Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2006

  • Mesaj Privat
De vreo 2 sapt am avut o problema cu stergatorul din dreapta. Se oprea din mers si se auzea un clancanit. Am obsevat demontand grila de sub parbriz ca tija care actiona stergatorul s-a desfacut de pe nuca bratului stergatorului. Am incercat sa o fixez dar din 20 in 20 de km la fel sarea
Am cautat pe forum detalii privitoare la eventualele reparatii ale tijei dar de cele mai multe ori s-a recomandat inlocuirea intregului mecanism. Am incercat sa repar si am facut cateva poze sper sa ajute si sper ca improvizatia mea sa tina Very Happy :
se desfac bratele stergatoarelor(este necesara o cheie tubulara de 13). Daca nu ies se face o parghie cu o cheie fixa si prin miscari oscilatorii vor iesii:

Se desface chederul de sub parbriz(foarte usor se trage de el in sus):

Se localizeaza nuca de pe bratul stergatorului si se gaureste longitudinal cu un burghiu cat mai subtire (al meu a fost de 4 mi se pare):


Se va fixa tija pe bratul stergatorului insa de aceatsa data pentru pastrarea pozitiei se va folosi un surub corespunzator gaurii date cu o saiba in capatul de jos(prin partea in care se ataseaza tija de brat):



Surubul se fixeaza cu o piulita infiletata pe o saiba autoblocanta:

Sper sa fie de folos tutorialul. Cu scule la indemana oricui si indemanare minima se scutesc cateva sute de lei.
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
felicitari pentru tutorial si subiectul dezbatut.
  • ssergiiu

  • Mesaje scrise: 431
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Multumim pentru Tutorial si la mai multe pentru a ne ajuta, doar suntem o comunitate de oameni nerabdatori la lucruri noi pe forum.Smile
  • tavibaroi

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2009

  • Mesaj Privat
oare pentru tijele de la vectra c se poate face ceva ? de cumparat am gasit , cele mai ieftine fiind 600 roni Smile
Skip ads

  • mrgreen

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2009

  • Mesaj Privat
La fel am patit si eu la Astra G y17dt, am efectuat acest tip de reparatie la un mecanic si de mai bine de un an nu am avut probleme si sper sa nici nu apara. Reparatia e temeinica si problema des intalnita deoarece bila metalica erodeaza lagarul de plastic in timp...
  • mariusapostol87

  • Mesaje scrise: 1,029
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
intrebare, surubul si piulita se strang de tot? sau lasam un mic joc acolo?
  • nirolff

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2010

  • Mesaj Privat
din cauza ruginei nu reusesc sa scot bratele stergatoare. am desfacut suruburile dar nu reusesc sa scot bratele....ateti vreo idee? tras, smuls, impins?...
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
WD40 din plin si cu rabdare sa lucreze. Nu forta ca ai sa rupi ceva pe acolo.
Skip ads

  • CARAIVAN

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2013

  • Mesaj Privat
Salut ! Sunt un nou deținãtor de astra g,problema joc mare la axele ștergãtoarelor.Daca vreau sa desfac grila de sub parbriz,trebuie sa desfac kederul negru,muchia parbrizului? sau pot încerca sa trag masca de sub(pe sub) el? Aștept rãspuns,mulțumesc anticipat.
  • mariusapostol87

  • Mesaje scrise: 1,029
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2010

  • Mesaj Privat
da. trebuie desfacut.
  • beje

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Este adevarat ca se potriveste ansamblu de stergatoare de pe un opel astra g pe toate modelele astra g? Eu am probleme cu reductorul si motorasul si trebuie sa schimb tot ansamblu dar problema este ca la mine motorasul cu reductorul este capsat de ansamblu si trebuie sa-l schimb cu totul. Modelul capsat la sh este undeva la 350ron iar celalalt model este in jur de 200ron( problema e ca nu stiu daca se potrivesc).
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
salut.....problema mea cu bratul cazut din nuca e din ce in ce mai acuta....imi spui te rog cu ce dimensiune la burghiu ai dat gaura? si din ce trebuie facut burghiul? tatal meu care e mai priceput decat mine si care are uneltele necesare imi spune ca nu poate da gaura 2 cm ....totusi vad aici la tine ca se poate
Skip ads

  • slickest

  • Mesaje scrise: 393
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Desfa ansamblul si mergi cu el la vanzator.
  • bbmt

  • Mesaje scrise: 516
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Am reparat-o si eu astazi, cu aceeasi metoda.
Nu ma demontat ansamblul de lene. Prin urmare m-am chinuit cu datul gaurii. Cred ca era mai simplu daca demontam tot, dar pana la urma am reusit.
Surub de 3, saiba mare jos, grover deasupra, piulita. Timp de lucru 45 minute, inclusiv o tigara Cool .

Multumesc pt. tutorial.
Sper sa ma tina! Smile
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
si eu dupa mult timp am recurs la solutia asta. nu am pus saiba autoblocanta...am pus doua piulite...sper sa tina....gaura de 4 am dat parca.
  • derek

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Trecut si eu prin asta . multumesc ptr tutorial !
Cateva sfaturi : - 1. scoateti lamelele stergatoarelor , se lucreaza mai usor
- 2 . la mine erau intepenite rau bratele , in mod normal se scot cu o presa ptr rulmenti dar n-aveam si am incercat sa scot doar bratul drept ( cel cu probleme ).Ptr piulita va trebuie o cheie tubulara de 13 . Inainte de -al scoate trageti bratul cu mana inspre voi si cu un ciocan mic bateti in capul surubului , astfel se va destepeni.Apoi cu un cleste mare , bont , se apasa pe capul surubului si pe partea de jos a bratului ( ca o presa ) pana iese , se da si cu wd40 inainte.Odata scos bratul drept vom demonta grila de plastic doar cat sa avem acces la parghia bratului drept .Pur si simplu o tragem si punem un bat ca sa stea cascata , vom avea destul spatiu ca sa facem o reparatie.
-3 . se fixeaza tija inapoi in nuca si se imobilizeaza suplimentar cu coliere de plastic infasurate pe tija si pe nuca . Unii au folosit chiar sarma .Bagati colierul prin ultima gaura de pe tija bratului apoi infasurati pe nuca si pe brat . Cand aveti timp apoi , desfaceti tot si gauriti axul . se poate pune surub sau nit de cupru , aluminiu ( din sarma groasa ).Cu coliere poate tine si 2 ani daca au fost bine fixate.
Inca ceva , scoateti aparatorile de plastic de tot de pe brate , inainte de a le desface caci le puteti rupe in cursul operatiei.
La montarea bratului inapoi aveti grija sa retineti pozitia bratului in repaos si sa-l montati in aceea pozitie.Succes !
  • bmihai_2005

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1,4 twinport
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
am cumparat anul trecut tija metalica, cea care angreneaza stergatorul din dreapta la pret de 60 ron. Anul acesta din pacate am repetat operatia, a inceput sa sara iar, incerc ce ati spus voi mai devreme
  • ripper

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
e cam cea mai buna solutie....
  • mufy

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2007 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru tutorial.
  • ionel dobre

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
salutare tuturor , eu am rezolvat destul de simplu acea nuca care cade , am dat chederul de la geam jos ,am scos bratele stergatoarelor , am scos plasticul unde este pozitionat ansamblul stergatoare , am dat sistemul jos , am sters un pic cu flexul din acel plastic am pus o saiba aproape de dimensiunea axului(nucii) si pur si simplu am NITUIT ca sa zic asa am aplatizat capul nuci prin loviri de ciocan pana cand sa format un cap rotund trecant peste saiba pusa , dar lasandui destul joc axului sa joace pe bucsa de plastic , sper sa tina mult mai mult decat sistemul original . am postat aceasta varianta pentru a ajuta si alti colegi,
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR