Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Lovrin

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Frate nu bate campii, sunt posesor de astra g cu y17dt si nu are cum sa iti scoata 4%,, poate daca mergi cu 90 la ora! Pune mana si invata si lasa acum masinile, abia ai luat permisul si tu te certi cu noi aici?
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
No gata. Aici puneti frana, ca va incingeti
DeejayB, spor la achizitie. Daca iti iei y17dt, am sa urmaresc cu viu interes cum vei incepe sa postezi "Masina are o problema mare! nu vrea sa consume 4% in oras iarna! Ce sa fie?"
a propos, asta nu e singura fabula auzita de tine. Dizelul de 2.2 are de-a dreptul 125 CP. Cel putin Y22DTH-ul de care vorbim
  • DeejayB

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2011

  • Mesaj Privat
jE a scris:No gata. Aici puneti frana, ca va incingeti
DeejayB, spor la achizitie. Daca iti iei y17dt, am sa urmaresc cu viu interes cum vei incepe sa postezi "Masina are o problema mare! nu vrea sa consume 4% in oras iarna! Ce sa fie?"
a propos, asta nu e singura fabula auzita de tine. Dizelul de 2.2 are de-a dreptul 125 CP. Cel putin Y22DTH-ul de care vorbim


Am zis cumva Y17DT consuma 4% in oras iarna?Daca eu am zis lucru asta, fac plinu la toate masinile de pe forumu asta!
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
La mine se pun ambele masini? Laughing Glumesc desigur...
Vorbind serios,referitor la consum,din cate imi aduc aminte stiu ca prin 2005-2006 aveam pliante de la Opel in care se laudau cu 1.7CDTi ca scoate 3.8% la viteza de 100km/h,asa ca nu e imposibil,dar era Z17DTL (80HP) nu Y17DT (75HP).
Dar afirmatia cu 18 litri de motorina...ai zis cumva ca faci 300 de kilometri IN ORAS?!Pai eu fac 300 si ceva la drum lung cu 18 litri...si e 1.9 in 6 trepte totusi.
Sper sa gasesti Bertone 2.2DTI,e un exemplar rar intr-adevar...
Skip ads

  • stefd

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Prietene, daca vrei o masina cu care sa mergi la facultate ar fi bine sa fie practica si economica.
Practica pt ca ai sa ai nevoie sa mai cari cate ceva si eventual sa faci drumuri ceva mai lungi si economica pentru a nu-ti da pumni in cap cand te gandesti ce multi bani cheltui cu masina in loc sa faci altceva cu ei. Crede-ma cunosc povestea, eu sunt in anul I.

Ceva mai on-topic, si eu am avut ocazia sa imi iau un Vectra C foarte convenabil cu 2.2 DTI care este un motor foarte fiabil dar l-am "ratat". Un taximetrist mi-a spus ca ia in jur de 9 in oras si mi-a aratat si pe computer. Probabil un Astra Coupe ar lua ceva mai putin, dar nesemnificativ.

Nu vreau sa-ti spun sa iti iei gandul de la Astra Coupe dar nu cred ca 2.2 DTI e o alegere prea buna avand in vedere ca e si foarte rar si nici ieftin la achizitie, iar cheltuielile cu intretinerea relativ mari. De taxa vietii nu mai spun, ca ma gandesc ca pleci cu ideea inmatricularii in Bulgaria...
  • stefd

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2012

  • Mesaj Privat
As avea si eu o intrebare, Astra Coupe 1.8 Euro 4 exista ? Daca da, cand a intrat in fabricatie ?
  • mad2max

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Lovrin a scris:Frate nu bate campii, sunt posesor de astra g cu y17dt si nu are cum sa iti scoata 4%,, poate daca mergi cu 90 la ora! Pune mana si invata si lasa acum masinile, abia ai luat permisul si tu te certi cu noi aici?


Ca tot s-a discutat off-topic....scoate si sub 4%...eu am mers vara trecuta ~900-950km targoviste-neptun si retur + alte cateva drumuri....consum facut cu metoda plin pe plin~4.3%, insa tine cont ca am mers si prin constanta bara la bara si alte cateva orase.

Si ca sa iti demonstrez ca s-a scos si sub 4%...nemtii dau in teste 3.5% cu y17dt, extraurban

  • andrey foitas

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
inca nu am pus o pe tester...merg cu ea vreo 2 km maxim apoi se oprste ,mi a spus cnv ca e filtrul de benzina infundat...poate sa fie si ala?ms
Skip ads

  • S.Andrei

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Detin un y17dt,si se poate scoate consum de 4-4.5l insa la mers cam batraneste.Daca te grabesti nitel nici vorba...
DeejayB,uite sfatul meu.Daca vrei sa iti iei ceva pentru "naveta" la facultate,cumpara ceva diesel(nu motor mai mare de 2.0),sa fie neaparat in 4 usi,si daca se poate si caravan(break,sau cum vrei sa ii spui).Motivul e simplu:se prea poate ca atunci cand vi acasa sau mergi la facultate sa mai iei cu tine 2-3 perosane pentru a mai scoate ceva bani.
  • andrey foitas

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
nu am pus o ink pe tester...merg cu ea maxim 2 km si se opreste ..cnv mi a spus ca e filtrul de benzina infundat..poiate sa fie si ala?ms
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Daca o folosesti doar pana la facultate 5 km pe zi nu resomand diezel.
O sa plangi iarna ca nu se incalzeste.Iar un motor rece nu merge in parametrii si se va distruge mult mai repede.Plus te vei mira de ce platesti revizia mai mult decat altii.
Recomand un benzinar cu motor acceptabil.
  • dew

  • Mesaje scrise: 1,115
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
1.6 pe bertone nu se merita nici pe cabrio, recomandarea mea este tot z18xe, orice altceva nu merita taxele, asigurari, etc exceptie face 20let, dar acolo bagi bani in benzina si piese ca doar nu ai 200cp sa mergi batraneste, plus ca nu stiu cate mai gasesti in mintile lor
Skip ads

  • DeejayB

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Ma intereseaza dizal ca merg foarte mult.Am zile cand fac 100 de km pe zi.Si o iau doar cand plec pe undeva nu neaparat pentru facultate.Va fi un cadou de intrare la facultate din partea tatalui meu...
  • dew

  • Mesaje scrise: 1,115
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2002 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2008

  • Mesaj Privat
atunci orienteaza-te pe astra g in 2 usi ca sa si gasesti diesel
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Diesel nu se merita, decat daca mergi enorm de mult si iti place diesel.. eu fac bucuresti - pitesti, bucuresti - constanta + multe alte rute si de 2,3 ori pe saptamana deci km...nu cateodata 100 pe zi Laughing si tot nu m-a convins sa aleg un diesel..dar cum vorbesti ca un 2.0D de la bmw scoate 5-6 in oras:))) de a lesinat si vecinu de ras:))))))))) ai nevoie de multa bafta!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR