Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • danbravoksv

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salutare.
Daca poate cineva sa imi spuna cum sa schimb limba de pe afisajul CB din germana in engleza. Ma enerveaza, nu inteleg prea bine ce scrie in germana si e si ciudat. Mad .
O alta problema ar fi climatronicul care setat pe 22 grade si AUTO baga caldura apoi intra pe rece si chiar daca mai cresc temperatura cu 1, 2 sau 3 grade tot baga rece, viteza ventilatiei creste si ea de imi clantane dintii in gura de frig. Ca sa ma vina cald o dau pe 27 de grade si in 2 minute transpir Confused . Deci, ideea este ca nu stiu cum sa fac sa mearga setat pe o temp care sa o mentina constant. Inteleg ca e normal ca dupa ce incalzeste sa mai dea si aer ceva rece ca sa mentina temperatura dar la mine cred ca erau 16 grade in masina (eram imbracat ca afara si imi era rece, mai ales la urechi, de a trebuit sa imi iau fesul Shocked ) si el tot rece baga la 22 grade setare. Oare asa fac toate sau am eu probleme? Sau nu inteleg eu cum se seteaza? (desi nu e nimic complicat). Am mai avut climatronice care odata puse pe o temperatura o tineau constanta fara sa te deranjeze in vreun fel. E drept, erau masini dupa 2007, clima controlata electronic, etc. Astra pe care am luat-o acum e din 2002 si ma gandesc ca nu e asa de evoluata. Oare si asta sa fie?
Multumesc celor care imi vor raspunde.
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
dupa ce setezi temperatura dorita (23-28 etc) apasa si pe AUTO... atunci ea va sti ce sa faca fara sa te ciufuleasca.
  • danbravoksv

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Asta si fac dar se pare ca el vrea altfel. Nu stiu de ce apare aceasta anomalie, dar s-ar putea sa aiba legatura cu termostatul?
Multumesc de raspuns.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
ma indoiesc.... Termostatul are alta treaba. Poate cu senzorul de temperatura interioara care la Vectra nu stiu unde este.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Nu are treaba.Eu am climatronic pe Vectra b din 1999 si tot stie sa mentina temperatura la cat il setez.
E posibil ca termometrul care verifica temperatura interioara sa fie defect.La Vectra B stiu ca sunt mai multe.
Sau poate chiar modulul sa fie defect.
Cat despre schimbarea limbii vorbeste cu cineva care are TECH II.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
greseala mea:
nu stiu de ce am inteles ca ai Vectra cu toate ca nu scrie nicaieri.
  • danbravoksv

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc pt raspunsuri dar cred ca e panoul de comanda deoarece nu baga aer decat pe sus indiferent daca dau pe manual si apas butoanele care sa bage aerul la picioare sau pe aeratoarele din centru. Sau poate motorasele acelea din bord care misca clapetele pt directionarea fluxului de aer. Cum pot afla si unde? Pareri? Se poate? Daca da, cat costa unul?
Multumesc.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
deschide asta:

https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=63222

si vezi ce-i in prima poza. Daca este ce iti trebuie tie, ia legatura cu Tonistorm.

Succes!
  • danbravoksv

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2014 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc celor care mi-au raspuns.
Problema cu limba CB s-a rezolvat repede pe tester iar cea cu climatizarea prin resetarea erorilor aparute de la modulul climatizare. Daca era sa ma iau dupa unii mecanici trebuia sa demontez tot bordul si sa inlocuiesc motorasele clapetelor de dirijare a aerului.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR