Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • euggen23

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Salut tuturor,

am si eu o intrebare legata de o problema pe care o am cu masina mea...
Precizez ca este un Opel Astra, an fabr. 2001, motor 1700 cmc, 125000 km.Problema pe care o am este urmatoarea: la drum intins cand merg cu 110-120 km/h dupa vreo 5 minute de mers constant cu aceasta viteza, masina imi "da in nas" de vreo 2 ori, apoi se aprinde martorul de motor si in sarcina motorul face un zgomot ciudat, un zgomot mai de "tractor" si parca nu mai trage cum trebuie. Acest martor se stinge in momentul in care o las mai incet (ex. intru in localitate si normal trebuie sa merg mai incet) si dispare si acel zgomot ciudat, iar masina merge la fel ca inainte.
Imi puteti spune, va rog, daca stiti care ar putea fi cauza?

Multumesc.
Skip ads

  • Band1T

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 X17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2009

  • Mesaj Privat
e posibil sa fie valva egr....
pune-o la tester!
  • pentium

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2003 17dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2011

  • Mesaj Privat
un cod de eroare?
  • Lovrin

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sau e posibile sa fie si senzorul de turatie!
Skip ads

  • nislau

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2009

  • Mesaj Privat
pune-o pe tester desi daca iti face doar in mers pe tester nu o sa-ti indice. eu am avut eroarea P1050 se era de la MAP senzor (plin de funingine). l-am curatat si acum nu mai face nimic. poate sa fie si egr care se manifesta la fel.
km la masina ta nu sunt reali si ai galeria de admisie, egr si turbosuflanta pline de funingine. asa ca probleme pe senzori o sa mai ai...
  • euggen23

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspunsuri. Am sa merg la un service in Bv sa imi curete galeria, valva egr si turbosuflanta. Nu pot sa va dau niciun cod de eroare, asta pentru ca am fost cu masina de am pus-o pe tester si nu imi arata nimic altceva decat ca am una sau mai multe bujii arse, bujii care au fost schimbate toate 4.
Daca este cineva care imi poate recomanda un service bun in Bv pentru curatarea pieselor mai sus, i-as fi recunoscator. La reprezentanta cred ca este destul de costisitor...
Tin sa mentionez ca masina am cumparat-o in 2004 prin primavara din Germania, iar masina avea undeva la vreo 25000 de km. In tara drumuri lungi nu s-au facut cu ea... deci te asigur ca sunt reali km de la masina mea Wink
Multumesc
  • nislau

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2009

  • Mesaj Privat
km reali - cum zici tu.
pentru inceput curata doar senzorul MAP e unul din senzorii care sunt legati de verificare motor (e o operatiune simpla un colier si trei suruburi de desfacut, se curata cu alcool izopropilic) iar cand mai ai timp curata si egr (o operatiune mai complexa dar sunt tutoriale). galeria de admisie e de curatat dar ia mult timp si sincer de unul singur nu as incerca.
nu stiu cum mergi cu masina dar incearca sa ai mai tot timpul peste 2500 rot/min si faptul ca mergem cu masinile diesel subturate (sub 2000) provoaca mult fum si mai ales funingine
nu sunt expert in domeniu dar am avut probleme de genul tau cu MAP senzor si am cercetat posibile cauze si remedii le gasesti pe forum
  • euggen23

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Nislau , multumesc mult de sfaturi. Am sa ma documentez sa vad unde este pozitionat acel sensor pentru a-l da jos si pentru a-l curata. Am sa ma ocup si de valva egr sa o curat, dar asta o voi face intr-un service autorizat unde doresc sa curat si galeria de admisie. Cat ar putea sa coste... vreo 3 ore de manopera...
Revin cu noutati dupa ce curat acel senzor.
O seara faina tuturor
  • nislau

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2009

  • Mesaj Privat
senzorul se afla pe galeria de admisie (nu de evacuare), dai jos debitmetrul cu tot cu furtun, apoi desfaci doua suruburi de la o chestie de plastic rotunda (care are rol de vacuum) si sub el e senzorul prins cu un surub ce se desface cu imbus de 4 sau torx. il scoti usor prin rotire ca are o garnitura de cauciu pe el apoii il cureti cu alcool. atentie sa nu bagi nimic in orificiu care ar putea sa dauneze senzorului din interior. eu am bagat alcool apoi prin bataie scurta a incetup sa se curete. mi-a fost frica sa bag un betisor de urechi sa-l curat desi cred ca gentil ar merge
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR