Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • Vali001

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Am un Opel din 1998(1,6 16 v-benzina)am facut schimbul de ulei cu un ulei genuin(5,30)am parcurs 1 500 km si am completat 2 l de ulei.Consuma in continuare mult,i-am pus un adetiv cu teflon(2+2)s-a mai stabilizat din consumul de ulei dar tot scoate fum.Care este cauza?Trebuie segmentat motorul sau schimbat cu un ulei Lichemol? Exclamation Question
Skip ads

  • kng91

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2011

  • Mesaj Privat
cati km are masina?stiu ca trebuie 10w40 pentru ca ce ai bagat tu este subtire si til da afara.
  • Vali001

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2011

  • Mesaj Privat
kng91 a scris:cati km are masina?stiu ca trebuie 10w40 pentru ca ce ai bagat tu este subtire si til da afara.

  • Vali001

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2011

  • Mesaj Privat
242000km
Skip ads

  • Sileticu

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 1996 x17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Vali001 a scris:Am un Opel din 1998(1,6 16 v-benzina)am facut schimbul de ulei cu un ulei genuin(5,30)am parcurs 1 500 km si am completat 2 l de ulei.Consuma in continuare mult,i-am pus un adetiv cu teflon(2+2)s-a mai stabilizat din consumul de ulei dar tot scoate fum.Care este cauza?Trebuie segmentat motorul sau schimbat cu un ulei Lichemol? Exclamation Question


Motoarele de 1.6 cam papa ulei, nu esti singurul cu problema asta. Sunt posesori care au facut si segmentarea motorului si n-au rezolvat mai nimic. In dreapta sus ai functia CAUTA, scrie acolo ce te intereseaza, gasesti cam orice pe forumul asta.
PS. Daca ai fi citit regulamentul ai fi descoperit ca nu e bine sa deschizi un alt topic cu o discutie daca subiectul a mai fost dezbatut, in cazul tau consumul de ulei la motorul de 1.6.
Bine ai venit printre noi.
  • vali.stop

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Scapi cu siguranta de consumul asta exagerat de ulei , daca bagi segmenti noi si schimbi simeringurile de la supape . Sa ai un mecanic cinstit , care sa puna segmentii in motor pt. ca stiu personal un caz in care desi a dat mecanicului segmentii noi(cumparati) , acesta nu i-a pus si avea acelasi consum imens de ulei . A constatat asta la alt mecanic , care a pus segmentii (alta investitie) si i-a aratat pe aia din motor cu uzura mare(sigur erau cei originali). Asta cred ca i s-a facut si colegului de mai sus de spune ca si cu segmentare n-a rezolvat nimic .
  • astraopel

  • Mesaje scrise: 275
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2011

  • Mesaj Privat
In primul rind foloseste un ulei mai gros(10w40)fara aditivi sau alte substante bagate peste sau inainte care o sa-ti distruga sistemul de ungere,atit pompa de ulei cit si tachetii respectiv axe si vilbrochen prin infundarea canalelor de ungere ceea ce duce la uzura rapida si incingere a pieselor in frecare directa.Aditivii bagati dupa ce ai pus uleiul au acelasi efect ca "praful magic" pentru sistemul de racire cu care "cica" se repara radiatorul.In al doilea rind ar fi bine sa verifici daca nu s-a intimplat deja ce ti-am spus mai sus si atunci nu mai are rost sa schimbi doar uleiul ci se cere o verificare temeinica a pieselor care au avut contact cu "ungerea"personalizata,adica segmenti,cuzineti,simeringuri,supape,axe,pompa ulei,difuzor epurator capac,canale bloc+chiulasa sa nu fie infundate si filtru .
  • fpontos

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 1996 X16Xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2011

  • Mesaj Privat
si a mea a scos fum si consuma ulei si de 2 saptamani am schimbat semeringurile de la chiuloasa, a fost destul de greu de facut si am pus pasta pe supape rectificat locasurile si curatat de calmina.. sau ce depuneri erau pe acolo. masina are 250.000 de km aproximativ iar semeringurile au fost praf - intepenit mancate de timp, deci nu ma mir ca manca ulei.
nu mai manaca ulei (dupa 500 km parca na mai papat deloc) si nu mai scoate fum negru si nu mai miroasa a ulei ars de pe toba
foarte mare grija cu pozitionatul in chiuloasa a supapelor!
folosesc ulei 10w40 aral - made in germany scrie pe el

am mai descoperit un furtun gros de 8 cm diametru si 4 lungime care era crapat si din cauza caruia tragea aer fals si masina se tura singura, nu stiu sa va spun cum se cheama acel furtun
Skip ads

  • dinu v

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z 17 DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
[quote="fpontos"]si a mea a scos fum si consuma ulei si de 2 saptamani am schimbat semeringurile de la chiuloasa, a fost destul de greu de facut si am pus pasta pe supape rectificat locasurile si curatat de calmina.. sau ce depuneri erau pe acolo. masina are 250.000 de km aproximativ iar semeringurile au fost praf - intepenit mancate de timp, deci nu ma mir ca manca ulei.
nu mai manaca ulei (dupa 500 km parca na mai papat deloc) si nu mai scoate fum negru si nu mai miroasa a ulei ars de pe toba
foarte mare grija cu pozitionatul in chiuloasa a supapelor!
folosesc ulei 10w40 aral - made in germany scrie pe el

Si cam cat tea costat toata remedierea? Stie careva un mecanic bun din Ploiesti care se pricep la astfel de motoare ?
  • fpontos

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 1996 X16Xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2011

  • Mesaj Privat
3 lei x 16 un semering pentru chiuloasa +
garnituri capac culbutor + garnitura chiuloasa + garnitura admisie care este din carton si se rupe (20 lei) + suruburi noi pentru chiuloasa set (70 lei)
cele 2 garnituri nu mai stiu cat au fost

deci costa destul de mult ii mult de lucru cu ea
  • lluchiano08

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2011

  • Mesaj Privat
si mie imi consuma ulei mult cam un litru la miia de km si pana la urma iam bagat 15w40 si nu stiu da cred ca e mai bine trebuie sa verific
L.E.am un vecra b din '97
si am cam 200000 de km

Daca mai postezi mesaje aiurea primesti suspendare. Sper sa nu ajungem acoko ( Edwin )
  • Cipicao

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Vali001 a scris:242000km


eu de ex bag 10 w 40, asa am gasit pe un site de la valvoline - la peste 100.000 km
nu e totusi prea subtire uleiul tau, vorba unui coleg de aici ?
mai ales vara ?
iarna poate ca ar fi ok, dar pentru vara cred totusi ca e prea subtire.
Skip ads

  • Valentin VBV

  • Mesaje scrise: 53
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 1996 X 16 XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Salut ! Vali 001 eu am opel astra f sedan x16 xel si motorul consuma ulei 10 w 40 1L la 700 km .Am dus`o la mecanic si i`a schimbat doar segmentii.Chilasa a curatat`o nu i`a facut nimic altceva.In primii 10 000 km a consumat 3 litrii de ulei 10 w 40.Am schimbat uleiul dar am pus numai 3 L de GM 10 w 40.Dupa ce am parcurs aproximativ 500 km am adaugat in motor Duralube cu SR3(nu vreau sa fac reclama).Am urmarit constant joja de ulei si dupa mai mult de 2000 km parcursi a scazut foarte putin nivelul sa spun maxim 100 ml . Mult succes!
  • pentium

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2003 17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2011

  • Mesaj Privat
eu nu cred in reclama de la duralube... si-a pus si un prieten...eu cu mana mea l-am turnat in motor desi i-am zis sa nu dea banii pe el...mai ales ca era vb de o dacie...si tot asa mult ulei a papat si dupa asta
  • alexandru popa

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1997
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2011

  • Mesaj Privat
de cand e opelul cu motor 1,6 16v mananca ulei. si eu am tot acelasi motor dar... fiinca mereu trebuie sa fie si un dar am rezolvat problema, eu locuiesc in italia cam 10 luni pe an, si un prieten de aici mi-a facut ceva de nu mai mananca ulei ma ajuns 200 euro in august. Tin sa mentionez ca inainte de ai monta admisia libera si evacuarea de la mono nu consuma decat 200ml din schimb in schimb. acum utilizez doar ulei castrol sport (0w 40) plus un aditiv de ulei pt turatii inbalte se numeste WBM este din anglia si ma costa 15 euro doza. dupa cate stiu eu uleiul il mai si "pierde" mare atentie pe la mecanicii de cartier.
  • vasiok

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2012

  • Mesaj Privat
miam procurat recent un Opel astra g universal (2004, 1.6) "mina a doua" cind am verificato pina a o procura, masura la ulei era destul de normala. dupa aia iam schimbat uleiul, filtrul de ulei si filtru de aer, totul bine si frumos, dar dupa 1500 km a inceput sa scoata fum albastriu si sa pape uleiul. motorul trage destul de bine, parka nici nar avea probleme tehnice. cind am schimbat uleiul, am controlat si compresia la cilindri, rezultatele fiind perfecte. care poate fi cauza consumului? sa mai confruntat cineva cu astfel de probleme?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR