Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • providra18

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Calibra 1995 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Poate s-a mai discutat despre asa ceva pe forum, dar cred ca ar fi bine sa deschid un nou post, deoarece luna trecuta am cumparat o masina si a trebuit sa schimb detinatorul ei, iar astea sunt actele necesare si costurile care le-am avut in anul curent.
Pasii care sunt si actele necesare pentru dosar(pentru schimbarea numerelor) le voi scrie mai jos, cu toate cheltuielile.

* Acte necesare: 1) Carte identitate a masinii pe care o aveti cu siguranta;
2) Certificat inmatriculare pe care il aveti si pe acesta
3) Autenticitate RAR - unde se face programare online sau telefonic(eu am facut online si mi-a dat un cod, pe care mi l-a cerut cand am ajuns la poarta, unde mi-a dat foaie de intrare si cerere pentru autenticitate)
4) Contract vanzare-cumparare
5) Copie buletin - vanzator/cumparator
6) Fisa inmatriculare - stampilata la primarie de vanzator(nu are datorii la stat) si stampilata de tine(cumparator), la primaria din oras/localitate(la fel, nu trebuie sa ai datorii, amenzi)
7) Chitanta de la Primarie, unde se plateste taxa de inmatriculare
Cool Chitanta de la CEC/BCR, unde se plateste taxa de certificat
9) RCA valabil la care se face copie, pe numele cumparatorului, sau daca e pe numele vanzatorului se poate transfera pe numele cumparatorului. In cazul in care nu se poate, trebuie sa`ti faci asigurare pe numele tau, minim 6 luni; nu se mai poate face ca inainte, pe o luna de zile (eu stiam ca se poate, dar cand am ajuns acolo...surpriza !)
10) Se platesc placutele de inmatriculare, la ghiseu.

Acestea sunt toate actele, acuma, voi scrie cat a costat fiecare in parte:
* certificatul fiscal de la vanzator 12 RON(mie mi la trimis prin posta si i-am returnat banii)
* autenticitate RAR - 109 RON
* chitanta la primarie a costat 52 RON
* chitanta CEC sau BCR a costat 37 RON
* asigurarea m-a ajuns 245 RON
* placutele de inmatriculare la nimereala 40 RON, iar preferentiale am platit 85 RON

La inmatriculare trebuie sa mergi cat mai de dimineata, deoarece se da numar de ordine(asa a fost la mine), iar daca s-au terminat acele numere, tre sa mai faci un drum a 2a zi, sau dupa weekend.
Sper sa va ajute si sa nu se supere nimeni pentru acest post. Daca am omis ceva, va stau la dispozitie.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ai dreptate. S-a mai discutat. Hai sa nu avem o gramada de topice pe acelasi subiect...
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR