Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • eBaghera

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2001 16.16V ZXE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2010

  • Mesaj Privat
bandeanlori a scris:Salut,

Am incercat sa dau jos volanul fiindca am luat una cu trei spite. Este vorba despre un vectra b2 si si volanul "nou" este de vectra b2. Problema este ca nu pot sa iau jos. Am luat jos airbagul, am luat jos piulita de 22. M-am pregatit pentru demontare, am facut si o presa, dar supriza, ca nici cu presa, nici cu tras cu nimic, nu s-a miscat. Am dat si cu wd-40, etc.. dar tot nimic.

Este vreo tija sau ceva ce nu imi permite sa iau jos volanul?

Mersi



Iti spun eu cum faci in mod sigur testat de mine. Am dat de 2 ori volanul jos cu tot cu consola. Dupa ce desfaci tot de pe volan (contact imobilizator, etc) ei un dorn din bronz de dimensiunea axului volanului si cu un ciocan de 2-5 kg aplici o lovitura in dornul de bronz (dar barbateste adica mai puternic) si in secunda 2 poti scoate volanul. Nu are nimic in spate nici o tija nimic are doar o dantura canelata si o strangere pe con si atat.
Ai grija ca in momentul cand ridici volanul de pe ax, daca ai comenzi audio pe el, pozitia in care ai scos platoul cu comenzile tot asa vor fi puse la loc. Pt asta sa fi sigur iei niste scoci si lipesti platoul de volan astfel eviti riscul de a nu-ti mai functiona comenzile de pe volan.
Bafta !
Daca nu te descurci ne scriem si vedem.
  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR