Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • d3ath_sm0k3

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salut. Astazi prietena mea a fost accidentata pe trecerea de pietoni de catre un sofer care consumase bauturi alcoolice. Pe ea a luato ambulanta la spital ...din fericire nu e nimic grav...un cucui si o radiografie la picior (nu stiu daca este fractura sau nu....eu nu sunt acum in romania si nu pot fi alaturi de ea ). Starea ei generala este insa buna din ce am inteles vorbind cu ea la telefon. Intrebarea e ce pateste soferul. Adica trebuie ca prietena mea sa depuna plangere ca sa intervina politia sau cum? Mentionez ca nu urmaresc sa scot bani sau altceva de la vinovat si doar sa plateasca legal pentru ce a facut.
Skip ads

  • mumus

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
ala fiind beat mai mult ca sigur politia isi va face datoria...daca nu are pile...
eu recomand calduros plangere penala.
  • B35VUP

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2011

  • Mesaj Privat
I se va intampla dosar penal automat plus multe altele. Nu e necesara interventia ta (in mod normal).
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Orice accident auto cu vatamare corporala (eu am fost in situatia in care nevasta a facut atac de panica si soacra avea o vanataie...dar daca tot era la urgenta cu nevasta, i-au facut si ei dosar medical si radiografie) duce la deschiderea dosarului de cercetare penala. in functie de gravitatea vatamarilor se stabileste natura faptei...La dosar trebuie depusa o declaratie a victimei pin care aceasta cere sau nu despagubiri. Alte detalii....dosarul de cerectare se deschide pt accident..si in urma colectarii informatiilor se stabileste modul de inchidere (sentinta penala, NUP sau contraventie)...Mai multe iti poate spune un jurist si cred ca sunt cativa printre noi. Eu nu am nici o tangenta cu profesia jurdica...povestesc din experienta avuta cu un accident.
Skip ads

  • koko69

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Daca prietena ta are mai mult de 60 zile ingrijiri medicale (atentie nu spitalizare !) Procuratura se sesizeaza din oficiu pentru vatamare corporala grava ,iar dosarul se va duce la instanta obligatoriu.
Daca nu sunt mai mult de 60 zile trebuie sa depuneti actele de la IML si ce mai aveti la dosarul pe care-l intocmeste politia.Asta in cazul in care vrei sa faci plangerea penala.
Omul te va cauta sigur ca sa iti propuna o intelegere.
In legatura cu pilele pe care le-ar putea avea, nu conteaza,alea pot sa il scape doar de alcoolemia de la dosar .
Sa stii ca tarasenia asta cu dosarul penal dureaza si 2 ani.
Sanatate prietenei tale si vezi ce faci .
Avand in vedere ca soferul era baut ar trebui sa plateasca
  • d3ath_sm0k3

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Revin cu o rectificare....soferul pana la urma nu bause....(asa mi-a zis ea ca asa a inteles ca asa vb lumea) la alcooltest a iesit 0 . Prietenei mele i-au dat drumu acasa....are un cucui in cap julita in genunchi coate maini etc (bine ca nu e mai grav) . Accidentul s-a produs asa : ea era deja trecuta de axu drumului ...o masina de pe banda de langa axul drumului a oprit la trecere....si din spatele ei a venit unu cu o dacie a franat ...a vazut probabil ca nu mai reuseste sa opreasca si a intrat pe banda de langa trotuar (banda 1 de pe sensul lui de mers ) si a lovito. Ea cand a vazut ca vine asta a incercat sa se intoarca dar a luato pe aripa si parbriz. In cazul asta i se mai face dosar penal soferului vinovat?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Daca a ajuns la spital si are foaie de observatie..e dosar de cercetare penala...ulterior, daca nu se interneaza sau se interneaza pe o perioada scurta, se poate da NUP prin tribunal.
  • koko69

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2007

  • Mesaj Privat
In cazul asta ar fi bine sa ajungi la o intelegere cu soferul.Cine stie s-a speriat omul nu ai de unde sa stii ce a fost acolo,dar daca accidentul s-a produs pe trecerea de pietoni soferul este vinovat.
Trebuie sa vezi exact ce declaratie a dat soferul la politie.
In mod normal totul depinde de prietena ta .Daca vrea sa-l dea in judecata ea decide .Oricum trebuie sa se duca sa dea declaratie la politie despre accident avand in vedere ca e partea vatamata .
Daca scoate certificat de la IML pe baza hartiilor de la spital si il depune la dosar va judecati cu el .Daca nu asta este ,ajungeti la o intelegere cu el si gata .
Skip ads

  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Personal ma uit pe tot parcursul traversarii si-n stanga si-n dreapta ca un girofar. Am vazut prea multe accidente care puteau fi evitate daca pietonul era mai atent,desi era vina soferului. Imi pare rau pentru prietena ta si ar face bine sa faca si o tomografie la cap . Legat de sofer...mi-e mila de el, iti dai seama ca e amarat Neutral dar.
  • george_slz

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Buftea
  • Masina: Astra 2007 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Raman in continuare la ideea ca ceea ce i s-a intamplat soferului, care a facut accidentul, se poate intampla oricaruia dintre noi. Vizibilitatea proasta a drumului, a trecerilor de pietoni(unde parcheaza taximetristii in special), deciziile ciudate ale soferilor de a acorda prioritate indiferent de ce se intampla in jurul lor, indiferenta pietonilor la ceea ce se intampla pe sosea, mizeria de pe sosea, neatentia soferilor la drum(din cauza discutiilor din masina, de la telefon, a stress-ului cu care vine de la serviciu, a stress-ului cu care pleaca de acasa, de la ochelarii prescrisi gresit, de la lumina orbitoare a xenonului, oboseala cronica, samd).
Am expus o suma mica de factori care tin de atentia la volan. Foarte multi dintre noi suntem afectati de factorii aia, dar in 99% cazuri(ma refer la soferi) avem "bulan" de fiecare data. Asta ne face sa ne simtim niste soferi extraordinari si sa credem ca soferii care provoaca accidente sunt niste animale(or fi poate 1% din ei, dar restu?!). Mai punem si prejudecata, exagerarea, neatentia la desfasurarea evenimentelor de dupa accident(vezi cazul: omul avea alcoolemie 0% dar tot betiv a iesit) si construim imaginea unui monstru. Dupa asta, monstrul asta(care nu a putut fi "bulanos" 100%, ca noi......aaa ....ca VOI), trebuie sa suporte "trauma" unui dosar penal(teama de dosar penal va face pe oricare dintre voi sa nu dormiti, nu spuneti ca nu e asa!), sa vanda din bunuri sau sa se imprumute neavantajos ca sa plateasca niste datorii care au aparut ca din senin.
Cine nu a gresit niciodata, sa ma injure pe privat! O sa raspund cu multumesc!

P.S. Acum ceva vreme mi-a iesit in fata masinii, dintre masinile parcate de-a lungul strazii, un copil pe bicicleta. Am avut eu mult noroc, copilul a avut si el noroc, familia mea si a lui au avut noroc, de s-a strans un vagon de noroc si copilul ala nu a patit nimic. Nici macar o zgarietura. Mama copilului disperata, m-ar fi mancat daca era o singura umbra de indoiala vis a vis de nevinovatia mea. Daca copilul ajungea la spital, se deschidea dosar penal, desi nu avea nici o zgarietura....Nu cred ca vreti sa treceti prin drama unui om care face rau altui om si nici el nu isi explica, cata vreme e practic a fost atent si nu a gresit direct.

Concluzia e ca drumurile sunt NESIGURE(autoritatile din alte state se dau peste cap ca sa le imbunatateasca, la noi...) si ca dorinta de "sange" si "nevoia de razbunare" ne orbeste si ne face sa ne simtim prea siguri pe noi, intr-un trafic periculos, precum cel din Romania!
  • S.Andrei

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Eu as spune ca daca poti sa il ierti,fa-o.Sunt sigur ca soferului ii pare rau de ceea ce a facut,si cu siguranta nu a fost intentie.
  • addy2002

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2012

  • Mesaj Privat
o alta problema la noi e ca in multe locuri trecerile de pietoni sunt mai prost luminate decat restul drumului. si asta s-ar putea schimba cu putina bunavointa din partea autoritatilor. nu cred ca e asa scump sa pui doua becuri mai puternice in zona trecerii.
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Lasati sfaturile...ceea ce s-a intamplat acolo stie numai prietena...in rest sunt de acord cu ultimele 3 posturi. Cel mai simplu ar fi sa se inteleaga neoficial si apoi sa declare la politie ca nu are nici un fel de pretentii...chiar si asa dosarul se va inchide in aprox un an si amaratul ala o sa vada permisul la anul.
Pe de alta parte, ar putea fi un meseriash ca nea Lucescu la volan si maine sa dispara zebra de acolo sa fie tot prietena de vina ca i-a botit masina Sad
  • d3ath_sm0k3

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Si eu am avut accident si stiu cum e....am platit aprox 3000 de euro din buzunar pt pagube (nu era nici o persoana in masini pt ca erau parcate ) si stiu cum e sa gresesti. Dar am platit....acelasi lucru trebuie sa il faca fiecare care greseste. Am mai zis....eu/noi nu vrem absolut nimic de la el adica daune materiale sau morale...dar sa plateasca legal pt ce a facut si sa nu fie scoasa prietena mea vinovata. Ma gandesc ca la o trecere de pietoni intinsa pe 4 benzi cu vizibilitate buna si era deja pe a patra banda sa treaca aproape drumu si inca o masina e oprita la trecere ..... o vezi din timp daca vrei sa opresti si esti atent la drum. In fine pana la urma eu sunt fericit ca nu are nimic grav. Tomografie a facut e ok. Ms de raspunsuri
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR