Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B
  • Lorand

  • Mesaje scrise: 1,375
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1997 X14SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2008

  • Mesaj Privat
sunt 2 tipuri de ceasuri electric(full turometru+vitezometru) sau cu spirala,la care vitezometrul merge pe spirala.Asa ai tu cu spirala,si ai cumparat bord electric..trebuie sa-l schimbi.Si la corsa si la tigra este si electric si pe spirala.
Skip ads

  • Manuel23

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Vectra 1996 1600cm
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2010

  • Mesaj Privat
am si eu o mare nelamurire: unde se afla senzorul de turatie la opel corsa b motor 1,2 din 94.
  • MariusMeMo

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Depinde si ce motor ai, ca la mn la C14NZ are pe lateralul corpului de carburator, la C14SE e in fata sau pe jos, sunt facute ca.... .
Ma rog zi exact ce motor ai 12 dar... ? C12 .... ?
  • adrian-ar

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Lorand a scris:sunt 2 tipuri de ceasuri electric(full turometru+vitezometru) sau cu spirala,la care vitezometrul merge pe spirala.Asa ai tu cu spirala,si ai cumparat bord electric..trebuie sa-l schimbi.Si la corsa si la tigra este si electric si pe spirala.


cum le indentificam/deosebim?
Skip ads

  • pician90

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 1995 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2011

  • Mesaj Privat
adrian-ar a scris:
Lorand a scris:sunt 2 tipuri de ceasuri electric(full turometru+vitezometru) sau cu spirala,la care vitezometrul merge pe spirala.Asa ai tu cu spirala,si ai cumparat bord electric..trebuie sa-l schimbi.Si la corsa si la tigra este si electric si pe spirala.


cum le indentificam/deosebim?

Pai bordul care e cu spirala are in spatele vitezometrului loc unde se "prinde" cablul de kilometraj,pe cand cel full electric nu are loc de spirala ,sunt doar mufe de conectare.
  • adrian-ar

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
multumesc pentru raspuns! uite am mai invatat ceva....si sa inteleg ca ceasurile cu turometru potrivesc in locul celor fara turometru fara nici o alta modificare/adaugare? (daca acestea sunt identice dpdv electric/spirala)
  • pician90

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 1995 x12sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2011

  • Mesaj Privat
da. Tigra are bord identic cu corsa B insa sunt de 2 feluri la ambele modele ( full electric sau cu spirala).
  • adysh

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2009

  • Mesaj Privat
pician90 a scris:
adrian-ar a scris:
Lorand a scris:sunt 2 tipuri de ceasuri electric(full turometru+vitezometru) sau cu spirala,la care vitezometrul merge pe spirala.Asa ai tu cu spirala,si ai cumparat bord electric..trebuie sa-l schimbi.Si la corsa si la tigra este si electric si pe spirala.


cum le indentificam/deosebim?

Pai bordul care e cu spirala are in spatele vitezometrului loc unde se "prinde" cablul de kilometraj,pe cand cel full electric nu are loc de spirala ,sunt doar mufe de conectare.


Salutare,
Daca mai ajuta,bordul elctric se identifica(fara a demonta bordul)prin contact;si anume , cand se pune contactul acul vitezometrului se ridica din pozitia de repaos in dreptul cifrei 0.Asa este la mine(Corsa B, '97,X12SZ).

Stima
Skip ads

  • gisela

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 1995 c14nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Salut.Corect adysh la punerea contactului vitezometru primeste tensiune.Nu trebuie sa ramana ridicat doar se misca putin apoi revine.
  • adrian-ar

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
ok,la mine ,corsa B 2000 edition, motor x10x, sunt electronice...azi le-am luat in brate. Smile ...nu tu cabluri,nu tu siguranta...2 suruburi desfacute si jos cu ele....asadar cumpar ceasuri cu turometru,electronice....daca am de unde/de la cine...
  • bogdymihai

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 1994 c12nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2010

  • Mesaj Privat
buna baieti,am si eu o intrebare.........am o corsa b 96 cn12sz,bord fara turometru ,am cumparat un bord de tigra cu turometru si cu spirala,exact cum imi trebuia mie,lam desfacut pe cel vehi,am montat bordul cu turometru am bagat si spirala de la kilometraj lam fixat pe mufa,dar cand am pus contactul imi aprinde martorul motor si toate restul becurilor care tre sa se aprinda(presiune ulei etc etc)merge si ceasul de la benzina,respectiv cel de la temperatura, merge si kilometrajul dar nu merge turometru? ce sa fac? unde sa lipesc firul verde care urmeaza sal trag de la bobina?
  • iuliantalpazan

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Buna! vreau sa montez pe corsa ceas bord cu turometru,azi am desfacut m-am uita si am sa pun niste poze,intrebarea este daca merge montate?
Skip ads

  • Lovrin

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ai sanse sa mearga sigur plug&play fara nici o alta modificare! Din ce an este masina?
  • iuliantalpazan

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Lovrin a scris:Ai sanse sa mearga sigur plug&play fara nici o alta modificare! Din ce an este masina?
anul 97, multumesc frumos pt raspuns
  • adrian-ar

  • Mesaje scrise: 179
  • Locatie: Arad
  • Masina: Corsa 2000 X10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2009

  • Mesaj Privat
iuliantalpazan a scris:Buna! vreau sa montez pe corsa ceas bord cu turometru,azi am desfacut m-am uita si am sa pun niste poze,intrebarea este daca merge montate?


la fel si din 2000
  • Lovrin

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Se monteaza sigur fara alte modificari! La cele pana in 95 era la risc, trebuia sa mai faci modificare sa mai pui o bobina ceva si sa mai tragi niste fire in bord, dar merge sigur fara modificari!
  • edykenny

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
baeti eu mi-am cumparat turometru ( "stand-alone" sai zic asa ), dar nu stiu cum sa il leg. Am 3 fire , Plus minus si semnal , si din cate am inteles semnalu ar trebui sa il leg la bobina , dar nu stiu la care fir. A mai montat cineva ? poate sa ma ajute ?
  • bogdymihai

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Corsa 1994 c12nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2010

  • Mesaj Privat
edykenny............plus..la...plus...apoi,minus...la..minus,si...firul....de...semnal....la...bobina,acolo...ai..un...fir..verde...ala...e...semnalul....spor...scuze,ca,am,scris,asa,mie,defecta,tastatura
  • edykenny

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
merci frumos bogdymihai .. o sa incerc zilele astea
  • edykenny

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2010

  • Mesaj Privat
inca o chestie , are ceva daca plusul l-am luat tot de la bobina ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR