Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire
  • Silviu C

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Buna seara tuturor colegilor. Am un Opel Vectra din 97 motor x16xel si din martie anul trecut ii pe gpl. Inainte de toate tin sa va anunt ca am citit topicul de 44 de pagini de Pierdere Antigel, si toate topicurile care tin de antigel si tot nu am gasit rezolvare. Desi nu am avut multe probleme cu masina rezolvarile le-am gasit in aceste topicuri. De data aceasta din pacate nu am gasit si m-am decis sa deschid unul pentru ca nu mai pot, ma face psihic.
De 2 luni tot pierd antigelul din vas, se scurge sub masina. Merg cu masina, ajunge apa la temperatura normala, nici o problema,dar dupa ce opresc motorul si incepe sa se raceasca motorul si incepe si sa curga antigelul. A curs pe la garnitura de la termostat, am schimbat termostatul si nu a mai curs pe acolo. Dupaia a curs pe la un colier din spatele motorului si l-a schimbat mecanicul si pe ala. Nu am urme pe mocheta in masina, nu am urme in ulei, el fiind perfect curat, pe la pompa de apa nu curge ca a verificat-o mecanicul si pe aia, nu stiu ce sa ma mai fac cu ea.
Sper ca impreuna sa gasim solutia.
Va multumesc anticipat.
Skip ads

  • ianc sergiu

  • Mesaje scrise: 478
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2004 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salut, vazul de expansiune ti-e cumva ud ? Eu am avut probleme la masina din semnatura pierdeam antigel pe la un orificiu de aerisire de la capacul vasului. Mai tot timpul gaseam vazul umed, si la o anumita perioada ma trezeam cu antigelul sub nivel. L-am obturat si de atunci nu mai am probleme.
  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Spune ca in fata nu se vede nimic si ca "prin spate la blocul motor" ar curge .
  • Silviu C

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut, nu scapa pe la vas ca m-am uitat. In fata nu se vede nici o umezeala pe niciunde. Este undeva in spate la motor.
Skip ads

  • astraopel

  • Mesaje scrise: 275
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Salut,verifica capacele de suprapresiune de pe blocul motor,sint facute sa sara daca ai dop de gheata sau presiune f mare in circuitul de racire.
  • Silviu C

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Da da creca am presiuune cam mare. Unde sunt situate capacele acelea? Poti sa imi dai mai multe detalii?
  • claudyoboy

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1994 srpciv
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2012

  • Mesaj Privat
mi se uda mocheta la pedale mai ales cand plou!am desfundat scurgerile de la aripi si tot se uda ,altceva ce poa sa fie?
  • astraopel

  • Mesaje scrise: 275
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Silviu C a scris:Da da creca am presiuune cam mare. Unde sunt situate capacele acelea? Poti sa imi dai mai multe detalii?


Tre sa te bagi sub masina(rampa sau gaura)sint exact sub galeria de admisie pe blocul motor,3 sau 4 capace...vezi ca nu sar de tot ci se misca putin,destul sa vezi scurgeri pe acolo.
  • astraopel

  • Mesaje scrise: 275
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mai 2011

  • Mesaj Privat
claudyoboy a scris:mi se uda mocheta la pedale mai ales cand plou!am desfundat scurgerile de la aripi si tot se uda ,altceva ce poa sa fie?


s-ar putea sa fie lichid de racire si sa curga de la caloriferul masinii care se afla sub bord.
Cel mai simplu iti dai seama daca miroase specific antigelului si la gust este un pic dulce.
  • Silviu C

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Problema rezolvata. Colierul respectiv o fost numai strans si apoi a cedat si deasta curgea. Acum l-am schimbat ii nou si ii bun si nu mai curge.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR