Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • Emyl91

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nu mai scrie in posturi multiple,foloseste functia editeaza si raspunde in acelasi post.
Deci,switch-ul de la frana are 2 circuite(4 fire),unul pentru stopuri si unul pentru tempomat,si daca nu ma insel si cel de la frana si cel de la ambreiaj duc la acelasi pin in ecu,in cazul tau 61,ambele trimitand +12 pentru a comanda ecu sa opreasca pilotul.Elibereaza acel pin 61 de la ecu(daca sti sigur ca el e responsabil cu switch-ul) si vezi ce zice op-comul.Daca iti mai ramane eroarea in continuarea ,logic ar fi ca defectiunea sa vina din ecu,dar nu cred
Ai mare grija ca in autodata sunt numerotati altfel
Uite aici exemplu cu poze din autodata si celedin TIS 2000
(diagrama engine managemant la acelasi motor: x20dth)
opel tis 2000 autodata


Ultima modificare facuta de Emyl91 la Dum 26 Feb, 2012 8:12 pm
Skip ads

  • testo

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
De astazi sunt norocosul posesor al unu motoras pentru CC.
As vrea sa-l montez pe un x16 xel care are acceleratia actionata prin sufa.
Am o poza scoasa de pe net cu, clapetul acceleratiei.
V-as ruga daca puteti sa-mi spuneti in detaliu cum se monteaza cablul motorasului pe clapeta.
Nu as vrea sa bajbai prea mult cand o fi sa demontez pt ca se umbla al naibi de greu acolo.

  • kolumbo

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2011

  • Mesaj Privat
iti multumesc pentru munca depusa da intradevar switchul de la frana are 4 fire
unu la pinu 5 si unu la pinu 13 tre sa tai vreo unu di ele?
  • kolumbo

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2011

  • Mesaj Privat

Skip ads

  • kolumbo

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2011

  • Mesaj Privat
pinul 61 chiar daca il tin in aer adica nu il leg la nimic tot imi da activa pedala de ambreaj
chiar nu mai stiu ce sa fac
  • kolumbo

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2011

  • Mesaj Privat
pe op com imi da switch 1 pedala frana si switch 2 pedala frana cind apas usor farna se activeaza switch 1 si cind o apas de tot se activeaza ambele
da ca mai are cineva idei de la ce ar putea fi e binevenit sa le zica
Crying or Very sad Sad
  • Emyl91

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2010

  • Mesaj Privat
kolumbo a scris:iti multumesc pentru munca depusa da intradevar switchul de la frana are 4 fire
unu la pinu 5 si unu la pinu 13 tre sa tai vreo unu di ele?

nu,nu trebuie sa tai niciunul pentru ca cele 2 circuite au fire separate care duc in ecu(ma refer la cele 2 pt tempomat,cel de la ambreiaj si unul dintre cele doua de la switch-ul frana) .Eu initial am crezut ca ambele sunt pe un singur pin care duce la ecu,pentru a-l informa cand calci ambreiajul sau frana ,dar nu e cazul.
Chiar nu imi dau seama ce ar putea fi,eu suspectez ECU insa nu te lua dupa mine Smile)
  • kolumbo

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2011

  • Mesaj Privat
merci mult de ajutor dar mai astept si parere altora pana renunt la tempomat sa schimb ecu pentru tempomat nu se merita merci inca o data
Skip ads

  • kolumbo

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2011

  • Mesaj Privat
gata merge chiar daca switch-ul de la ambreaj pe op-com il da activ tot timpu tempomatu functioneaza
va multumesc tuturor pentru ajutor
  • kolumbo

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2011

  • Mesaj Privat
pentru cei care cauta sa cumpere maneta semnalizare cu tempomat sa caute pe www.unixauto.ro
sa caute bloc semnalizare si o produce {hans pries} si costa 75 ron noua
si switchu pentru ambreaj am dat 34 ron dar nu il mai gasesc acum tot pe unixauto
  • Emyl91

  • Mesaje scrise: 354
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1999 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Pe viitor nu mai scrie in mai multe posturi,foloseste butonul editeaza si scrie in acelasi post,altfel lungesti o discutie pe pagini intregi cu informatie putina.
Eu am preferat sa iau una sh originala GM cu 80 de lei.Se gasesc foarte usor la 100 de lei pe la dezmembrari.
  • bx3m

  • Mesaje scrise: 870
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1997 X18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2009

  • Mesaj Privat
@testo : de unde ai facut rost de motorasul ala ? Cat a costat ?
Skip ads

  • kristierw

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Am o problema ciudata cu tempomatul la masina mea z16xe din 2001 si anume:am montat maneta,am tras firele in ECU pt tempomat ca nu le aveam si la activare surpriza;pe Tech2 imi apare tempomat-nu este prezent.cind vreau sa-l programez imi spune ca nu exista autorizarea programarii.chiar nu stiu ce sa-i fac
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Am facut o rezervare la un tempomat SH dezmembrat de pe o motorizare X25XE Vectra B 1998 V6, vreau sa il cumpar ca sa-l pun pe motorizarea din semnatura fiind o operatie in premiera la un diesel classic, asa cum e motorizarea de pe Vectra mea. Deci m-am apucat sa caut pe Internet sa vad ce pot gasi si ce pot face sa-l adaptez la mine (nu am precablata masina pentru CruiseControl, nu am ECU, am acceleratie pe cablu care e prinsa pe clapeta pompei de injectie si care mai are in plus si un amortizor ce 'se opune' accelerarii, acesta fiind un comportament 'bydesign'). Pentru inceput se pare ca toate sunt impotriva mea, dar am gasit asta :



de unde as deduce initial ca 'Control Unit, Cruise Control' pare a fi un 'modul' de sine statator, care contine mecanica si electronica (driver/comanda) si deci nu ar mai avea nevoie de vre-o comanda de la ECM/ECU motor.

Mai departe m-am uitat in AutoData ca sa vad daca ar fi asa, si ce sa vezi :



Se pare ca ECU motor la diesel are 3 conexiuni pentru CruiseControl, dar cel pentru motorul pe benzina nu le are. Pare destul de adevarat ce spune colegul @marian_sro cum ca la benzinarele pe cablu nu ai nevoie de conexiuni la ECU, modulul de CC face toata treaba primind comenzi de la maneta, switch-uri de frana, ambreiaj, iar de la sistemul ABS viteza instantanee.

Mai departe, am sapat pana am regasit link-urile unui tip de pe forumul VxON (forumul celor care au masini Vauxhall(Opel)) si care a facut cateva implementari de CruiseControl pe Vectra B, Astra F, Vectra A cu motorizari pe benzina si acceleratie pe cablu, mai jos link-urile :

http://www.tssduk.webspace....CruiseControl.htm
http://www.tssduk.webspace....CruiseControl.htm
http://www.tssduk.webspace....CruiseControl.htm

Asa cum se vede in pagina de Internet din link-ul al 2-lea, unitatea de CruiseControl (desfacuta pentru exemplificare) si schema electrica cu legaturile la mufa ar fi acestea :



In schema electrica la pinul J se pare ca nici individul respectiv nu e 100% sigur daca trebuie sau nu pin de la ECU la 'Control Unit, Cruise Control' asa ca pana la urma m-am decis sa imi incerc norocul, sa iau kit-ul de CruiseControl si sa incerc sa-l pun pe motorizarea mea. Daca nu ma descurc, va reintra la vanzare pentru colegii care au motorizari pe benzina si acceleratie pe cablu X16XEL, X18XE, X20XEV.

Am gasit si cateva link-uri utile pe YouTube privind modul cum sunt montate pe motor diversele componente CruiseControl :




Si un filmulet cu unitatea de comanda 'Control Unit, Cruise Control' unde se poate vedea cum functioneaza motorasul care trage cablul de acceleratie :


Oricum, o sa va tin la curent daca am reusit sau nu sa duc la bun sfârsit ce mi-am propus.
  • testo

  • Mesaje scrise: 302
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
De astazi sunt fericitul posesor a unei vectre cu tempomat pe x16xel (acceleratie pe sufa). Daca vrea cineva sa monteze CC vectra b ii stau la dispozitie cu raspunsuri.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Da-mi voie sa ma abonez eu la sesiunea de întrebari, iata si prima mea întrebare !

Ai avut nevoie de vre-un fir de la ECU ca sa comanzi unitatea cu motoras 'Control Unit, Cruise Control' ?
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
am scris de mai multe ori 1000% tempomatul pe cablu nu are nici o legatura cu ECU.zero,nada.eu am pe masina+am mai demontat unu de pe aceiasi motorizare.deci nu vorbesc din auzite.
@userul fericit bravo pt ca ai gasit schemele.putine referinte pe net despre tempomat pe cablu.la tine cea mai grea problema va fi adaptarea cablului pe acceleratie.ma gandesc ca acel telescop sa nu opuna prea multa rezistenta motorasului de la tempomat.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
testo : Daca ai timp si esti dracut sa faci un tutorial sau sa imi explici in p.m. ar fi super! Chiar vreau sa pun tempomat din 2 motive: 1. Sa am un motiv in plus sa schimb maneta:))( pe langa cel ca arata urat maneta simpla) 2.pe autostrada este $$$$ :X

Merci!
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Ceea ce nu inteleg pustiule, este urmatorul fapt...De ce sa iti explice ''in p.m.''?...Aveti cumva ''secrete''? Laughing
De aceea exista acest topic sa ''invatam'' si noi cei care nu au acest echipament pe masinile noastre.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ksper: Pai am pus un sau acolo:)) sa aleaga omul cum vrea, in fond el face cum dorecte. Ori aici ori p.m. ori deloc:)). Nu am spus spune-mi mie si numai mie intr=-un p.m. Smile)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR