Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • danny332003

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua
Scuze daca am inceput o noua discutie despre un subiect discutat, dar vreau sa ma ajute cei cu experienta .
Am un Opel Vectra A din 1992, 1.6I.
Marea problema e RUGINA.
Am vrut sa incep reparatiile si am mers cu ea la doctor, si si-a pus mainile in cap.
Ce ma sfatuiti?
RECAROSARE?
Care sunt pasii?
Si unde gasesc o vectra identica in afara?
Multumesc mult pentru sfaturi si pentru intelegere.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
In Anglia gasesti cele mai ieftine masini pentru recarosare.
In rest rabdare si talent.
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Cam greu acolo, nu prea se gaseste vauxhall Cavalier, mai bine incearca Germania, le iei cu 2-300 euro.

Stiu pe cineva care si-a luat acu un an o Vectra A cu 80 euro (nu stiu daca m-a mintit sau nu Smile )

Dar sincer nu cred ca merita efortul pentru recarosare. Ai alte probleme in afara de praguri, aripi spate si oalele de pe spate? Cred ca tot tinichigiul e cea mai buna solutie, evident un tinichigiu cu propriul garaj, NU service.
  • MCL2k6

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2018 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Este destul de naspa cu rugina la Vectra A.
In afara de ce a spus valyd11 (praguri, aripi, oale), sa te uiti foarte foarte atent la tabla din spatele pedalelor pe partea stanga, si la acelasi loc, din dreapta!
Va trebui sa scoti mocheta, si sa ridici izolatia termica/fonica (buretele negru).
La mine acolo s-a gaurit tabla, exact la sudura, pentru ca in exterior tot sub izolatie, au lasat acolo o margine, pe care cu timpul, va sta noroiul si praful, si va tine umezeala si se va coroda. Vara, cat erau caldurile alea, si dupa ce am spalat masina, ori m-a prins cate o ploaie zdravana, am inceput sa simt un miros puterni de "pisica uda", care disparea foarte greu Razz Pana la urma am reparat pe acolo cu kit de reparatie cu fibra de sticla si rasina epoxy. Cand s-a uscat, am dat de vreo 2-3 ori cu antifon, si nu mai am probleme deloc. Pot sa pun poze, daca cineva este interesat.

Pentru aripi spate: o sa zic din nou. Am gasit pe "Autokarma punct ro" aparatoare de noroi after-market pentru Vectra A. Sunt doua porcarii mari din plastic, ~50 de lei bucata. Dupa ce repari aripile, o sa ajute tare mult in viitor, daca le cumperi, si le montezi.

Alt loc unde vine tare rugina: partea de jos a usilor. Sunt acolo niste gauri de scurgere pentru apa, dar daca, dintr-o anumit cauza, astea nu pot sa-si mai faca treaba, vine rugina, si o sa roada tabla repede.
Skip ads

  • costi petrescu

  • Mesaje scrise: 380
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Daca poti pune niste poze ar fi bine.
Multumesc
  • danny332003

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Mmultumesc mult tuturor
Cred ca la primavara voi lua o hotarare.
multumesc.
  • astraopel

  • Mesaje scrise: 275
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Ultima oara cind am fost la asazisul tablagiu sa imi repare pasajele a facut la fel,citez:aaaaa,pai aici e de munca...tu nu stii ca eu nu fac d-astea?.Intrebarea care va vine tuturor i-am adresat-o si eu:-Da' de care?.
Raspunsul lui :Eee fac si eu acolo o lovitura mica de 5 cm si iau 100 euro.
Nu va spun ce injuraturi originale i-am adresat mutual si mi le-am reparat singur cu kit de reparatie si chit din fibra
  • baranga

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 1992 17d
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2010

  • Mesaj Privat
daca ai roti pe 15 (195/65/15) renunta la ideea de carenaje de plastic;o sa le distrugi in primii 100 km:
am patit-o eu; acum cu cauciucuri 185/55/15 vad ca nu mai atinge
  • punkster

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Si eu sunt interesat de recarosare, masina chiar nu se mai tine bine deloc.

La rar la identificare a trebuit poansonata seria de sasiu pe oala dreapta fata, jos pe prag nu mai era lizibila. Cand am desfacut scaunul si-am scos tot de acolo m-am crucit. Aproape nu mai am podea. Banui ca-i aceeasi problema si sub scaunul de la sofer.

Acum daca tot sunt cu actele in regula, vad ca nu-i mai mult de 2-300e o vectra decenta (din poze) pe la nemti. Banui ca impreuna cu drumul (adusa pe un tir cu altele pentru dezmembrat) ajung undeva in 500e.

Din ce-am citit pe aici, recarosarea ma duce in ~1000 ron, adica inca 200+ euro.

Per total, as ajunge la o masina de 1800 euro, care sa ma tina inca 2-3 ani de aici incolo (ori asa estimez acum). Intrebarea este: merita asa ceva in conditiile in care de la 1ian 2012 probabil n-am s-o mai pot vinde? Daca o carpesc probabil tine macar 2 ani, programul rabla inca exista... Un sfat?
  • coco_catalin86

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Salut Prieteni! Sunt mai nou pe aici.... Am un Opel Vectra A din anul 1993 cu motor de 1.8 benzina. Am avut un accident foarte serios cu ea, masina e distrusa in proportie de 40% si nu cred ca se mai merita vreo reparatie la ea Sad Ideea este urmatoarea.... Daca gasesc o masina asemanatoare, as putea sa o recarosez pe actele care le am ? Care sunt pasii? Si cam cat m-ar costa? Multumesc anticipat!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR