Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A
  • YNS
  • OP
  • 1 mesaje
  • din 19 Jan 2011
  • Meriva 2004 Z17DTH
  • Constanta
  • YNS

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Meriva 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor! sunt membru nou (scuze daca mai gresesc, sunt la inceput...) vreau si eu o parere de la cei care conduc o Meriva 1,7 cdti referitoare la distributie. Pompa de apa se afla pe distributie?
Skip ads

  • pbahna

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Meriva 2004 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Cand am schimbat distributia la meriva 1,7 cdti am vazut ca pompa de apa este antrenata de cureaua de distributie.Chiar exista acolo un surub care tine rola de la pompa de ditributie la care trebuie verificata strangerea

cele bune
  • larrydanezu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2010

  • Mesaj Privat
la cati km se schimba distributia la o meriva 1.7 dti?
  • Djprofesionist

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salutare, am luat o masina din Germania, nu se stie cand a fost schimbata distributia, daca este uzata sau este pe duca inainte de a se duce da semne ceva ? Multumesc.
Skip ads

  • mereve

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2011

  • Mesaj Privat
nu da nici un semn
  • mereve

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2011

  • Mesaj Privat
pbahna a scris:Cand am schimbat distributia la meriva 1,7 cdti am vazut ca pompa de apa este antrenata de cureaua de distributie.

La Z 17 DTH pompa de apa nu este pe distributie. Este angrenata de cureaua de accesorii.
  • hannibal53

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Meriva 2006 1,7 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Djprofesionist! Daca ai adus masina din Germania, nu ti-a dat si manualul de service? Ei asa fac (daca sunt seriosi1) Depinde si ce distributie ai avut pe masina... Oricum este bine ca in momentul in care ai cumparat masina sa-i schimbi distributia ca sa fii tu linistit. Eu asa am facut desi (dupa cartea de service) inca "ar mai fi mers". Odata cu distributia am mai schimbat si uleiul (plus filtrul de ulei) de motor precum si filtrul de aer.

Distributia nu da niciun semn, iar atunci cand il da.... e deja prea tarziu si ajungi cu masina "pe butuci".

Ce rulaj are masina, ca sa-ti poti da seama cand ar trebui schimbata distributia? In mod normal se cam schimba dupa 50000-60000 Km (pentru siguranta) dar depinde si de marca curelei.... Eu am vazut curea care dupa 5000 (DA! CINCI MII KM) a inceput sa piarda dinti.... noroc ca proprietarul a vazut si a oprit imediat motorul. Un noroc !
  • mereve

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Meriva 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Conform producatorului si manualului de reparatii Haynes distributia se schimba la 100.000 mile ( 160.000 km ) sau 60.000 mile (90.000 km ) daca masina face constant drumuri scurte. Restul e can can. Iar in Romania, la 60.000km este japca.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Meriva
  3. Meriva A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR