Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Eu am cd400 si am comandat special cu bluetooth si functioneaza foarte bine, inclusiv comenzile vocale(dial, cancel,paire...). Se poate conecta cu 5 device-uri ( eu am conectat cu iPhone si Motorola). Pot conversa si pasagerii din spate, e drept ca trebuie sa vorbeasca putin mai toare. Sunt multumit de aceasta obtiune, merita banii.
Skip ads

  • stemi

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pentru cei care au sistem de navigatie (CD500, DVD800) si nu si-au pus si bluetooth exista o solutie.

Sistemul de navigatie are incorporat un microfon pentru comenzile vocale. Ca sa vb la telefon folosind sistemul masinii este suficient sa va conectati la aux (cu un cablu jack-jack). Asta este valabil mai mult pentru cei care au intrare jack la telefon (IPhone, HTC etc.)

Mie imi merge perfect pe un HTC Desire.

Este adevarat ca nu este acelasi lucru ca si cand ai avea bluetooth (nu poti raspunde folosind comenzile de pe volan..) dar este foarte folositor si se aude cristal.
  • Protektor

  • Mesaje scrise: 497
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Eu am cumparat acesta optiune si sunt super multumit de calitatea auditiei.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
pentru cei interesati de functiiile pentru telefon ale masini si nu au bluetooth a aparut un modul de comanda intre kitul Parrot si comenzile de volan ale masini Cool

Skip ads

  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Eu am avut un Parrot MKI9200 pe Vectra dinainte de Insiginia. Cu toate ca nu ma pot plange de BT-ul din Insignia, kitul de le Parrot a fost superior. Il recomand cu caldura celor care nu si-au pus BT din fabrica.
  • celik paun

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua.Am cd500 pe insignia si am conectat tel la mufa aux si se aude f.bine .
  • celik paun

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Am rugamintea la cineva care are navi cd 500 si a rezolvat problema hartilor sa ma ajute si pe mine.Multumesc.O zi buna tuturor.
  • celik paun

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Se mai poate monta bluetooth original la Insignia daca are navi 500 ? Shocked
Skip ads

  • Bobytza1984

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salut
In legatura cu telefonu si eu am cumparat masina in 2011 octombrie cu navi500 si la fel am si eu comenzile pe volan pentru telefon si cand am luat masina i-am intrebat daca am telefon si au zis ca este doar pregatita si urmatoarea mea intrebare a fost ce trebuie sa fac daca vreau sa il activez si au zis ca trebuie sa ii pun o interfata si dupa imi va merge.
Vreau sa stiu si eu cam cat costa acesta interfata daca stie cineva pentru ca cei de la opel nu m-au lamurit
Va Multumesc
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
celik paun a scris:Am rugamintea la cineva care are navi cd 500 si a rezolvat problema hartilor sa ma ajute si pe mine.Multumesc.O zi buna tuturor.


La care problema hartilor a hartilor te referi? Daca te intereseaza sa copiezi un disc original raspunsul este simplu: nu se poate si nu se va putea!

Daca esti interesat sa iti incarci in memoria unitatii de navigatie pot sa te ajute colegii care au deja aceste harti cumparate. Eu am pentru Eastern Europe 2012 (inclusiv Romania) pentru CD500 (an fabricatie 2009-2010), Central EU 2011 si ALPS 2011. Cand treci prin Brasov te pot ajuta daca masina ta este cu an de fabricatie < 2011. Daca masina este 2011 trebuie sa cauti pe cineva cu discuri corespunzatoare.

PS. Exista topic special pe subiectul CD500. Sugerez sa continui acolo discutia daca mai ai intrebari.

https://www.clubopel.com/vie...635&start=120
  • Adi4Opel

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Bobytza1984 a scris:Salut
In legatura cu telefonu si eu am cumparat masina in 2011 octombrie cu navi500 si la fel am si eu comenzile pe volan pentru telefon si cand am luat masina i-am intrebat daca am telefon si au zis ca este doar pregatita si urmatoarea mea intrebare a fost ce trebuie sa fac daca vreau sa il activez si au zis ca trebuie sa ii pun o interfata si dupa imi va merge.
Vreau sa stiu si eu cam cat costa acesta interfata daca stie cineva pentru ca cei de la opel nu m-au lamurit
Va Multumesc

Daca comandai masina si cu modulul de telefon te-ar fi costat in plus €220 (vezi pdf, cod UPH)
Ca sa-ti faci o idee de costurile componentelor vezi in postul de aici
si cauta primele 3 componente dupa part number pe site-ul care l-am dat ca exemplu acolo.

celik paun a scris:Se mai poate monta bluetooth original la Insignia daca are navi 500 ? Shocked

Da,se poate monta modulul de telefon original daca ai CD500 sau DVD800 si dupa vanzare.
Intr-un post aici pe acest topic o sa vezi si ceva detalii (conditii de indeplinit,componente,..etc)
Pe scurt iti trebuie:
- componentele originale (modulul de telefon,microfonul,antena bluetooth,bracket care o sa tina modulul de telefon sub unitatea cd500,dvd800,mufa care intra in modulul de telefon)
- cineva care sa ti le monteze + conexiunile electrice (cateva din schemele electrice de la Insignia, de la vreo 3 mufe) - cca 1h pentru cei care au habar Wink
- programarea software a unitatii CD500/DVD800 -> se face in TIS2Web cu un numar VCI (Vehicle Configuration Index) care se obtine de la Opel in 24h.

Bafta.
  • facefla

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Teleorman
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Salut! Am un Opel Insignia 1,8 140 CP cosmo,si m-ar interesa sa activez bluetooth,daca cineva are aceeasi masina si a activat rog sa-mi dea un semn si mie.Multumesc
Skip ads

  • sebastian_dorca

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
facefla a scris:Salut! Am un Opel Insignia 1,8 140 CP cosmo,si m-ar interesa sa activez bluetooth,daca cineva are aceeasi masina si a activat rog sa-mi dea un semn si mie.Multumesc


Nu cred ca ai ce sa activezi daca nu ai optiunea din fabrica.
  • cornelpopa

  • Mesaje scrise: 511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Insignia 2015 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Se poate comanda de la dealer modulul BT si activa dar se duce in costuri aproape de 500 EUR si nu mai merita.
Mai bine iti pui un Parrot MKI 9200 care iti pastreaza si comenzile pe volan si mai ramai si cu bani.
  • sebastian_dorca

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
cornelpopa a scris:Se poate comanda de la dealer modulul BT si activa dar se duce in costuri aproape de 500 EUR si nu mai merita.
Mai bine iti pui un Parrot MKI 9200 care iti pastreaza si comenzile pe volan si mai ramai si cu bani.


Cred ca pe la vreo 1000 de euro iti pui display cu navigatie,BT compatibil cu toate comenzile de pe bord si volan.
  • celik paun

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2012

  • Mesaj Privat
A pus cineva Parrot 9200 pe Insignia?Se pot folosi comenzile de pe volan cu acesta si cum se comporta ?
  • celik paun

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2012

  • Mesaj Privat
A rezolvat cineva problema cu bluetooth la cd5oo?
  • celik paun

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Adi4Opel-piesele ptr.BT costa400sau250dolari?Eu am omul care rezolva restul .Daca sunt ieftine ma bag.
  • Adi4Opel

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2011

  • Mesaj Privat
celik paun a scris:Adi4Opel-piesele ptr.BT costa400sau250dolari?Eu am omul care rezolva restul .Daca sunt ieftine ma bag.


Piesele GM care-ti trebuie daca ai CD500/DVD800:
1. Modulul de telefon - Part number: 13353284
2. Microfonul - Part number: 13242355
3. Antena Bluetooth - Part number 15938939
4. Suport care tine modulul de telefon (Bracket Control Unit) - Part number 12768522
5. Mufa care intra in modulul de telefon - Part no.: 13317848 ( Producator: AMP , model Micro Quadlok System 18 Positions Connector Coupling) -> Posibil sa o gasesti aici mult mai ieftina
6. Papucii pentru mufa de la pct 5. (TE CONNECTIVITY 963726-1) - iti trebuie 10buc
Ii gasesti aici
7.Cablu ecranat pentru legatura dintre microfon si mufa (5) care intra in modulul de telefon (1)

Si acuma preturile (am folosit un site)
1. 217,13 €
2. 58,21 €
3. 10,35 €
4. 5,55 €
5. 50,56 €
6. 0.63 RON/Buc x 20Buc = 1,26RON
7. ~ 30RON

TOTAL: 341.8€ + 31.26RON

Cum am spus si in posturile anterioare, te duce cu aproximativ +50% fata de varianta cand ai fi comandat masina cu BT din fabrica.
Oricum,verifica la toti dealeri Opel,la Piese,preturile la componentele 1,2,3,4,5 ( 5 - mufa nu cred ca o gasesti la ei dar poti incerca)
ca poate au o reducere/promotie la piese de genul cum a fost anul trecut de -40% si te apropii de pretul total de fabrica (~220€)

Ca verificare imediata dupa montaj,ca totul s-a montat bine(legaturi,etc),trebuie sa mearga voice-recognition cu toate functiile (pair device,dial,redial...etc) folosind butoanele de pe volan Wink
Si dupa poti face programarea software modulului de telefon si integrarea cu unitatea audio (programarea cu VCI -> am scris intr-un post anterior in acest topic, despre ea)

Parca ii si vad cum fac ochii Shocked cand le spui de VCI Laughing
  • celik paun

  • Mesaje scrise: 96
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Doresc sa-mi pun un kit "Bury 9045" cit mai discret fara ecran.A mai montat cineva bluetooth altul decit cel din fabrica?Daca da cum functioneaza si daca se merita.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR