Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • mcmmar

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Incep prin a spune ca am citit o gramada de posturi fara a gasi ceva concret.Este vorba de masina din semnatura. Zgomotul se aude in partea dreapta fata, spre roata.Apare doar la denivelari mici si la viteze foarte mici. Cel mai bine se aude dimineata cand ies din curte pe drum pietruit. Se aude chiar daca este o treapta cuplata sau daca masina este pe liber.Zgomotul este un fel de cloncanit discret , o lovitura infundata atunci cand roata trece peste denivelari chiar si peste acelea mici(nu suna a lovitura metalica).Pentru ca masina avea nevoie de o reparatie capitala am inlocuit urmatoarele: amortizoare, flanse amortizor, rulmenti amortizor, brate noi cu bucse si pivoti,bielete antiruliu, capete de bara, glisiere etrieri,bucse bara stabilizatoare. Pe langa toate acestea pot spune ca nu caraie nimic in viraje, nu huruie nimic pe asfalt. Dupa inlocuirea celor mentionate zgomotul este un pic mai puternic(poate din cauza ca amortizoarele pe care le-am pus, pe gaz ,sunt mai dure).
Poate ca mi se pare mie dar dupa ce se incalzeste masina si ma intorc catre casa pe aceeasi portiune scuta de drum pietruit zgomotul nu se mai aude la fel de pronuntat.Acest zgomot i-l am de cateva luni si nu au aparut schimbari majore. M-am bagat sub masina, am verificat tot ce tine de caroserie, suruburi.....nimic suspect.Astep raspunsuri de la cei care au mai patit sau sunt mai priceputi, pt ca nu stiu unde sa mai caut. Scuze pentru lungimea postului!
Skip ads

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
caseta de directie ce zice? Mai are si ea prostul obicei sa bata
  • ssergiiu

  • Mesaje scrise: 431
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
poate sa iti bata amortizorul daca ii nou si nu ai rulat mult timp am auzit la un prieten tot asa ii facea dupa ce o schimbat amortizorul si dupa un timp a spus ca nu se mai aude nimik...eu am avut asa un amortizor pe stanga era indoita tija in el si imi batea dar l-am schimbat si nu mai am nimica dar la tine e nou deci trebe sa fie bun ma gandesc mai mergi cu ea si vezi daca incepe sa bata mai tare sau nu mai bate, daca bataia persista incearca la un mecanic.
  • mcmmar

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Volanul nu are joc de niciun fel, nu simt vibratii in volan sau batai, am facut si geometria....
Skip ads

  • mcmmar

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Ar fi cam mare coincidenta sa bata acelasi amortizor, de pe aceeasi parte la fel cu ala vechi.Eu nu ma pot gandi decat la directie, rulmet sau planetara. Dar daca era vorba despre ultimile doua ma gandesc ca se agrava problema de 6-7 luni de cand persista.Zgomotul vine din partea dreapta dinspre roata si parca uneori se transmite spre centru, jos .
  • ssergiiu

  • Mesaje scrise: 431
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
poate ai scutu de plastici desprins se poate si aia la viteze mici sa bata si sa il auzi ca nu ii asa mare zgomot ca si la viteza mare.
  • mcmmar

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Masina nu e prevazuta cu scut din fabricatie si nici eu nu am pus unul. Dar si eu ma gandesc la o chichita de genul asta dar nu stiu unde sa mai caut. Am desfacut si pasajul acela din plastic de sub aripa, l-am fixat la loc dar nu am gasit nimic. Chestia cu scutul am patit-o la dacie si era un zgomot super.....
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu ma refer la joc in caseta, are o piesa cilindrica in capatul cremalierei in care vin prinse ambele bielete de directie este pozitionata cam pe la mijlocul casetei , acolo face joc sus/jos si apar zgomotele astea, se verifica usor miscand de ea puternic cu mana daca se misca sus/jos oricat de putin de acolo e zgomotul.
Skip ads

  • mcmmar

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Se misca doar bieletele de directie(parca asa se numesc bratele acelea) la prinderea in acel cilindru,daca trag sus jos de fiecare in parte sau de amandoua in acelasi timp, si se aude si un zgomot asemanator cu cel pe care i-l aud eu(jocul se simte undeva in interior la capatul suruburilor cu care sunt prinse aceste brate). Cilindrul acela cu totul nu se misca deloc. Daca este asta problema ,cum se poate remedia?
  • bubuuno

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2014

  • Mesaj Privat
am si eu un necaz atunci cand franez se aude un zgomot infundat la roata dreapta fata ce ar putea fi ?
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
daca dai roata jos vei vedea ca ai discu ruginit si nu calca placutele pe toata suprafata lui,ci doar pe rugina
  • bubuuno

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns asta inseamna ca trebuie sa schimb discul sa nu este necesar?
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Verifica garniturile de la etrier...nu schimba discul decit daca este uzat(subtiat)
  • graffitty

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Salutare! Am si eu o problema asemanatoare la masina mea! De ceva timp (aproximativ 2000 de km) a inceput sa se auda un zgomot de la roata dreapta fata(e un sunet metalic, ca si cum ai trece cu lama unui cutit peste filetul unui surub, dar de o intensitate mult mai mare. Acesta se aude doar la o accelerare mai brusca. Au fost schimbate de curand capete de bare si barele de directie, au fost facute si unghiurile. Iar in urma asa-ziselor constatari ale diferitilor meseriasi, am schimbat pe partea dreapta unde se aude zgomotul, bieleta anti-ruliu si palierul telescopului cu tot cu rulment, dar degeaba. Am ridicat masina pe canal, am tras de tot ce s-a putut trage, am verificat toate "imbinarile".Ba chiar am pus masina pe "butuci", am accelerat-o in primele doua trepte pana la 5000 rpm, doar ca sunetul nu se mai aude deloc daca roata nu sustine greutate masinii. De asemenea, tin sa mentionez ca acest sunet apare doar la acceleratie, daca o fortez pana la o anumita viteza, indiferent de treaba, se aude destul de tare, dar odata ajuns la o numita viteza, o tin constant, sunetul dispare in totalitate.
Nu mai stiu ce sa verific pentru a remedia situatia si de asta apelez la voi pentru sugestii sau chiar solutii in rezolvarea problemei.
Tin sa precizez ca masina in cauza este o Vectra B din 2001, z18xe!
Multumesc anticipat!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR