Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Problema ar fi ca mi s-a dus un cauciuc( am dunlop 195/60/15) pe fata.Am pus un continental in locul lui-are dimensiunea 195/65/15 deci un pic diferit.Treaba se intampla pe partea din fata.E vreo problema?Am facut un drum de Brasov si nu mi s-a parut nimic aiurea.Voi ce ziceti?
Skip ads

  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
nu e bine sa mergi cu ele diferite - un cauciuc cu talonul mai mare si altul mai mic.e ca si cum tu ai avea un picior mai lung si unul mai scurt - e cam exagerata comparatia, dar asta mi-a venit acum in minte.poate nu ti se pare nimic diferit, dar masina simte.oricum, in timp nu face bine nici la articulatii, plus ca se vor toci si inegal cauciucurile.sfatul meu e sa le ai pe toate 4 la fel, daca nu macar 2 cu 2 Smile
  • ealex

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1990 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2005

  • Mesaj Privat
poti folosi doar ca solutie temporara cu o abatere f mic, dar nu pe rotile cu tractiune ca obosesti diferentialu.
  • mihai_b18

  • Mesaje scrise: 441
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2009

  • Mesaj Privat
eu vreau sa va intreb daca pun 185 in loc de 175 cat am acum o sa imi creasca consumul sau se modifica performantele? trebuie sa schimb anvelopele pt ca sunt uzate si as vrea sa pun putin mai late toate 4 sau cel putin pe spate mai late pt stabilitate.... ce ziceti?
Skip ads

  • Sttefan_

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006 z14xp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Salut,este prima mea postare pe acest forum.masina este o astra g twinport 2006 1.4 z14 xep

Vin cu urmatoarea problema:mi s-a dus un cauciuc pe stanga spate(195/60 r15),si intrebarea este daca pun de 195/65 pe amadoua rotile din spate e vreo problema ,pe fata am 195/60.
In talon am trecut doar 185/65, 195/60
  • Petre Valentin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Poti sa pui roti diferite fata/spate dar asta poate fi o solutie de moment cu timpul poate mai faci rost de inca doua cauciucuri...daca nu ma insel s-ar putea sa iti dea eroare abs-ul mai ales acum iarna cand intra mai mereu.Daca te uiti asa din lateral de la vreo 6-7m la masina pare ca dracu cu o roata mai mica si una mai mare in diametru,asta o spun din propia experienta
  • Sttefan_

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2006 z14xp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Eu le pot pune si pe toate 4 ca le am da nu e indicat in talon,si ma gandeam ca doar pe spate nu e nici o problema,da stiu eu.diferenta de marime nu ar fi asa mare.
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Daca ma poate sfatui cineva si pe mine : la Vectra C Caravan daca pun 2 bucati 225/50/16 pe spate si 205/55/16 pe fata are ceva? Ma gandesc ca diferenta de 0.25 cm la inaltime nu conteaza asa de mult in schimb ma gandesc ca ar sta mai bine cu acelea mai late pe spate.
Astept pareri si multumesc anticipat.
Skip ads

  • king2pin

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1.7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2012

  • Mesaj Privat
va sta bine ... potzi sa pui nu afecteaza. ai sa ai stabilitate mai buna.
  • dassvalencia

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu... pentru siguranta trebuie sa fie cel din stanga identic ca cel din dreapta. si in spate la fel. Poti circula linistit cu cauciucurile puse. Daca stangu e la fel ca dreptul.
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Diferenta dintre dimensiunile cauciucurilor iti poate da erori la ABS si ESP! ABS-ul citeste diferente intre rotatia rotilor fata si spate si iti da erori.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,089
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Ar fi bine sa asculti de sfatul lui Claudiu!
Skip ads

  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Pe langa aspectele tehnice mentionate de colegi mai sunt cateva probleme legale:
1. Daca dimensiunea de 195/65/15 nu este trecuta in CIV nu treci ITP-ul si la orice control mixt cu Rar-ul iti salta talonul
2. Daca ai dimensiunea in carte tot nu treci ITP-ul pentru ca dimensiuni diferite pe aceeasi axa este criteriu de respingere la ITP

Banuiesc [dar nu gasesc acum in Regulament si Norme] ca pentru dimensiuni diferite pe aceeasi axa, iti poate salta talonul si un Garcea obisnuit de circulatie.


Ultima modificare facuta de pocris la Joi 16 Feb, 2012 10:10 am
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
gogo_y17dt a scris:....... diferenta de 0.25 cm la inaltime .....
calcul : (55%*205)- (50%*225)= 0.25 cm.
Totusi ma gandesc ca o asemenea diferenta intra intr-o anumita marja de eroare la ABS si ESP ca poate aparea si din diferenta de presiune al pneurilor. Oricum din cate stiu sunt o gramada de masini sport (tractiune spate) care au pneri mult mai late pe spate.
Oricum poate ne da un raspuns cineva care are cauciucuri f. f. f. putin mai mari pe spate si are si ABS sau chiar ESP.
Tocmai am gasit intr-o revista ca Chevrolet Camaro Cabrio 6.2 (nu conteaza masina dar asta e prima care am gasit-o) are din fabrica 245/45/20 pe fata si 275/40/20 pe spate, de unde apare o diferenta de 0.25cm inaltime intre fata si spate deci ma gandesc ca e prea mica diferenta pentru a pune probleme.
P.S. Am fost nevoit pe fosta Astra G cu ABS dar fara ESP sa merg cu o rezerva pe 15 (am facut pana la 2 roti pe acelasi drum si mi-a adus un prieten o rezerva) tinand cont ca eu aveam pe 14 si cat am mers (vreo 10 km) pana la prima vulcanizare nu a dat nici o eroare ABS.
  • inspectoratul

  • Mesaje scrise: 755
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu am pe vectra b-2001, 255x55 R16
  • gogo_y17dt

  • Mesaje scrise: 492
  • Locatie: Falticeni sau Iasi
  • Masina: Vectra 2004 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@ inspectoratul Toate 4 cauciucuri sau numai pe spate?
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Eu am mers in primavara trecuta cu rotile de vara(205/55R16) pe spate iar pe fata le-am avut pe cele de iarna 195/65R15. Am mers asa aprox 1 luna datorita unui sensor de monitorizare presiune pneuri care se stricase la o roata fata. Si pana l-am reparat si montat inapoi a durat. Masina nu a avut nici o problema cu ABS si ESP. Doar la sistemul de monitorizare nu-mi arata la rotile din fata absolut nimic. Pe rotile de iarna n-am senzori.
Acum aceasta diferenta a fost doar intre rotile fata-spate. Intre stanga si dreapta nu.
Totusi nu cred ca influenteaza foarte mult functionarea. Oricum de evitat rularea cu anvelope diferite.
  • cristian.capra

  • Mesaje scrise: 116
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Buna ziua

Sa aveti parte de o primavara frumoasa!

Eu de cand am masina (iulie 2008), am pe fata 185/65 R15 si spate 195/60 R15.
Acum am la fel. Am lasat-o asa deoarece aveam o stabilitate mai buna pe spate (fiind caravan).
Absolut niciodata nu mia dat vreo eroare de ABS.
Paaii eroare de ABS inseamna ca ABS nu functioneaza, SAU nu isi poate indeplini functia de ABS.
In iarna 2010-2011 mi s-a blocat frana de mana pe "trasa" dupa o stationare in panta pe un drum cu zapada.
Cand am plecat, apasand frana de cateva ori, ABS nimic, apoi mi s-a aprins martorul in bord.
Eu cred ca sistemul ABS, "citeste rotile", sa vada daca cumva NU se invarte vreuna, atunci cand e apasata pedala de frana, ca sa intre in functiune.
Pai daca ar da eroare la diferenta de dimensiuni pe aceeasi axa, ce se intampla atunci cand ai pana si nu bagi de seama si mergi ca nea "Gica" asaaaa ....

O zi buna si drum intins.
  • mishu88

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Iatã un site foarte bun pe tema asta. Și eu vreau sã pun 185 / 55 R15 pe spate (de varã) și 175/65 R14 pe fațã (de varã). Deși dimensiunile sunt (la prima vedere) anapoda, iatã diferențele:

http://www.tacomaworld.com/...5-65r14-185-55r15
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
exista insa totusi o diferenta care nu poate sa fie tocmai buna pentru calculatorul ABS. Daca era bine asa le faceau si aia din fabrica asa ca doar e mai Kool Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR