Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • adicojocaru

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Salut
As vrea pentru spate distantiere la roti.
Are cineva idee care sunt dezavantajele, avand in vedere ca vreau doar pentru spate, avantajele sunt evidente, un look mai ok si stabilitate ceva ceva.
Unde se gasesc de cumparat si cum se monteaza, de montat banuiesc ca trebuiesc prezoane mai lungi nu?


____________________________
Astra G hatchback, Z16XE, 2001
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Daca doresti sa schimbi rulmentii de doua ori pe an, monteaza "distantiere" Rolling Eyes
  • adicojocaru

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Bineinteles ca nu doresc sa schimb rulmentii de doua ori pe an, dar nu stiu ce sa zic de stricat rulmenti, pentru ca masinile cu tuning la firme renumite au asemenea distantiere montate...sa le puna ei stiind ca se uzeaza rulmentii mai rpd?...nu stiu ce sa zic
Oricum cam 20 mm as vrea sa pun...
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Am fost poate un pic excesiv in exprimare si laconic in explicatii...
Sincer sa fiu, mie mi-ar fi frica sa "ma dau pe sosea" cu viteza mare cu smecheriile alea montate... "sansa" sa se intample ceva in cazul unei astfel de montaj mi se pare ridicata, mai ales pe stilul de drumuri din RO
In acelasi timp modifici deportul jantei, deci momentul fortelor aplicate rulmentilor...
In plus, masa nesuspendata creste, probabil se dubleaza, cu consecinte asupra suspensiei, confortului si tinutei de drum...
In locul tau si daca tii neaparat sa o faci, eu asi pune genti "cu bord lat" care dau impresia vizuala "ca sunt scoase in afara" fara sa fie defapt...
Cat despre pozele din reviste... masinile de acolo nu sunt intotdeauna facute sa circule zilnic pe sosele normale...
Acuma... tu esti liber sa faci ce crezi...
Skip ads

  • adicojocaru

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Diferenta e mica, 20 mm, sa influenteze asa tare fiabilitatea rulmentului ??
Ce zici?
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Personal nu am constatat asta, caci nu am avut niciodata montate astfel de "pericole"... mi-e sincer frica... ca titlu informativ, sunt ABSOLUT impotriva improvizatiilor la suspensie, directie, frane, etc...
Este insa ce am citit pe net, deci altii se plang si au constatat-o, asi zice "pe pielea lor" Sad
Daca esti hotarat insa sa o faci, de ce nu culperi genti cu un offset diferit, care, pe de o parte, nu iti introduc "cascavalul" de metal acolo unde nu are ce se caute, si pe de alta parte, iesi (in mare...) cam tot acolo la bani...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu ai fi primul care ar distruge o masina...
Si nici nu ai fi ultimul care dupa ce o face varza (ca sa se lamureasca pe pielea lui) incearca sa o vinda...
  • adicojocaru

  • Mesaje scrise: 120
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2006

  • Mesaj Privat
NU am pus problema cu rautate si chiar iau in considerare parerile voastre, a celor ce dau reply la intrebari. chiar nu vreau sa distrug masina pentru ca tin foarte mult la ea
Multumesc mult pentru sfaturi
  • vladruse

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Si pe mine m-au interesat intr-un timp distantiere....chiar gasisem de cumparat dar tipu nu avea si prezoane mai lungi sa-mi dea, evident fara ele nu se putea...
.....ar fi interesant daca am gasi pe cineva care si-a pus distantiere sa ne spuna cum se "simte" masina..........la orice produs/modificare eu cred ca trebuie ascultate cu precadere parerile celor care au pus/modificat/folosit....
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR