scuzati daca nu am postat unde trebuie sau am facut vreo alta prostie!nu ma pricep,sunt nou in lucruri din astea.
  • wizard.time

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2010

  • Mesaj Privat
M-am razgandit si pana la urma am montat MID-ul de Vectra B cu toate functiile lui. Mai ramane decat sa-l activez si gata.
Multumesc mult pentru informatii.
Skip ads

  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
tzuky:
citeste atent topicul si dupa ce te mai informezi , intreaba exact ce nu ai inteles. o mare parte de raspuns il ai daca citesti topicul...
  • tzuky_24

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Ai dreptate 02TES,am gasit un tutorial foarte explicit.
Am vazut ca Wizard.time a folosit un MID de la vectra b dar de la Meriva a folosit cineva.Ar merge,care e mai compatibil?
  • wizard.time

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2010

  • Mesaj Privat
@tzuky_24 nu cred ,ca merge de la Meriva, de fapt nu am vazut cum arata un MID de Meriva dar cel de Vectra B si Omega B se potriveste. Cel de Omega se potriveste perfect la prinderile din consola pentru CID iar la cel de Vectra B trebuie sa faci ceva modificari sa intre acolo.
  • tzuky_24

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Merci de sfat Wizard.time,asa nu pierd timp demotand Meriva.
Skip ads

  • radu.laurentiu86

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2012

  • Mesaj Privat
ron a scris:arata oarecum la fel, difera dimensiunea efectiva a displayului:
TID:

MID:


buna seara. am o nelamurire.. am un opel astra g an 2000 motorizare x12xe. nelamurirea mea este urmatoare; se poate monta pe masina mea BC? iar in legatura cu mesajul colegului de mai sus, am observat ca sunt diferente de dimensiune la display. al meu este mid sau tid? multumesc frumos

alaturi am atasat o poza cum am eu
  • radu.laurentiu86

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2000 x12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2012

  • Mesaj Privat
nu stie nimeni?
  • 02tes

  • Mesaje scrise: 594
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2008

  • Mesaj Privat
al tau este tid. intreaba pe flores_astra sau pe maiandrei daca la motorizarea ta se poate face functional bc.
  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
radu.laurentiu86 a scris:nu stie nimeni?


poti sa-ti pui doar mid de astra G, de vectra sau omega nu o sa-l poti programa
  • 61pry

  • Mesaje scrise: 149
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2011 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
salut colegi, sper sa nu ma trimiteti la... , dar vreau sa inteleg si eu ceva: care e mufa ecu la motorizarea mea 1.7 dti, motor de isuzu , ecu e cel amplasat deasupra motorului , si firul de consum (pin 47) il iau de la mufa k . dar cel din aripa dreapta fata pt ce este ? multumesc anticipat pt raspuns.
  • mafiozzo

  • Mesaje scrise: 309
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Hei, dupa o incercare esuata din a achizitiona cele necesare ptr MID si maneta[lipsa timp probleme etc] Am revenit din nou la ideea de a monta CB pe masina, Insa acest mesaj parca parca, mi-a luminat ochii putin https://www.clubopel.com/vie...p?p=353214#353214 . Detin acelasi model de masina motor chiar si an de fabricatie, Deci ar fi posibil sa am si eu restu firelor trase de fabrica? Avand acum nevoe doar de maneta si display? sau doar maneta? Ca m-am cam bagat singur in ceata. Multumesc
  • redkid_pasha

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua.
Sunt recent posesor de Astra G 1.2 16V 75CP din 2001 si tot citind pe forum pe aici am devenit curios daca exista posibilit sa am MID p masina. Am desfacut bordul sa vad ce fel de mufa exista si am gasit-o pe cea din imagine, care cred k este cea pt MID,cu 32 pini?!, insa am numarat firele trase si sunt 24, iar maneta stergator este cea fara butoane.
Momentan imi afiseaza doar ca TID (ora,data,temp) insa intrebarea mea este daca mai trebuie trase si alte fire sau astea sunt suficiente, fiind necesara doar maneta BC?
Va multumesc.


  • Kay

  • Mesaje scrise: 1,211
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2008

  • Mesaj Privat
de obicei cel de la ECU nu este tras si va trebui sa-l cablezi tu, sa schimbi maneta si sa programezi midul
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR