Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
pt love4cars
este si id de mess,asta sa imi vina mie mau usor.o folesesc f des.
pr eduard33,am un astra caravan 1,7dti/2000
Skip ads

  • MCL2k6

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2018 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Salutare,

stiu ca exista deja un post in legatura cu acest subiect, dar de curand am facut si eu aceasta modificare si am reusit sa schimb culoarea acelor. Un coleg de pe forum m-a rugat sa fac un tutorial despre cum se procedeaza, deci here it goes!!!

Treaba asta cu LED-uri e in felul urmator:

- iluminarea propriu zisa a cadranelor se face de dedesubtul fiecarui cadran prin grupuri de cate 5 LED-uri rosii focalizate, "extra-bright"
Ledurile sunt montate pe bucati de circuit imprimat, inseriate intre ele, si in final am mai pus o rezistenta de 100ohmi in serie cu tot grupul.

- acele ceasurilor se fac tot cu LED-uri extra bright, de culoare albastra, puse in locul becurilor de iluminare. In interior, pentru fiecare indicator, exista un mediu ce conduce lumina, din plastic transparent. Fiecare ac este facut tot din material ce conduce lumina, ex. policarbonat, plexiglas. Ca sa aveti culori diferite pentru ace, trebuie sa se puna LED-urile in locasul de bec din partea de stanga jos, daca te uiti din fata la ceasuri. Liniile de transmisie din dreapta le-am taiat (altfel ajungea lumina rosie in ace, de la iluminare). Trebuie avut grija la focalizarea exacta a fascicolului pentru ace. Asta se poate face numai prin incercari, iar dupa gasirea pozitiei optime, LED_ul respectiv se imobilizeaza cu scotch (eventual cu cauciuc siliconic). LEDU-ul mai trebuie introdus intr-un mic tub de culoare inchisa, personal am folosit o bucata de izolatie de cablu coax, de culoare neagra. Lumina de la LED trebuie sa bata direct in plastic-ul transparent.
LED-urile de la ace au in serie cate o rezistenta de 560ohm.

-geamurile transparente din spatele cadranelor le-am slefuit cu smirghel fin, ca sa creeze o lumina difuza de la iluminare.
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Multumim pt ca impartasesti cu noi experienta ta.

Daca ai avea si cateva poze de pus... sti cum este, o imagine face cat 1000 de vorbe. Smile
  • MCL2k6

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2018 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
botosu a scris:
Daca ai avea si cateva poze de pus... sti cum este, o imagine face cat 1000 de vorbe. Smile


Puteti sa vedeti ce a iesit pe pozele din garajul meu.
In weekend trebuie sa desfac iarasi bordul, pentru ca se pare s-a desprins un fir de la VSS si se aprinde check engine cu codul de eroare 24 (VSS no signal). Sper ca lumina monocromatica de la iluminare nu interfereaza cu senzorul, pentru ca atunci e prob. mare!!! Laughing Laughing Laughing Laughing
Skip ads

  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Eu spuneam de poze facute in timpul procesului de modificare a bordului.
  • MCL2k6

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2018 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
botosu a scris:Eu spuneam de poze facute in timpul procesului de modificare a bordului.


Asta mai greu pentru ca atunci cand faceam treaba, nu aveam camera foto la dsipozitie. Daca desfac bordul, incerc sa fac niste poze despre cum a iesit.
  • kerosen

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Timisoara/Resita
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Este cumva, cineva din Timisoara care se ocupa de pus LED-uri colorate in bord si in consola de ASTRA F? M-ar interesat cat de curand posibil, multumesc anticipat.
  • ssblackened

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Am reusit sa schimb si eu becurile in cele din urma dupa 2 ore de chin. E normal sa se aprinda cand pun contactul chiar daca n-am farurile aprinse ?
N-am gasit de becul de la scrumiera poate reusiti sa ma ajutati.
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
La astra f asa eSad...partea de consola centrala inclusiv becul de la scrumiera...Cele de la bord se aprind o data cu pozitiile.
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Asi vrea sa pun leduri in bord....iluminat am deja ...dar as vrea separat la indicatoare(ca arata fain)....in urma cu cateva luni am gasit pe o pagina web(un forum sau ce era) cum sa modifici ca sa aiba culori diferite!daca tin bine minte au folosit 3 leduri SMD ...dar nu sunt sigur ...cand am dat peste acea pagina nu ma interesat dar acuma cand vreau sa schimb bordul am nevoie si nu gasesc pe nicaieri....


deci intrebarea este: a mai facut cineva o astfel de modificare?si cum?

ex. iluminat de fundal albastru,acele indicatoare rosi! (tare de tot)
  • emmanuel

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
zexstar.ro fac astfel de interventii.
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
pe mine m=ar interesa doar sa vad cum ii facut,o poza sil fac eu
Skip ads

  • MCL2k6

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2018 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Am facut eu asa pe Vectra A.
Acele sunt albastre, cifrele de pe cadrane sunt rosii. Poti vedea la mine in garaj poza de cum a iesit.
A trebuit sa modific putin traseele conductoare de lumina ca acele sa iasa bine.
In locul becurilor de iluminare am pus leduri albastre de la brichetele de 1 leu. La vitezometrul de la Vectra sunt 2 trasee pentru iluminare. A trebuit s-o tai pe cel din dreapta. Ledurile le-am montat in asa fel incat sa intre pana la capatul traseului.
Cadranele sunt iluminate de dedesubt cu grupuri a cate 5 leduri rosii inseriate intre ele. Pe astea le-am scos dintr-un stop de ala, care se monteaza pe luneta Smile Mi-a dat multa bataie de cap pana am reusit sa egalizez intensitatea luminoasa la cadrane. Dar s-a rezolvat pana la urma prin lipire de banda izolatoare rosie pe suportul de plexi al cadranului, sub plasticul acela pe care scrie cifrele...
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
despre asta vorbesc!
am intalnit pe un site erau utilizate leduri smd (scos acul si sub el.....sau asemanator).sper ca saptamana viitoare o sa am bordul ca sa-l desfac sa vad cum e!
mersi mult!
  • MCL2k6

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2018 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
AdamOpel a scris:am intalnit pe un site erau utilizate leduri smd (scos acul si sub el.....sau asemanator)


Nu trebuie neaparat sa folosesti leduri smd. As zice ca e destul de complicata operatia ca sa le montezi sub ac. Nu prea e loc pe acolo! Pe bordul de Vectra A sub ac sunt niste chestii de plastic care arata a fi niste prisme minuscule, cu scopul de a reflecta lumina spre ac.
  • Xperiment

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
pt cei care doresc sa puna mai multe culori la bord.... Eu va recomand culoarea rosie... si acum citat din cartea de fizica: "Cele sase pana la sapte milioane de conuri confera ochiului sensibliltatea la culoare. Sunt 64% conuri "rosii" 42% "verzi" si 2% conuri "albastre". De exemplu : un capitan de vas sau un pilot de avion vad mai bine noaptea, in intunericul de afara, daca aparatele de bord sunt luminate in rosu". Adica pt a percepe lumina rosie ochiul se acomodeaza cel mai repede... eu recomand aceasta culoare tuturor care vor sa schimbe lumina din bord. Ochiul adaptanduse mai repede nu cred ca o sa mai fie asa obositor condusul noaptea... Corectati-ma daca gresesc...

citatul e din cartea de Fizica cls 12a.
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
eu mam candit ori la alb(gen xenon)pe fundal si la albastu sau rosu pt ace.

ori la rosu fundal si albastru acele.
primaoara problema ii cum adaptezi ......dar aceasta se rezolva,can am sa aduc ceasu.....dar cel mai importan ii ca am avut o experienta cu lumina de culoare rosie si albastra ...(albastrul(inchis,ca deschis nu am gasit,gen telefoane) era foarte enervant,iar rosu(inchis) si el la fel dar nu in aceasi masura) daca sar gasi ceva leduri cu culori mai deschise ar si mai bine...albul(xenon) si alb/galbeniu(becuri originale) erau cele mai "prietenoase"......am sa fac teste sa vad ce rezultat primesc.

ps.am vazut leduri rosii de culoare mai deschisa in lampile de frana(dupa ce dai jos sticla protectoare..de culoare rosie) dar separat nu am gasit.


dar mersi mult pt informatie ...e bine de stiut
  • soulfly

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 1992 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
MCL2k6 cred ca ai avut ceva bataie de cap...am incercat si eu sa luminez separat acele de la cadrane dar m-am lasat pagubas
nu prea e loc acolo,ai dreptate...
am ales sa bag lumina (led-uri) gen neon , si mi-a placut cum a iesit,
il las asa:


[/img]
  • MCL2k6

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2018 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2006

  • Mesaj Privat
soulfly a scris:MCL2k6 cred ca ai avut ceva bataie de cap...


Intr-adevar, am avut ceva bataie de cap. Mi-a luat in total vreo 4 ore, si 3 beri pana a iesit cum vroiam. Prob. cea mai mare era sa egalizez intensitatea luminii sa fie cat ma uniform.

Soulfly, a iesit f. bine ce ai facut! Eventual sa lipesti niste scotch semi-transparent sub cadran, pe partea dreapta, unde e 200-220 ca e mai luminos acolo. Altfel frumos lucrat!
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
a iesit bine @soulfly! vad ca ai folosit leduri albe gen xenon!cate leduri ai folosit...leai adaptat in soclul becului?

la kadett singurele leduri ce au putut ilumina si am putut folosi in soclurile de becurilor au fost cele albe(xenon) .... dar la kadett(normal 2 becuri si cel cu turometru 4) nu are trasee conductoare de lumina ....cred ca la vectra ar fi altfel are si 4 becuri.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR