Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • octavianvarzaru

  • Mesaje scrise: 231
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Am o nelamurire privind indicatorul temperaturii lichidului de racire si anume:
Dimineata dupa ce parcurg aproximativ 3-4 km in oras simt cum aeroterma incepe sa bage caldura, apoi aerul se incalzeste progresiv dar acul indicatorului ramane in pozitia 0 chiar daca aeroterma baga caldura bine. Acul incepe sa se miste si ajunge aproape de a doua diviziune a cadranului dupa mai bine de 10-12 km, cateodata chiar mai mult daca este mai frig afara.

Acum vin si va intreb, este normal asa sau senzorul este pe duca? Din cate imi dau seama, asa a fost dintotdeauna, adica de 2,5 ani de cand am eu masina.

La alti colegi cu motorul asta Z17DTL tot la fel este?
  • OctavianMatei

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 y13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2011

  • Mesaj Privat
stai linistit si la mine e la fel si e benzina teoretic ar trebui sa se incalzesca mai repede. la mine in masina e cald si acul abia abia ajunge pe la 80
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
La mine (Y20DTH) incepe sa bage caldura dupa maxim 5 minute, se incalzeste bine in masina treptat, iar acum se ridica abea dupa 20-25 de minute, cand e mai rece se ridica si mai tarziu... Gandeste-te ca e gradat de la 70C in sus, nu e de la 4-50 ca sa se ridice mai repede. In plus, daca citesti pe forum vei vedea ca sunt zeci de posesaori de X20DTH/Y20DTH sau Y17DT/DTL care se plang de aceleasi "probleme".
  • motanel_cristi

  • Mesaje scrise: 331
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Si la mine,la fel ca la ceilalti colegi de diesel,se ridica acul dupa aproximativ 8-9 KM dar calduta baga dupa 5 min de mers....asa ca relaxeazate.
Si acum putin off-topic:Claudiu asta este maxim-ul obtinut in 13 Km si 5 Grade afara cu ceasurile albe Smile
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Cristi, frumos record Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR