Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • iuly_ang

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2005 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2009

  • Mesaj Privat
urmareste instalatia electrica
Skip ads

  • Alin 13

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2011

  • Mesaj Privat
kamikazee a scris:ieri am montat un set de trompete cu compresor pe un saran si nu e greu sa ii faci instalatia. pachetul iti vine cu un releu pe care trebuie sa-l ignori ca altfel iti arde sigurantele. ai trei fire pe - si masa si un fir pe plus. nu e problema daca pui toate 3 firele de - pe firul de - al masinii pt ca nu e mare consumul. ai 3 goarne si un compresor la alea trebuie sa le gasesti loc in rest nu e mare lucru. daca le gasesti altundeva loc cel mai usor e sa prelungesti firul de plus al mufei unde ti-e claxonul original si minusul il pui undeva pe caroserie. pe compresor ai de montat un intrerupator inclus in pachet pentru 2 tipuri de sunet: toate 3 goarnele de-odata sau pe rand fiecare. aici la cluj sunt 75 de lei cu totul si iti da si schema electrica. bafta

de demontat nu stiu sigur dar s-ar putea sa trebuiasca sa dai aripa interioara si pe acolo ai putea sa ajungi. daca nu, scutul. altfel nu stiu sigur cum

Salut am si eu o dilema , mi-am luat azi claxon cu 3 goarne si compresor, am facut insalatia de pe instructiunila de montaj , dar nu merge, am vazut un intrerupator pe schema intre cele doua borne de plus , eu nu l-am pus , te rog ajutama si pe mine, ca ma dispera Mad Mad Mad , pot sa iti dau nr. de telefon ?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
readuc la viata acest topic...

acum cateva zile a trebuit sa dau jos bara masinii (ma rog, un incident legat de zapada, bara crapata, singira victima fiind bara fata si fusta de sub ea, necesita reparare) si am observat o mufa identica celei de claxon, pozitionata identic celei de pe partea stanga (cam in acelasi loc) si cu fire de aceesi culoare intrand in ea...
insa statea in aer...

pe vectra c se poate monta claxon si pe stanga si pe dreapta masinii?
daca e pentru claxon acea mufa, mai e necesar sa se monteze vreun releu pe undeva prin UEC?
ce e drept era cam frig afara si am preferat sa nu demontez claxonul de pe stanga si sa fac vreun test...
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Se numeste claxon bitonal. Cele doua claxoane au sonoritate diferita. Cel mai probabil merge direct bagat in mufa.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
deci ar fi bine sa incep sa-mi caut claxon...
nu ma intereseaza sa fie cine stie ce ci doar sa ocup acea mufa Smile
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Intr-o vreme intrase apa in cel din stanga si nu mai mergea. Imi era efectiv jena sa claxonez pentru ca scotea un sunet de te bufnea rasul. Nu stiu daca zgomotul se datora celui plin de apa sau celui de pe dreapta care cred ca e mai grav.
Cei de la care am cumparat claxonul pentru inlocurire au spus ca a fost dat jos de pe o Vectra B si a fost 25 de lei.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
la banii astia chiar se merita sa pun un claxon
o sa am masina "biclaxon"
Embarassed
  • dassvalencia

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Eu la astra am 2. Unul care suna mai gros... si altul care suna extrem de penibil daca il las sa sune singur.
Amandoua fac un sunet... EXPECTACULAR DE FORTE! Shocked
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Eu am unul pe batrana dacie care e destul de fortos... As incerca sa-l montez pe acesta insa nu as vrea sa tai mufa masinii... Poate gasesc la cineva un claxon stricat de la care sa iau mufa tata si sa-mi fac o adaptare...
  • Cristi_30

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut
Dupa cum poate ai vazut mai sus, si eu am avut probleme cu calxonul iar in urma explorarii mele pe sub masina Smile am vazut si eu ca exista o a doua mufa pe dreapata, dar din pacate nu are alimentare iar mufa nici nu se aseamana cu cea de pe claxon, eu cred ca sunt destinate halogenelor de sub faruri, halogene pa care eu nu le am in dotare Smile.
Numai bine
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Proiectoarele vin prin bara fata si au mufa de conectare la restul instalatiei comuna cu mufa de la senzorul de temperatura...
E posibil sa fie de la vreo alta optiun...
  • iuly_ang

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2005 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2009

  • Mesaj Privat
am zis mai sus ca acea mufa este tot pt claxon. eu am ramas fara claxon deloc dupa ce singurul pe care-l aveam "a inghitit apa Laughing".
am cumparat doua claxoane de vectra c de la un coleg de pe forum cu 50 lei ambele si doar le-am mufat. functioneaza perfect.
jgyprime nu ai cum sa iei mufa de la un claxon defect. cauta originale de vectra c ca nu sunt scumpe si scapi complicatii.
Skip ads

  • dassvalencia

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Baga un video ... sa vedem cum SUNA Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR