Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • horica

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salutare baieti !
Pentru inceput avem nevoie de un modul usb/sd card. Acesta il putem achizitiona din mai multe surse cum ar fi : ebay, dealextreme, okazii
Exista o gramada de modele . Un exemplu aveti mai jos .






Dupa ce aveti asa ceva, putem sa incepem treaba . Din pacate nu am fost prea inspirat sa fac poze la absolut tot tot, oricum , banuiesc ca cei care se vor incumeta sa faca asa ceva au ceva cunostinte si nu se apuca sa traga de cleme , suporti etc .

Pasul 1.
Am demontat unitatea audio dupa masina, i-am desfacut "fața" (este prinsa in niste cleme in laterale)



Pasul 2.
Am masurat dimensiunea modulului si am taiat din "fața" unitatii audio cat a fost necesar si din suportul unitatii audio pe care aceasta sta.




Pasul 3.
Am montat pe "fața" innapoi butoanele si placa cu contactele butoanelor.



Pasul 4.
Am prins modulul in suruburi si "fața" innapoi pe unitatea audio .



Pasul 5.
Am facut lipiturile aferente , in prima faza lipiturile firelor pentru semnalul audio .



De retinut este ca acest modul functioneaza la 5V . Puteti folosi orice adaptor din acela USB care intra la bricheta (poza mai jos) pentru a scoate aceasta tensiune sau daca nu se poate face un mic montaj cu 2 condensatori si un tranzistor. Eu am folosit un adaptor usb , pe care bineinteles l-am desfacut si am folosit din el doar circuitul .




Din pacate la alimentarea adaptorului m-am cam grabit si nu am stat sa caut prea mult... Am incercat prima data sa fac acest adaptor sa primeasca curent in momentul cand pui contactul sau doar treapta 1 dar din pacate nu a mers, aparea SAFE , flash-uia de 3 ori si se stingea unitatea audio nici nu apucam sa bag codul , n-am stat sa-mi pun prea multe intrebari, sunt convins ca merge si asa dar n-am mai avut rabdare . In concluzie adaptorul usb l-am legat direct la alimentarea unitatii audio. Poza care este mai jos arata alimentarea adaptorului cum incercasem prima data pe contact/treapta 1 . Din pacate nu am mai facut poza si pentru alimentarea directa dar v-am aratat unde trebuie lipit plusul 12 v .



Probabil o sa ma intrebati cum opresc acel adaptor 12v - 5v . Ei bine , nu-l opresc , cat poate sa consume ? extraordinar de putin si in plus de asta BANUIESC din cate am vazut eu ca daca spre exemplu uiti plafoniera aprinsa, sau chiar muzica(unitatea audio) dupa o anumita perioada (masina fiind incuiata) le taie curentul si se opresc . Daca taie curentul unitatii audio automat se opreste si acel adaptor . Repet este doar o banuiala.
Mai jos aveti o prezentare video :



In rest ce sa va spun....se aude ok , sunt multumit , am telecomanda, pot sa pun muzica pe stick sau card , ceea ce este foarte comod....
Succes!
Skip ads

  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Foarte util tutorialul si foarte bine construit,bravo si la mai multe.
  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Foarte reusit tutorialul. Imi poti trimite te rog pe PM sau aici un link de unde ai cumparat unitatea cu modulul USB/MC Card
  • horica

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Ai pm.
Skip ads

  • cristichd

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Impresionant,Super +10

Acum ca tot ma 'Oftic'' [pentru eu ma chinui cu un amarat de modulator FM cu USB],oare minunatia aceasta se poate adapta si la


alte modele ex CDR 400, 500..etc ?

Baniuiesc ca nu 'deranjezi' pe nimeni daca publici adresa de cumparare si pretul de achizitionare.[Zic si eu nu dau cu paru']

Super minunate tutoriale pe Clubopel ! Very Happy
  • kerosen0007

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2010 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2008

  • Mesaj Privat
@horica -foarte tare tutorialul - la mai multe. Te rog trimite-mi un pm cu link -ul de unde ai cumparat unitatea cu modulul USB/MC Card - vreau sa-i fac o surpriza finului meu care are o vectra si cdr 2005
Multumesc anticipat!
  • horica

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2010

  • Mesaj Privat
@cristichd - nu stiu sa-ti spun de CDR400, 500... pentru ca nu am avut de-a face cu asa ceva , experimentez mai mult pe ce e al meu Smile , in principiu se poate pune daca se identifica integratul care scoate semnalul audio de la cd [ sper sa ma fi inteles:) ] . Din cate am cautat eu pe net in Romania am gasit o singura firma din Oradea care vinde asa ceva . Tehno Electric - http://www.tehnoelectric.ro (sus in dreapta aveti search si ii dati modul decodor)

@kerosen0007 - http://www.tehnoelectric.ro
  • horica

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2010

  • Mesaj Privat
@cristichd - m-am mai documentat putin in legatura cu CDR500 si da merge facuta smecheria . Si la Delco si la VDO
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,716
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Felicitari pentru inventivitatea de care ai dat dovada Cool
In principiu cred ca modulul merge adaptat pe orice player,mai greu cu amplasamentul ,pentru intreruperea alimentarii sunt cert ca se poate monta undeva prin bord un intrerupator mic
  • horica

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2010

  • Mesaj Privat
La partea de alimentare nu prea am stat sa caut prea mult, cu siguranta se putea alimenta si pe remote cum s-ar zice adica pe contact , in momentul cand ai scos cheia din contact sa-i taie alimentarea dar nu am insistat prea mult pe treaba asta .
Acum ma gandeam sa adaptez comenzile dupa volan la acest modul.
  • corkodel

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2010

  • Mesaj Privat
horica a scris:@cristichd - m-am mai documentat putin in legatura cu CDR500 si da merge facuta smecheria . Si la Delco si la VDO

Am un delco CDR500, ma poti ajuta sa ii pun un LINE IN sau modul USB/SD ?NIste sfaturi sau schite sunt foarte bine venite.
  • horica

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2010

  • Mesaj Privat
@corkodel - aici gasesti informatii despre montarea unui line in la cdr500
https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0
Skip ads

  • cristichd

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Domn'Horica multam fain ! Very Happy
  • horica

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Cum multa placere Smile
  • ssergiiu

  • Mesaje scrise: 431
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Felicitari si cat mai multe.dupa cum am vazut nu mai merge sa citeasca de pe cd Cd ciar daca nu ai stick bagat sau nu este asa si chiar daca nu merge este mult mai simplu pe stick sau card.Mutumesc.
  • horica

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Cd-playerul masinii inca mai merge...dar prost...daca fac un CD audio cu 20 de track-uri si il bag sa-l ascult ma cam chinui pana il citeste, de multe ori il scot si`l bag de 2 3 ori . CD-ul pe care l-am bagat eu in video are un singur Track (silent) si din aceasta cauza il citeste repede .Odata nu am avut cd-ul acesta la indemana si am bagat in cd cu windows xp si m-am minunat sa vad ca apare Track 1 Smile)), e ca si cum ar fi unul silent . Totusi e mai comod cu stick usb sau card Smile
  • ssergiiu

  • Mesaje scrise: 431
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
Da normal ca e mai comod. De aia te-am intrebat ca era doar Track 1 in video. Laughing
  • corkodel

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2010

  • Mesaj Privat
horica a scris:@corkodel - aici gasesti informatii despre montarea unui line in la cdr500
https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0

Sarna` mult!
  • Patratel

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2007

  • Mesaj Privat
salutare. E careva amabil



deci sunt in tutorial, 2 fire(rosu si negru), care pleaca de la decodor mufa alba, si ajung pe placa usb-ului bricheta pentru a face transferul de la 5 V la 12V. si mai sunt alte 2 fire care pleaca de la usb bricheta si ajung pe placa cdr-ului (casetofonului).
Bun, intrebarea mea e, poate cineva sa-mi arate pe prima poza venirile de la decodor, si plecarile catre casetofon? Multumesc in avans.
  • horica

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Nu inteleg la ce te referi .
Te referi la alimentare , sau la semnalul audio ?
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR