Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
pentru toti cei interesati de MID - pe ebay UK cateva la preturi foarte bune:

http://search.ebay.co.uk/se...clo=&saprchi=

despre instalare si reprogramare nu va faceti griji, nu este deloc complicat!
iar MID-ul de Omega B se poate adapta la Vectra B.
Skip ads

  • Tataee

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Mangalia
  • Masina: Karl 2016 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2005

  • Mesaj Privat
maiandrei a scris:2x Operatiune incununata de succes!
Inca 2 vectre au intrat in clubul posesoarelor de MID:
un Y20DTH aka Garfield
un X18XE aka dgxshpe

Multumim frumos lui Thanatos, Ron si Vicentiu pentru ajutor.

Voi adauga particularitati ale operatiunilor.

@kata - vei avea un tutorial despre asta


Inca o operatiune incununata de succes!

Dupa "lupte seculare" ce au durat aproape toata noaptea am reusit sa im montez si eu MID pe Vectra mea un Z18XE.

Multumiri deosebite autorilor acestui proiect reusit :
Maiandrei - "Executive producer" adica el a facut toata treaba si eu m-am uitat desi initial era vorba sa imi acorde doar asistenta.
maiandrei a scris: Se vinde una bucata MID
...........
Primul venit, primul servit.
Daca e nevoie, ofer asistenta la instalare.


Mikki - "ElectronicFather" adica si el a facut toata treaba eu doar ma uitam ca pisica in calendar pe schemele electrice
Eduard33 - " Supervaizar & technical support" adica el ne-a donat spatiul de lucru inclusiv anumite "scule speciale" + sfaturi bune + ca el a facut si el toata treaba si eu m-am uitat.

Ramane ca acum sa imi fac o resoftare a sistemului deoarece MID-ul nu era de la un model identic cu al meu ( saptamanile viitoare ) si deocamdata imi da date eronate. Revin cu detalii.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
sa-ti fie de bine tataicule Very Happy Wink ...sa ne spui si noua dupa reprogramare cum fct MID-ul...

eu am o nelamurire...stiu ca MID-ul este programat sa citeasca anumiti parametrii(benzina, frane,...etc)...ar putea fi reprogramat sa citeasca mai multi senzori ai masinii/motorului Question Question ..sa zicem de ex: senzorul de temperatura, sonda lambda...etc...nu am vazut sa se puna in discutie aceasta posibilitate...desi acesti senzori pot fi cititi practic cu un multimetru,.de ce nu ar fi posibila citirea si afisarea lor pe un MID sa zicem... ce montaje suplimentare ar implica operatiunea?Rolling Eyes
  • Tataee

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Mangalia
  • Masina: Karl 2016 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru urari.
Binenteles ca o sa va tin la curent cu progresul facut!
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
ed, in afara de functiile de monitorizare a consumului, mid-ul mai are niste intrari pentru senzori de tip binar (senzorul de placute uzate, senzorii de nivel scazut - ulei, antigel si pipi de parbriz)
Putem folosi aceste intrari in alte scopuri, insa doar pentru a indica depasirea unui anumit prag.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
offtopic...

pipi de parbriz

supeeer.. de mult cautam o expresie sugestiva, io-i ziceam cîrmîz, smac de geamuri...Laughing Laughing
booooon. e cu copirait? Shocked Cool
  • alex82

  • Mesaje scrise: 154
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2012 2.0 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2006

  • Mesaj Privat
pai si cum montez un CID in locul MIDULUI?????
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Cu informatiile pe care le avem acum, CID-ul este inutil fara un HeadUnit corespunzator (de exemplu, NCDR 1100 in cazul Vectra B)
Skip ads

  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Inca o operatiune reusita ! Laughing

Dupa ~7 ore de "lupta" cu firele si indurand "soarele" din data de 23.09.2006( a plouat de ne-a gasit dracii) s-a reusit montarea MID-lui.

Multumiri deja binecunoscutului trio Maiandrei, Mikki si Eduard33

Azi MID-ul a fost resoftat pt motorul meu si arata informatiile corecte, cu toate ca imi placea mai mult cand imi indica consum 0.00% Laughing Laughing
  • jonny
  • **
  • 486 mesaje
  • din 24 Apr 2005
  • Astra 2001 Z16SE
  • Cluj-Napoca, Romania
  • jonny

  • Mesaje scrise: 486
  • Locatie: Cluj-Napoca, Romania
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2005

  • Mesaj Privat
hm deci se poate resofta midul in cele din urma....


Felicitari pentru reusita Very Happy
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
in sensul ca se schimba codul de motor si / sau limba.
  • cruger

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Gata. Am dus la bun sfarsit operetiunea de montare MID in loc de TID. Mai trebuie resoftat. Am facut si vreo doua modificari fata de schema de cablaj din tutorialul lui Thanatos, precum urmeaza. Pinul 17 nu se conecteaza la plus (+) pt ca da eroarea "Front lights / tail lights CHECK" iar pinul 20 de la mufa galbena nu trebuie pus la masa nici la pinul 31 pt ca da eroarea "Colant level check" ci la pinul 20 de la mufa cu 32 de pini. Restul de fire se conecteaza normal conform schemei, fara sa le pui la (+) sau la (-).Atat. In rest ok. Imi arata cate mile fac cu un galon de benzina. Very Happy
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Felicitari!
De acord cu modificarile, am facut si eu un excel cu conexiunile - schema mid:



Ultima modificare facuta de maiandrei la Mar 23 Nov, 2010 12:55 am, modificat de 2 ori in total
  • Akeo

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Vectra 2001 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salutare! Sunt nou pe acest forum si as vrea sa ma ajutati,am o mare nelamurire..... Sa incep: Masina mea,Vectra B cu motor de 2.0 dti an 2001 este echipata cu pilot automat , maneta aferenta BC ,dar degeaba! Aici incepe marea mea nelamurire,imi puteti spune va rog ce am pe masina ,MID sau TID? Bordul masinii mele este identic cu cel al lui @kegpr, Imi permit sa smulg o poza de la el (deoarece acum nu dispun de aparat foto) pentru a va da seama voi! Sper sa nu incalc dreptul de autor Very Happy ! Cand apas concomitent cele doua butoane de la maneta BC pe display imi apare cateva coduri care nu stiu ce semnifica! Dar in rest nimic ,degeaba actionez cele doua butoane de pe maneta BC! Acum intreb,pentru a-l activa am nevoie de alt display sau trebuie numai activat la reprezentanta? Sper ca am postat unde trebuie! Multumesc! Wink

  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Tu ai TID(Triple Info Display).Maneta de BC nu se vede destul de clar,dar daca vrei MID(Multi Info Display) fa sapaturi pe forum,in acest tutorial si ai sa gasesti si cum se monteaza MID... Wink Rolling Eyes
  • Akeo

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Vectra 2001 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2007

  • Mesaj Privat
@URAGAN ,multumesc pentru raspuns,am uitat sa preciez ca displayu de pe masina este putin mai complex decat la modelele de baza(chiar daca este doar pe jumatate),el imi afiseaza date despre telefonului mobil ,si diverse informatii cum ar fi: senzori placute de frana,lichidul pentru spalare parbriz,lumini etc. toate astea doar cand sunt probleme tehnice! l-am interbat si pe @kegpr daca displayul lui afiseaza date despre consum acesta mi-a dat un raspuns afirmativ,la el arata si date despre consum si altele! Sincer tot in ceata sunt Sad Rog pe cineva care are computer de bord asemanator cu cel din poza anterioara sa ma lamureasca!Multumesc inca o data! Very Happy
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Este MID dezactivat.
Daca ai fi completat locatia si am fi aflat ca esti din Bucuresti, te-am fi invitat joia seara la Polivalenta sa "vorbim" si noi un pic cu el.
  • Akeo

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Vectra 2001 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns! Imi cer scuze pentru ca am omis sa scriu locatia! Din pacate, sunt din Toplita Romana, jud.Harghita si nu am posibilitatea sa ajung in Bucuresti prea curand! Crying or Very sad
  • M4d4lyN

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am si eu o singura intrebare si sper sa nu ajung sa o repet sau sa deschid vreun alt topic.

Am un vectra B din 2001 ( z18xe ) cu MID - se poate pune CID pe ea ? da sau nu ( nu-mi spuneti k trebuie aia sau aia sunt constient ca trebuie mai multe piese )
Daca da - unde as putea gasi cam care ar fi costul tuturor pieselor si cine s-ar pricepe sa-l monteze
Daca nu - asta e , astept pana imi schimb opelul Razz cu un astra GTC ( care nu va fi prea curand )
  • robytza

  • Mesaje scrise: 1,087
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: GT 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
nu-ti recomand. e prea complicat si scump. daca era destul de usor fi sigur ca-si punea primu maiadrei si acum ne puneam si noi dupa tutorialul lui Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR