Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire
  • mediamaster

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1993 C14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salutare. Am nevoie de putin ajutor in ceea ce priveste motorasul de la aeroterma opel vectra A, c20xe, 16 valve- 2000cmc, sfi si anume:

Aseara mergand de la servici spre casa aud dintr-o data un sunet ciudat tare in zona de sub stergatoare (parbriz). Cand m-am uitat am vazut motorasul de la aeroterma (mai exact partea care face aer) facuta praf. Acum incepe problema: cand m-am dus la meserias si mi-a desfacut-o mi a spus ca ese schimbata ca ce am eu pe masina este motoras pentr astra F cu AC cu o mufa cu 5 pini. Sincer s-a uitat omul m-am uitat si eu dar nu vad sa fie schimbata mufa care vine din instalatia masinii, in pus aeroterma vine foarte precis in locasul respectiv. Acu nu mai stiu nimic.
As dorii sa-mi cumpar un motoras nou cu tot cu modulul de siguranta termica dar nu stiu de care: imi iau din ala de care am avut sau pun original de vectra A. Se potrivesc asa de bine ca pozitie in locasul respectiv? Exista vreo diferenta de marime sau pozitie a paletelor care fac aer?

Astept raspunsul vostru si va multumesc anticipat. (Dau si berea).

Asa arata aeroterma mea (poza informativa).


  • ionel dobre

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
nu cred ca se merita sa cumperi unul nou . gasesti la srot original poti sai faci proba acolo daca se potriveste il cumperi daca nu cumperi unul la fel pe care il ai . cel pe care il ai de cei facut praf ?se pot schimba doar bucsele din cupru grafitat ca rulmenti nu are de aceea haraie tare
  • mediamaster

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1993 C14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2010

  • Mesaj Privat
La mine s-au facut varza paletii din plastic. Am gasit in dezmembrari mai multe modele care mi se potrivesc ca si pozite (de pe astra f in general) dar m-ar interesa daca influenteaza cu ceva puterea aerului pe care il produce?
  • ionel dobre

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
nu influenteaza poate baga aer mai tare sau mai incet pe care opoti sal reglezi din treptele de turatie .
  • mediamaster

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1993 C14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Hai ca am rezolvat-o. Am montat un motoras de pe o astra f si siguranta termica de pe o vectra B. Pot sa va spun ca merge de minune chiar mai bine ca inainte (parca baga aer mai tare ).

CLOSED
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Racire

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR