Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat



Succes !
CristianTM.
Skip ads

  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
din IPC da: programing si iti apare fereastra unde ai ca optiune: "present" sau "not present". ai ESP atunci bifezi sport chasie
LE :a fost mult mai explicit cristi inaintea mea Cool
  • bame

  • Mesaje scrise: 366
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Diagnostics-> [An] -> [Model] -> Body -> IPC ECU (Instrument Control Unit) -> Programming -> Prgram Variant.
Modifici valoarea parametrului Sport Program Switch in Present si apoi apesi Program.

Este de recomandat ca inainte de a apasa Program sa apesi un Save inainte Smile

[edit] Scuze ca m-am bagat, nu vazusem mesajele anterioare Smile
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc mult Cristian_Tm , Stefan_BC si Bame! Maine va spun daca IPC cu codul alfa UK accepta butonul Sport!
Skip ads

  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Am facut programarea Butonului Sport,deocamdata cu parametrul PRESENT, si se pare ca IPC cu cod alfa UK accepta buton sport.

Adresã sursã: IPC
Adresa sursã: 0x00000255
Identificare:0x1107
Numãr ºasiu: W0L0AHL4888019700
Denumire sistem: BCM/KOMBI-A3300
Numãr piesã:13267536
Nr.versiune soft: 7.655 35/06
Denumire sistem: SIEM 0400
Hardware key number: 0000000000
Programming Date: 00000000
Cod Alpha: UK
Data de fabricare: 20070815
Code Index and version: 005 02

Numãrul codurilor:1

B0946 - Circuit LED comutator mod sportiv - circuit deschis / tensiune mare
(05) - Prezent

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Cum sa ai bord iluminat ca Insignia / Astra-J in mod SPORT ? Hm... lasam imaginile sa graiasca.
Mod SPORT
CristianTM.
PS> Pentru a il vedea "live" luati legatura cu userul #ierbos
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Fix asa imi doresc si eu sa fac. Aveti cumva imagini cu ceasurile desfacute, pt ca m-am chinuit sa gasesc pe forum si se pare ca e f greu de gasit.
Cele 2 culori au fost obtinute cu 2 seturi de led-uri(s-au facut modificari?), sau cu un singur set cu 2 culori?
La un buton sport sunt necesare 4 fire. 2 din cupla de la ceasuri si doua din clusterul de butoane. Eu as vrea sa instalez buton sport, fara sa mai desfac clusterul de butoane. Exista vreo sansa ca si celelalte 2 fire sa vina tot din cupla de la ceasuri?
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
george_slz a scris:Cele 2 culori au fost obtinute cu 2 seturi de led-uri(s-au facut modificari?), sau cu un singur set cu 2 culori?

Sunt obtinute din doua led-uri, de aceea pt cine vrea sa ii modific bordul acesta va fi "custom", avem doua culori la ace, putem avea doua culori la afisaj (KM) si doua culori la iluminatul propriu-zis ! In modelul de mai sus doar alb-rosu si rosu-alb peste tot.
george_slz a scris:La un buton sport sunt necesare 4 fire. 2 din cupla de la ceasuri si doua din clusterul de butoane. Eu as vrea sa instalez buton sport, fara sa mai desfac clusterul de butoane. Exista vreo sansa ca si celelalte 2 fire sa vina tot din cupla de la ceasuri?

Comanda de schimbare a culorii se ia direct din bord, nemaifiind nevoie de nici o interventie in masina !

CristianTM.
Skip ads

  • ierbos

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2009

  • Mesaj Privat
cei care doresc sa vada astazi bordul ii astept la intalnire ...
bafta
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:
george_slz a scris:Cele 2 culori au fost obtinute cu 2 seturi de led-uri(s-au facut modificari?), sau cu un singur set cu 2 culori?

Sunt obtinute din doua led-uri, de aceea pt cine vrea sa ii modific bordul acesta va fi "custom", avem doua culori la ace, putem avea doua culori la afisaj (KM) si doua culori la iluminatul propriu-zis ! In modelul de mai sus doar alb-rosu si rosu-alb peste tot.
george_slz a scris:La un buton sport sunt necesare 4 fire. 2 din cupla de la ceasuri si doua din clusterul de butoane. Eu as vrea sa instalez buton sport, fara sa mai desfac clusterul de butoane. Exista vreo sansa ca si celelalte 2 fire sa vina tot din cupla de la ceasuri?

Comanda de schimbare a culorii se ia direct din bord, nemaifiind nevoie de nici o interventie in masina !

CristianTM.


Pe mine ma intereseaza firele pt buton, in mod special pt instalarea butonului, fara sa mai umblu la clusterul cu butoane, pt ca butonul sport l-am construit eu, nemaifiind necesara cheltuiala pt butoane noi.
CristianTM, multumesc inca odata pt raspunsuri. Totusi ai cumva niste imagini cu placa cu circuite de la ceasuri, cu modificarile aduse ghidurilor de lumina sau un link catre un tutorial pt astra h care sa contina imagini?!
  • ador13

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2009

  • Mesaj Privat
@CristianTM, m-ai bagat rau in ceata.

1. Eu am alphacode la ceasuri BN, care teoretic suporta buton sport, conform cu un post de-al tau (parca) mai vechi.
2. Am si activat "Sport switch" pe present si nu mi-a dat nici o eroare, desi buton nu am inca. Asta ar insemna ca ceasurile nu suporta buton sport, tot conform celor spuse de tine pe pagina 15 din acest topic.

Nu stiu ce sa fac acum, sa imi mai cumpar butonul sau nu. Te rog frumos sa ma luminezi, daca suporta ceasurile tip BN buton sport sau nu.
Si as mai avea o intrebare: nu am fire trase la pinii 11 si 41, dar cum desfac mufa din poza ca le trag eu?
Multumesc anticipat

  • andreigeo

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2009

  • Mesaj Privat
mufa iese prin dreapta dar trebuie sa apesi/rupi niste opritoare
Skip ads

  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
#ador13 interesant, ceasurile BN pe care le-am avut eu suportau buton SPORT. Pentru a fi 100% trebuie sa le dai jos si sa imi faci o poza cu placa, atunci vom stii sigur !

CristianTM.
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Eu am activat zilele trecute de proba modulul sport la niste ceasuri BN motor benzina 1.4 - 2007 si-mi dadea eroare de lipsa buton. Mai precis eroarea scrisa de @georgeslz.
De aici nu pot trage decat concluzia ca totul este la ghici si alfa codul nu e decat pur orientativ. Exclamation
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,721
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Dupa mai multe discutii telefonice cu membrii ClubOpel ceasurile BN unele suporta SPORT, altele nu suporta ! Nu stiu daca aceasta alba-neagra e valabila si la altele ?!? Pentru a fi 100% desfaceti ceasurile si puneti o poza aici.

CristianTM.
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Cei 2 pini 11 si 41 din mufa IPC corespund pinilor 8 si 19 din mufa clusterului cu butoane? Adica e suficient sa desfac doar ceasurile si sa iau de acolo pinii 11 si 41 plus masa pt ca conecta buton cu functie sport ?
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pinii 11 si 41 din IPC corespund pinilor 8 si 17 din blocul de butoane. E suficient sa desfaci mufa de la IPC si sa tragi de acolo firele Wink
  • ador13

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2009

  • Mesaj Privat
CristianTM a scris:#ador13 interesant, ceasurile BN pe care le-am avut eu suportau buton SPORT. Pentru a fi 100% trebuie sa le dai jos si sa imi faci o poza cu placa, atunci vom stii sigur !
CristianTM.


@CristianTM

Poate este o greseala a mea de interpretare.
Trebuia sa-mi dea eroare in momentul in care am dat "save configuration" in OPCOM? Pentru ca eu la acest moment ma refeream cand spuneam ca nu mi-a dat nici o eroare, desi nu aveam buton. Salvarea noii configuratii s-a facut cu succes.
Dar daca, tu te referi la erorile inregistrate in calculator ulterior activarii, intr-adevar am gasit inregistrata aceasta eroare cu lipsa butonului.

Oricum, in vacanta de iarna imi fac timp si desfac bordul din nou, si voi posta poza.
Multumesc pentru intelegere si suport.
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
nu save configuration ,citeste mai sus in primele posturi de pe aceasta pagina ,butonul trebuie programat ,adica nu dai save, dupa ce ai bifat present sau sport chasie (daca ai esp) apesi pe program si dupa ce scrie ca sa programat apesi ok .Apoi verifici daca ai eroarea respectiva
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
poate cineva sa imi indice un fir sau un pin de masa de la ceasuri. Acum am desfacute ceasurile si nu gasesc o masa concreta?
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR