Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Masina este pe numele fratelui meu ,el vrea sa vina in tara cu masina pe roti in August, sa stea 2-3 saptamani si sa se intoarca in Italia tot cu masina (dar cu ea inmatriculata aici in tara ,pentru ca acolo plateste prea mult impozit si asigurari)
O sa merg pe la RAR sa m-a interesez in numele lui ce este de facut ,daca poate sa o inmatriculeze aici si apoi sa se duca cu numerele in italia sa o radieze.
Skip ads

  • maggicianu

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut, in aceeasi situatie este si fratele meu si am fost si eu cand am inmatriculat masina si motoscuteru
Daca masina este pe numele fratelui tau atunci e foarte simplu cu "certificato di proprietà e carta di circolazione" se duce la "centro pratiche auto" si se face "radiazione per definitiva esportazione", dureaza 15-20 min. si costa 60-65€.
Apoi in acelasi "centro pratiche auto" poate sa faca "targhe di carta provvisorie per esportazione" care costa alti 60-70€. Dupa ce are numerele de hartie trebuie sa gaseasca o asigurare valabila la fel 5 zile si care are un traseu fix si costa in jur de 150€.
Daca reuseste sa plece noaptea la 12 cand incepe valabilitatea numerelor si a asigurarii o sa ajunga in tara in timp si sa faca si rar-ul fara a mai scoate numere rosii(dar trebuie sa-i faci o programare din timp la rar pentru ziua cand ajunge).
Cam asta ar fi procedura in rest benzina de calitate si asfalt uscat.
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
multumesc mult ,o sa ii transmit acest mesaj ca sa se intereseze acolo .
  • uskatu

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut!
Am masina cumparata din Austria, am scos numere rosii de trei ori, dupa care am inmatriculat-o in Bulgaria pe firma. Acum o "cumpar" de la firma din Bulgaria pentru a o inmatricula in Romania.
Mai pot scoate numere provizorii in vederea inmatricularii?
Skip ads

  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
da! masina e importata din bulgaria! asta ar fii ultimul statut!
  • uskatu

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Sper sa nu-mi ceara la politie si actele de Austria, pt ca acolo am cele trei stampile aferente numerelor rosii de le-am scos in 2011.
Au cumva o baza de date unde stocheaza seria masinilor pt care s-au eliberat nr rosii?
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
nu mai conteaza asta! masina vine din bulgaria! acte noi,aceeasi masina! import bulgaria! acceasi procedura ca si atunci cand a fost importata din germania!
  • uskatu

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ai avut dreptate, am obtinut iarasi numere rosii!
Urmeaza sa deschid procesul, la sfasitul caruia sper ca voi inmatricula masina fara taxa de mediu!
Skip ads

  • aurel01

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2011

  • Mesaj Privat
asta cu inmatriculare fara taxa de mediu ma intereseaza si pe mine, daca reusesti spune-ne si noua pas cu pas procedeul, probabil ca mai sunt persoane interesate. pt moment bafta
  • MihaiRev

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Va salut. Am si eu o intrebare, cam stupida as putea spune. Am inmatriculat de curand o masina adusa din Anglia in Romania. Procedura de inmatriculare a mers ca uns, platit tot, facut tot, luat placutele, masina deci e inmatriculata. Acum doua seri nu stiu ce mi-a venit sa ma uit pe la actele masinii si am observat ca nu gasesc actele masinii din Anglia (primele acte, pe care a trebuit sa le traduc) unde era trecut propietarul masinii din Anglia. Actele alea au ramas cumva la politie cand am fost sa inmatriculez masina? Am toate actele masinii doar alea de Anglia imi lipsesc. Multumesc si scuzati pentru aceasta intreabare idioata. O seara buna.
  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Actele din tara de provenienta raman la politie.
  • MihaiRev

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns Alex. Ma gandeam eu ca au ramas la politie, dar am vrut sa fiu sigur ca nu le-am pierdut. Multumesc inca odata.
Skip ads

  • ifrimg

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Corsa 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2011

  • Mesaj Privat
VOSA ramane la iei asa a ramas si a mea Wink.Foarte simpla imatricularea mașinilor din Anglia (pe linie de documente) sa o stãpânești sanatos.
  • cont-sters-60068

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2011

  • Mesaj Privat
salut:) am si eu o intrebare ce acte trebuie sa primesc la o masina din austia?
va multumesc
  • Aurelian1974

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Ialomita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jul 2015

  • Mesaj Privat
am cumparat o masina din olanda ! ca acte am brief mic, brief mare si cardul . masina nu a fost niciodata inscrisa in romania ! brieful mare are o valabilitate limitata de a circula. contractul de vinzare cumparare l-am facut in olanda cu cel din briful mare ( e roman) ! masina a fos adusa in tara pe platforma , eu i-am luat primul set de numere rosii si acum vreau sa o inmatriculez definitiv. am facut RAR , (l-am trecut fara probleme- CIv, autentificare tot tacimul) si m-am impotmolit la primarie pentru ca imi cere ... fiscal de la vinzator ? nu am asa ceva ! repet contractul e in limba olandeza, facut in olanda si adusa pe platforma , am traducerea la toate actele dar tot mi se cere fiscal ! cum procedez ? daca nu pot sa mai dau de cel care mi-a vindut masina !
  • mihaidobre

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2011 A20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2015

  • Mesaj Privat
@Aurelian1974 Cum ai rezolvat ?
  • ade.antal

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Italia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Buna ziua! Momentan locuiesc in Italia, am rezidenta aici si intentionez sa cumpar o masina de aici (Alfa romeo 147Din 2007) cu care doresc sa merg in august acasa, avand actele de aici in regula (passaggio di proprietà, revizia tecnica si asigurare). O data ajunsa in tara, acasa as dori sa trec masina pe numele mamei mele pt a avea apoi numar de inmatriculare romanesc si sa ma pot intoarce cu masina aici, deoarece asigurarea aici ajunge la sume foarte mari. As dori sa ma sfatuiti daca imi convine, sa fac asa,si ce Pasi ar Trebui sa urmez. Poate cineva a trecut printr-o experienta similari. Va multumesc!
  • uskatu

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pai o inmatriculezi in Ro ca si orice alta masina adusa din afara, gasesti pasii si actele necesare pe siteul prefecturii judetului de care apartii. Ca sa poti circula cu ea ulterior in It, fiind pe numele mamei s-ar putea sa ai nevoie de procura, nu stiu exact, dar afli la un birou de acte auto cand vii in tara.
  • lucian999

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2016

  • Mesaj Privat
ade.antal, daca vrei sa inmatriculezi definitiv masina adusa din UE ai nevoie de urmatoarele acte :
-contract vanzare cumparare (daca masina e adusa de altcineva si contractul acelei persoane cu fostul proprietar)
-acte doveditoare ca masina a fost radiata pentru export (ex: din Germania - brif mare si mic)
-fisa de inmatriculare cu viza primariei de domiciliu cum ca ati fost luat in evidenta la impozit
-taxa de la primarie pentru inmatriculare definitiva
-taxa la CEC pentru talon
-documentul de identitate al solicitantului (original si copie)
-placile cu numere de inmatriculare daca masina a avut numere provizorii
-certificat autenticitate obtinut de la RAR valabil 60 de zile
-cartea de identitate a masinii (CIV) emisa de RAR
-dovada de efectuare a ITP in termen de valabilitate emisa de RAR
-copia documentului de asigurare obligatorie auto
-dovada taxei de poluare (tot ce va da de la fisc)
  • SandraRose

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Seara buna,

Am cumparat o Corsa C printr-o firma din Campina. Mi s-a spus ca masina e abia adusa din Germania (fara numere), ca pot scoate trei seturi de numere rosii, am primit cartea ei, facut act de vanzare-cumparare intre mine si firma. Totul bine pana aici. Saptamana asta masina a fost dusa pe rampa la RAR, in Bucuresti. Acolo am fost informata ca nu se poate emite o carte de identitate noua pentru ca masina a mai fost inmatriculata anterior in Timisoara. Cartea pe care o am eu e din Germania. Altceva nu am primit, precum fiscal sau dovada radierii din ro. Cei de la firma (vanzatorul) au parut surprinsi de veste, semn ca n-ar fi stiut vezi doamne. Nu stiu care e adevarul. Intrebarea e... Ce fac? Are cineva experienta cu asa situatie?

Merci anticipat
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR