Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B
  • adysh

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Salut Corsarii,
De cateva zile sunt si eu posesorul unei Corse din '97,1.2cc(nu stiu ce motor este;urmeaza sa caut si sa o iau la purificat).
Daca ma pot ajuta veteranii(am dat cu search-ul dar nu am gasit),cum se demonteaza oglinzile retrovizoare(sunt manuale si sunt praf;se deregleaza in mers,trepideaza,joaca,tot ce vrei numai sa-i vezi pe participanti la trafic ,NU).In prima faza as incerca sa le repar , desi cred ca nu am nicio sansa.
Va rog niste poze,un link util pentru demontare.


Stima
Skip ads

  • victor_gl

  • Mesaje scrise: 1,039
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 z 1,7 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Se scoate plasticul de pe interior si ai sa dai peste cele 2 surubele .
Mai este unul in rama usii .
  • adysh

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc Victor.Sper sa ma descurc.
  • kaferfan

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2008

  • Mesaj Privat
se pot demonta si separat de soclu, daca tragi de ele dinspre fata spre spate
Skip ads

  • deleted-69856

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
kaferfan a scris:se pot demonta si separat de soclu, daca tragi de ele dinspre fata spre spate

Adicã gen rabatare spre geamul portierei?
La corsa mea, oglinda stânga, pe partea ºoferului, deci numai oglinda, nu mai stã bine la locul ei, joacã! O reglez din exterior...în sus sau jos! Cred cã este ceva rupt sau desfãcut! ªtiþi voi ceva?
  • tomescuadi

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2011

  • Mesaj Privat
viorel_TL a scris:
kaferfan a scris:se pot demonta si separat de soclu, daca tragi de ele dinspre fata spre spate

Adicã gen rabatare spre geamul portierei?
La corsa mea, oglinda stânga, pe partea ºoferului, deci numai oglinda, nu mai stã bine la locul ei, joacã! O reglez din exterior...în sus sau jos! Cred cã este ceva rupt sau desfãcut! ªtiþi voi ceva?

E foarte posibil sa fi patit ca mine: se regeaza numai cum vrea ea din cauza ca mecanismul care controleaza are ceva rupt. Practic acolo sunt 2 parghii legate intre ele.
Poti rabata oglinda catre spate (cum a zis si kaferfan) si o sa vezi ca se tine intr-o balama (vorba vine) compusa din 2 picioruse din plastic foarte usor de rupt, deci cu atentie Very Happy .
Eu am schimbat oglinda cu totu' si am luat aftermarket (TYC cu 35 RON in primavara 2011-sper sa nu se considere reclama!)
Mie mi-e teama sa o rabatez pe aia ca nu stiu daca o fi la fel inauntru, dar asta e o alta poveste.
  • deleted-69856

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Trebuie sã vãd mai bine despre ce este vorba, dacã nu pot rezolva ceva "amiabil" , voi apela la sh-uri.
  • NazdRazvan

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Corsa 1995 c12nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
daca vrei sa dai jos numai parte exterioara e foarte simplu....eu chiar am dat oglinda-n oglinda cu altul am luat-o de jos si am pus-o la loc....
are niste sigurante
  • tomescuadi

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2011

  • Mesaj Privat
NazdRazvan a scris:daca vrei sa dai jos numai parte exterioara e foarte simplu....eu chiar am dat oglinda-n oglinda cu altul am luat-o de jos si am pus-o la loc....
are niste sigurante

Asa mi-a linistit-o si mie cineva pe cea din dreapta...cred ca s-a agatat de ea trecand din spate spre fata si mi-a dat-o jos. Norocul a facut ca respectivul/a s-a gandit si a pus oglinda pe capota, la baza parbrizului Very Happy
Am pus-o la loc si gata, doar ca acum nu o mai rabatez, o dau jos direct si gata.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR